Budowanie mięśni skośnych brzucha - porady

Jeśli twoim marzeniem jest idealnie płaski brzuch z pięknie wyrzeźbionymi mięśniami, dobrze trafiłeś! Dziś podpowiadamy ci, jak możesz to osiągnąć. Wystarczy dobry plan treningowy i odpowiednio skomponowana dieta.
Budowanie mięśni skośnych brzucha - porady

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Budowanie mięśni skośnych brzucha – solidnych i wyraźnie zaznaczonych – to cel każdej aktywnej osoby, a nie tylko prawdziwych sportowców. Mamy dziś dla ciebie kilka znakomitych porad na to, jak można przyspieszyć przyrost masy mięśniowej, a następnie ją utrzymać. Czytaj dalej!

Mocny i silny korpus ma kluczowe znaczenie podczas jakiegokolwiek treningu. Nie tylko zwiększa naszą wydajność, ale także chroni plecy przed bólem i urazami. Brzmi świetnie, prawda? Dlaczego jednak tak mało z nas może pochwalić się autentycznym sześciopakiem? Czy wypracowanie mocnego brzucha jest rzeczywiście tak trudne?

Nie! Trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób trenować i jak się odżywiać, aby wysiłek włożony w ćwiczenia nie poszedł na marne. Budowanie mięśni skośnych brzucha musi odbywać się efektywnie i przy zachowaniu kilku bardzo ważnych wskazówek.

Budowanie mięśni skośnych brzucha – od czego zacząć?

Na początek zróbmy małą powtórkę z anatomii. Otóż mięśnie skośne umożliwiają naszemu ciału skręty tułowia na prawo i lewo. Ponadto pełnią one również ważną funkcję stabilizującą oraz chroniącą kręgosłup przed urazami.

Mięśnie te harmonijnie współpracują z innymi grupami mięśni brzucha – wspólnie tworzą naprawdę solidny gorset, który na co dzień wzmacnia plecy, poprawia postawę ciała, a także ułatwia wykonywanie rozmaitych czynności. Z kolei podczas treningów stabilizuje ciało i pomaga uniknąć bolesnych kontuzji.

Ponadto posiadanie “stalowych” mięśni skośnych sprawia, że nasza talia wydaje się szczuplejsza, a sylwetka smuklejsza. Powodów do wzmacniania mięśni brzucha jest więc wiele. Nie ma znaczenia, co najbardziej ciebie zmotywuje. Najważniejsze jest działanie i troska o zdrowie!

Oto 5 wskazówek, które sprawią, że budowanie mięśni skośnych brzucha będzie efektywniejsze.

1. Nie zapominaj o mięśniach skośnych brzucha podczas treningów!

Wiele osób, które regularnie trenują, bardzo często zapomina właśnie o mięśniach skośnych i koncentruje się na tradycyjnych brzuszkach. Te jednak nie wprawiają ich w ruch. Zapoznaj się więc z ćwiczeniami na mięśnie skośne brzucha, a już po kilku tygodniach zauważysz, że twoja sylwetka zaczyna się zmieniać.

Silny korpus (tzw. core), w tym także mięśnie skośne, mają bardzo korzystny wpływ na treningi. Jak powiedzieliśmy już wcześniej, znakomicie poprawiają ogólny stan zdrowia i funkcjonowanie aparatu ruchu.

Mięśnie te służą jako stabilizatory i biorą czynny udział w prawie wszystkich ruchach rutynowych treningów. Krótko mówiąc, ich wzmacnianie to niezwykle istotna sprawa. Im będą mocniejsze, tym piękniej będzie się prezentowała nasza sylwetka, a aktywność fizyczna nie będzie przysparzała nam żadnego dyskomfortu.

2. Włącz do treningów ćwiczenia angażujące mięśnie skośne

Jak powiedzieliśmy w powyższym punkcie, mięśni skośnych nie wypracujemy robiąc tradycyjne brzuszki. Wybór odpowiednich ćwiczeń pomoże trwale zmienić wygląd twojego brzucha.

