Dieta interwałowa - co to takiego i czy warto ją stosować?

Czy wiesz, czym jest dieta interwałowa? To ogólnie rzecz biorąc świetny sposób na spersonalizowanie tego, co jesz. A jednocześnie będziesz w stanie dokładnie monitorować dostarczane codziennie do swojego organizmu składniki odżywcza. To także dieta, którą możesz z łatwością dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.
Dieta interwałowa - co to takiego i czy warto ją stosować?

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2019

Istnieje wiele sposobów na stworzenie dla siebie własnej, odpowiednio spersonalizowanej diety. Jeśli jednak szukasz sposobu, który zapewni Ci wystarczającą ilość energii i makroelementów w ciągu dnia, dieta interwałowa jest bez cienia wątpliwości jednym z najlepszych możliwych wyborów.

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka najważniejszych kwestii dotyczących tej metody planowania swojego sposobu odżywiania się, jakim jest dieta interwałowa. Po prostu poświęć raptem kilka minut na lekturę – naprawdę warto!

Czym w ogóle jest dieta interwałowa?

Czy wiesz, czym jest dieta interwałowa, określana także niekiedy, jako „zmienna”? To ogólnie rzecz biorąc świetny sposób na spersonalizowanie tego, co jesz.

A jednocześnie będziesz w stanie dokładnie monitorować dostarczane codziennie do swojego organizmu składniki odżywcze. To także dieta, którą możesz z łatwością dostosować do swoich indywidualnych potrzeb.

Zanim się dowiesz dokładniej, na czym polega ten sposób planowania dla siebie diety, musimy zdefiniować termin „interwałowa”.

Eliminowanie niezdrowych produktów

Ogólnie rzecz biorąc chodzi tutaj o grupę produktów spożywczych o tej samej energii i wartości odżywczej poszczególnych makroskładników. Cała żywność należąca do tej samej grupy jest w pełni wymienna, bez znaczącego wpływu na wartości odżywcze tak zmodyfikowanych posiłków.

Ogólnie rzecz biorąc dieta interwałowa opiera się po prostu na regularnej („interwałowej”) wymianie poszczególnych produktów spożywczych w ramach danej grupy.

Dzięki temu poziom kaloryczności i wartości odżywczych nie ulega zmianie, ale jednocześnie gama smakowa posiłków i ich różnorodność staje się mniej monotonna, niż to ma miejsce w przypadku standardowych diet.

Z czego składa się dieta interwałowa?

Ten rodzaj diety polega na rozłożeniu Twoich dziennych potrzeb żywieniowych dotyczących energii, węglowodanów, białka i tłuszczu na cały dzień, w formie wymiany poszczególnych składników.

A skoro już zdołałeś dowiedzieć się, co ogólnie rzecz biorąc kryje się pod określeniem „dieta interwałowa”, powinieneś także przekonać się, jak istotną jest to kwestią w odpowiednim planowaniu swojej diety.

W oparciu o różnego rodzaju czynniki można stwierdzić, że Twój organizm potrzebuje określonej liczby kalorii.

Ta wartość różni się w zależności od Twojego celu (na przykład może być nim utrzymanie wagi, utrata tkanki tłuszczowej, przyrost mięśni). Ale na pewno osiągniesz to dzięki składnikom odżywczym zawartym w tym, co jesz w trakcie swojej diety.

Ryż biały

Twoje pożywienie ogólnie rzecz biorąc składa się z szeregu makroskładników odżywczych, mikroelementów i wody. Do pierwszej grupy zaliczają się węglowodany, białka i tłuszcze. Każdy z tych makroskładników zapewnia inną liczbę kalorii na gram.

Ale jak się ma do tego dieta interwałowa? Cóż, w zaledwie trzech krokach możesz zacząć korzystać z oferowanych przez nią możliwości:

  • Najpierw dowiedz się czegoś więcej o swoich potrzebach energetycznych i odżywczych dokonując analizy swojego ciała i trybu życia.
  • Następnie oblicz preferowaną przez siebie liczbę zmian zestawu produktów odżywczych w każdej grupie żywności na dany dzień.
  • I na koniec wprowadź w życie zaplanowane przez siebie w poprzednim kroku wymiany produktów w każdym z posiłków.

Jak należy zaplanować dietę interwałową?

Oprócz dokładnego przeanalizowania i poznania swoich codziennych potrzeb żywieniowych i upodobań dotyczących walorów smakowych żywności, musisz zmienić także swoje nawyki.

Będzie to obejmować między innymi wykluczenie niezdrowych produktów spożywczych ze swojej codziennej diety i dodanie do niej żywności, która jest korzystna dla Twojego zdrowia.

Dieta interwałowa, a konkretniej jej zasady, pomogą Ci obliczyć, ile dokładnie jedzenia, jakie rodzaje produktów spożywczych i z której grupy powinieneś uwzględniać w swoim codziennym odżywianiu się. Ponadto pomoże Ci ona także kontrolować wielkość porcji poszczególnych makroskładników.

