Cynamon i jego dobroczynny wpływ na ciało

Cynamon to roślina z rodziny wawrzynowatych, a dokładniej gałęzi krzewów zeylanicum i verum. Po wysuszeniu i usunięciu kory cynamon przyjmuje formę niezwykle aromatycznych laseczek.
Cynamon i jego dobroczynny wpływ na ciało

Ostatnia aktualizacja: 20 marca, 2019

Cynamon oryginalnie pochodzi ze Sri Lanki. Obecnie wiodącymi eksporterami cynamonu są: Indonezja, Chiny, Indie, Jawa, Madagaskar, Seszele Mauritius, Birma, Malezja, Brazylia, Antyle i Gujana. Ale Sri Lanka wciąż pozostaje przodującym producentem.

Laski cynamonu mają słodki, korzenny oraz nieco pikantny smak. Cynamonowce najlepiej rosną w ciepłym klimacie, dlatego też wymienione wcześniej kraje przodują w jego hodowli.

Wszyscy doskonale znamy tę aromatyczną przyprawę ze względu na jej popularność w kuchni. Ale laseczki cynamonu od wieków były wykorzystywane również w medycynie ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Jednak ze względu na rozwój farmacji, popularność cynamonu w tej kategorii odeszła w zapomnienie.

Cynamon — najważniejsze zalety

Cynamon na cukrzycę

Jedną z największych zalet cynamonu jest bez wątpienia to, że lekarze z powodzeniem stosując go do leczenia cukrzycy typu 2. Jedzenie cynamonu pomaga w obniżeniu poziomu glukozy we krwi, dzięki zawartości składnika znanego, jako cinamtanina B1. Zaleca się jedzenie cynamonu na pusty żołądek lub zaraz po posiłku.

Różne badania dowiodły, że cinamtanina B1 może stymulować receptory insuliny i hamować enzym, który je dezaktywuje. W ten sposób zwiększa umiejętności komórek do przetwarzania glukozy.

Układ trawienny

Kolejną zaletą cynamonu jest jego działanie na Twój układ trawienny. Jest to przyprawa bogata w błonnik, wapno i żelazo, składniki te przylegają do soli żółciowych i pomagają wyeliminować je z organizmu. Jest to bardzo korzystna właściwość, ponieważ nagromadzenie soli lub ich nieodpowiednie wydalenie może być szkodliwe dla zdrowia jelita grubego.

zdrowo się odżywiam

Praca jelit

Jak pamiętasz z ostatniego akapitu, jedzenie cynamonu jest korzystne dla jelita grubego, ponieważ pomaga wydalić sole żółciowe z organizmu. Ale to nie wszystko, co regularne spożywanie cynamonu może zrobić dla Twoich jelit. Ta przyprawa jest także pomocna w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Co więcej, pomaga także regulować pracę jelit, między innymi w przypadku biegunki oraz innych problemów jelitowych.

Cynamon na nudności i wymioty

Ten produkt może także pomóc w przypadku nudności i wymiotów. To sprawia, że jedzenie i wąchanie cynamonu jest bardzo zalecane kobietom w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy te objawy są najczęstsze oraz najsilniejsze.

Grypa i przeziębienie

Połączenie cynamonu i herbaty rumiankowej lub przygotowanie naparu z cynamonu i imbiru jest naturalnym sposobem na grypę, przeziębienie i inne choroby atakujące drogi oddechowe.

cynamon na grypę - chora kobieta

Przy pomocy cynamonu możesz obniżyć temperaturę ciała, zmniejszyć kaszel, a tym samym — poprawić swój nastrój. Ale to nie jedyne jego zalety, ponieważ przyprawa ma również właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom możesz szybciej pozbyć się infekcji.

Cholesterol

Różne badania wykazały użyteczność cynamonu w walce z wysokim poziomem złego cholesterolu oraz w konsekwencji, jego zdolność do zapobiegania chorobom serca oraz miażdżycy.

Praca mózgu

Istnieją dowody na to, że jedzenie cynamonu wspomaga pracę mózgu, zwłaszcza w przypadku starszych ludzi. W trakcie badań pacjentom dawano do żucia gumę cynamonową. U badanych poprawiła się uważność, rozpoznawanie, pamięć i szybkość przetwarzania wizualnego.

Antykoagulant

Kolejną zaletą cynamonu są jego właściwości antykoagulacyjne. Pomagają one zapobiegać gromadzeniu się płytek krwi w organizmie w większej ilości, niż powinny.

Ta cecha czyni z cynamonu doskonały suplement dla miesiączkujących kobiet, zwłaszcza tych, które cierpią z powodu bólów menstruacyjnych.

Witaminy i minerały

Cynamon zawiera witaminy, takie jak witamina C i witamina B1. Znajdują się w nim także minerały, między innymi żelazo, potas, fosfor i wapń.

Dzięki temu, nawet jeśli nie jesz cynamonu w dużych ilości, dostarcza Ci on niezbędnych witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu.

Jak widzisz, jedzenie cynamonu ma wiele zalet. Dlatego też, chociaż jego smak jest bardzo silny, warto włączyć jego niewielkie ilości do Twojej diety.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.