Dzienne spożycie chleba: ile możesz go zjeść?

Dzienne spożycie chleba: ile możesz go zjeść?

Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2019

Pieczywo jest uznawane za podstawę pożywienia człowieka. Spożywa się je w różnych dietach i różnych kulturach. Musisz jednak mieć świadomość, jak powinno wyglądać dzienne spożycie chleba. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na niebezpieczne konsekwencje zdrowotne.

Chleb to jeden z najpopularniejszych produktów spożywczych na całym świecie. Ale jakie powinno być dzienne spożycie  chleba? Często się nad tym zastanawiamy próbując przeanalizować naszą dietę.

Powszechnie uznaje się, że jedzenie chleba wiąże się z przybieraniem na wadze. Jednak mimo tego dzienne spożycie chleba może wahać się w zależności od rodzaju pieczywa, jakie wybierzemy.

Chleb i jego związek z przybieraniem na wadze

Chleb to jeden z najczęściej spożywanych produktów spożywczych. Wiele osób uważa, że jego jedzenie prowadzi do tycia. Jednak problem nie tkwi w samym pieczywie. Wiąże się raczej z tym, ile go spożywasz, jaki rodzaj wybierasz i co do niego dodajesz.

Kobieta jedząca bochenek chleba - dzienne spożycie chleba

Zwracanie uwagi na wartości odżywcze umieszczone na etykietach żywności stanowi klucz do utrzymania prawidłowej wagi. Powinnaś mieć świadomość, że istnieje mnóstwo różnych rodzajów chleba. Niektóre z nich dają dużo energii mając jednocześnie niewiele kalorii. Takie pieczywo sprawdzi się idealnie w zdrowej diecie.

Dietetycy polecają spożywać maksymalnie dwie porcje chleba dziennie, czyli od 250 gramów do 450 gramów. Liczba ta zmieni się, gdy zastąpisz tradycyjne, białe pieczywo niskokalorycznym, pełnoziarnistym chlebem lub chlebem z błonnikiem. Chleb pełnoziarnisty stanowi doskonały dodatek do codziennego jadłospisu.

Dlatego, jeśli chcesz schudnąć, to Twoje dzienne spożycie chleba pełnoziarnistego nie powinno przekraczać 250 gramów.

Dzienne spożycie chleba: prawdy i mity

Wnętrze bochenka i skórka mają tyle samo kalorii

Wiele osób błędnie uważa, że wnętrze bochenka (miękka część chleba) jest bardziej kaloryczne od skórki. Dlatego wyrzucają większość wnętrza chleba.

Jednak w rzeczywistości wnętrze bochenka i jego skórka mają dokładnie tyle samo kalorii. W końcu zrobiono je z takich samych składników.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że skórka ma odrobinę więcej kalorii, bo podczas pieczenia uchodzi z niej woda i się podsusza.

Pełnoziarnisty czy biały?

Uznaje się, że jedzenie białego chleba prowadzi do przybierania na wadze o wiele szybciej niż jedzenie pełnoziarnistego pieczywa. W rzeczywistości zarówno biały chleb, jak i pełnoziarnisty, zawierają podobną liczbę kalorii.

Ale w chlebie pełnoziarnistym znajduje się więcej błonnika, co pomaga uniknąć zaparć. Błonnik reguluje ruchy jelit, wypełnia na dłużej żołądek i zabija głód.

Chleb o niskiej zawartości tłuszczu

Chleb o niskiej zawartości tłuszczu nie tylko ma dużo błonnika, ale także zawiera mniej kalorii od białego i pełnoziarnistego pieczywa. Poleca się go osobom, które chcą utrzymać prawidłową wagę lub stracić parę kilo.

Czy jedzenie pieczywa prowadzi do przybierania na wadze?

Chleb, podobnie jak inne produkty, które spożywamy na co dzień, nie jest groźny dla naszego zdrowia. Innymi słowy, nie sprawi, że przytyjesz, jeśli nie będziesz przekraczała dziennej liczby porcji.

Co więcej, chleb ma zazwyczaj niewiele tłuszczu i nie ma zbyt wiele kalorii. Sama widzisz, że świadome pilnowanie porcji to klucz do zachowania właściwej wagi.

Nie zastępuj posiłków chlebem

Chociaż chleb nie stanowi zagrożenia dla naszego organizmu, nie powinnaś jeść go zamiast głównych posiłków. Zdrowy posiłek składa się z białek, warzyw, owoców, węglowodanów i nabiału.

Pokrojony chleb na desce

Podsumowując, chleb może być zaliczany do zdrowych produktów spożywczych, jeśli tylko będzie spożywany w umiarze. Możesz wybrać jeden z jego licznych rodzajów. Znajdziesz w nim również błonnik i inne dobre składniki, które pomagają prowadzić zdrowy tryb życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.