Ćwiczenie na mięśnie brzucha

Podnoszenie sztangi, wypychanie, przysiady, plank na boku, spacer farmera, podciąganie kolan ze zwisu, scyzoryk bokiem… to tylko kilka przykładów ćwiczeń, które obowiązkowo powinny znaleźć się w programie treningowym osoby rozbudowującej mięśnie brzucha.

3. Trening kardio na spalanie tkanki tłuszczowej

Pamiętajmy, że trenowanie mięśni brzucha to jedno, a spalanie tkanki tłuszczowej to zupełnie co innego. Jeśli chcesz uzyskać pięknie umięśniony brzuch, same ćwiczenia na siłowni czy w domu nie wystarczą.

Otóż podczas wykonywania brzuszków, planku czy innych ćwiczeń siłowych, nasz organizm spala stosunkowo mało kalorii. Jeśli nie masz zbyt dużo tkanki tłuszczowej, nie ma problemu – po jakimś czasie mięśnie będą widoczne.

Jeśli jednak nie brakuje ci dodatkowych kilogramów, bez ćwiczeń kardio się nie obejdzie. Tylko one zapewniają wysoką intensywność spalania tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu zaleca się łączenie treningów skupiających się na pracy mięśni brzucha z regularnym bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze czy też zajęciami aerobiku.

Taki plan treningowy bez wątpienia umożliwi ci osiągnięcie szybkich rezultatów. Oczywiście nie należy zapominać również o diecie bogatej w produkty umożliwiające rozbudowę masy mięśniowej.

4. Budowanie mięśni skośnych brzucha, ćwicząc na stojąco

Ćwiczenie tej grupy mięśni brzucha jest również możliwe w pozycji stojącej, dzięki czemu będziesz mógł nieco urozmaicić swój trening. Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty, trzeba jednak wykonywać ćwiczenie poprawnie.

Oto wskazówki:

  • Stań prosto i rozstaw nogi nieco szerzej niż na szerokość bioder. Ugnij nieco kolana, a dłonie spleć na karku (jak przy wykonywaniu klasycznych brzuszków).
  • Następnie przechyl tułów w prawą stronę, jednocześnie skieruj prawą dłoń, z tyłu za nogą, w kierunku podłogi.
  • Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na lewą stronę.
  • Wykonaj kilka serii po kilkanaście powtórzeń.

Jak sam zauważysz, ćwiczenie to doskonale wzmacnia mięśnie skośne brzucha, a także rozciąga talię. Efekty regularnych treningów mogą być naprawdę spektakularne!

5. Nie ćwicz mięśni brzucha przed treningiem siłowym!

Ta ostatnia już wskazówka jest bardzo istotna. Nie należy wykonywać ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha przed treningiem siłowym z podnoszeniem ciężarów. Istnieje bowiem wysokie ryzyko pojawienia się urazu lub bolesnej kontuzji.

ćwiczenie na budowanie mięśni skośnych brzucha

Należy również wiedzieć, że ćwiczenia na budowanie mięśni skośnych brzucha, które wymagają użycia znaczącego obciążenia, nie powinny być wykonywane w zbyt dużej liczbie powtórzeń. Z kolei zwykłe brzuszki możemy wykonywać w seriach bez żadnych ilościowych ograniczeń.

Jak już mówiliśmy, wzmocnienie mięśni skośnych ma pozytywny wpływ na wyniki treningów siłowych. Mocny korpus to bowiem większa siła i wydajność całego ciała.

Nie przesadzaj jednak z ćwiczeniami. Trening dwa lub trzy razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby zachować formę i stopniowo budować brzuch jak ze stali.

Kiedy tylko rozpoczniesz budowanie mięśni skośnych, z każdym tygodniem zaczniesz dostrzegać zmiany w wyglądzie swojego brzucha. Z pewnością powyższe wskazówki ułatwią ci pracę nad sylwetką marzeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Heredia Elvar, J. R.; Ramón Costa, M. (2004). El entrenamiento de la musculatura abdominal: una visión integradora.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.