Zdrowe produkty

Rodzaje żywności (nie powinieneś ich mylić z grupami makroskładników), które musisz wziąć pod uwagę są Ci zapewne powszechnie znane.

Należą do nich nabiał, warzywa, owoce, produkty zbożowe i pełnoziarniste, wszelkiego rodzaju bulwy warzyw oraz rośliny strączkowe. Istnieją również inne rodzaje jedzenia określane ogólnie jako produkty o wysokiej zawartości białka oraz tłuste (także ciężkostrawne).

Chcemy również podkreślić w tym miejscu, że w ramach jednego rodzaju żywności, takiego jak na przykład produkty białkowe, istnieją też różne podrodzaje, takie jak proteiny typu I, proteiny typu II itd.

Podrodzaje te różnią się także pod względem ilości energii, białek i węglowodanów, jednak zawierają więcej tłuszczu, co może być istotne podczas przechodzenia z jednego interwały diety na drugi.

Przydzielenie produktów z danej grupy i ich późniejsza dystrybucja

Po obliczeniu liczby i rodzajów interwałów, co pozwoli Ci stworzyć najbardziej spersonalizowaną dietę, którą możesz zastosować w swoim wypadku, musisz także dostosować poszczególne posiłki do swoich upodobań.

Upewnij się przy tym, że Twoje całkowite dzienne odchylenia od ustalonych zasad mieszczą się w dopuszczonych przez Ciebie wartościach.

Zapisywanie własnoręcznie przygotowanej diety

I na koniec, po ukończeniu wszystkich opisanych powyżej kroków, musisz zapisać swoją dietę. Zrób to w taki sposób, aby wszystkie opcje, które możesz wymienić w ciągu dnia, były dla Ciebie całkowicie jasne.

Powinieneś również upewnić się, że Twoja dieta interwałowa zapewnia Ci odpowiednią ilość energii i makroelementów.

Powinieneś zorganizować listę oczekiwanych przez Ciebie produktów w swoich posiłkach. Następnie musisz też na tej podstawie oddzielić poszczególne rodzaje żywności za pomocą kresek w każdym z nich. A to oznacza, że uwzględnisz w ten sposób tyle kresek, ile rodzajów produktów spożywczych zjesz w trakcie jednego posiłku.

Planowanie diety

Dla każdej kolejnej kreski powinieneś podać rodzaj żywności i jej ilość. Mogą to być ilości zmierzone w warunkach domowych, czy to w formie rozmiaru, objętości, czy też wagi w gramach.

Każdy rodzaj jedzenia powinien być oddzielone od następnego spójnikiem „lub” albo „i”, w zależności od tego, czy musisz wybrać jakąś opcję z tego rodzaju żywności, czy też pełni on rolę uzupełnienia dla innych rodzajów.

Przejdź w ten sposób przez wszystkie posiłki, dopóki nie przeanalizujesz wszystkich kresek dla każdego Twojego posiłku przez cały dzień.

Wprawdzie powyższy opis może na pierwszy rzut oka wydać Ci się skomplikowany i niezbyt zrozumiały, ale gdy już zaczniesz działać, to przekonasz się sam, że jest to naprawdę bardzo proste zadanie.

Kilka słów tytułem podsumowania

Ważne jest w tym momencie, aby wiedzieć, że tej metodzie odchudzania się powinna towarzyszyć także konsultacja ze strony dietetyka. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zrozumieć tę metodę, jaką jest dieta interwałowa. W efekcie stanie się ona dla Ciebie o wiele bardziej użyteczna.

Dieta interwałowa jest naprawdę przydatnym narzędziem. Pozwala Ci ono nauczyć się kontrolować jakość i ilość żywności uwzględnianej przez Ciebie w Twoim standardowym sposobie odżywiania się. Ponadto pomoże Ci to nauczyć się jeść w odpowiedni i zdrowy sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DEXTRE JAÚREGUI, M. L., Rusolillo, G., MARQUES-LOPES, I., ROJAS LIMACHE, G., SALVATIERRA RUIZ, R., GALLO RUELAS, M., & APARCO BALBOA, J. P. (2022). Diseño y validación de una lista de intercambio de alimentos peruanos para la confección de dietas y planificación de menús. Nutrición Clínica Y Dietética Hospitalaria42(2). https://doi.org/10.12873/422dextre
  • Goni Mateos, Leticia, Aray Miranda, Maritza, Martínez H., Alfredo, & Cuervo Zapatel, Marta. (2016). Validación de un cuestionario de frecuencia de consumo de grupos de alimentos basado en un sistema de intercambios. Nutrición Hospitalaria33(6), 1391-1399. https://dx.doi.org/10.20960/nh.800

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.