Ważenie się codziennie: pomoc czy przeszkoda?

Codzienne ważenie się może przynieść wiele efektów przeciwnych do zamierzonych. Jednym z nich jest na przykład frustracja, jeśli cel nie zostanie osiągnięty. Może również doprowadzić to do obsesji.
Ważenie się codziennie: pomoc czy przeszkoda?

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2020

Niezależnie od tego, czy chodzi o schudnięcie, czy też przytycie, wiele osób prowadzi osobistą walkę z wagą. Czy jednak wiesz, że ważenie się codziennie może nie być pomocne? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego należy unikać codziennego ważenia się i kiedy w ogóle należy przestać korzystać z wagi, aby schudnąć.

Ważenie się codziennie: niewłaściwy sposób

Jeżeli chcesz schudnąć lub przytyć, prawdopodobnie uważasz, że waga jest twoim wrogiem, który jest niestety niezbędny. Jednak wielu z nas popełnia błąd ważąc się codziennie w nadziei, że różnica między wczorajszą wagą a dzisiejszą będzie ogromna – a tak nie jest.

Niektórzy ważą się rano, a potem wieczorem! Oto powody, dla których ważenie się codziennie nie jest dobrym pomysłem:

1. Ważenie powoduje niepokój

Trzymasz się każdego etapu diety i ćwiczeń… ale kiedy stajesz na wadze wciąż widzisz te same liczby. Brak widocznej zmiany może wzbudzać w tobie niepokój i wątpliwości co do diety i treningów. W rezultacie, lęk może zmusić cię do jedzenia więcej lub problemów ze snem w nocy.

2. Może doprowadzić do obsesji

Oprócz stanów lękowych, ważenie się codziennie może doprowadzić do obsesji. Sprawia, że zbytnio pragniesz schudnąć lub przytyć. Ponadto może sprawdzić, że będziesz zbyt zależny od diety i ćwiczeń.

3. Ważenie się: depresja lub frustracja

“Jak to możliwe, że nie schudłem ani kilograma, skoro włożyłem w to tyle wysiłku?” Ludzie, którzy ważą się codziennie, często zadają sobie to pytanie. Może to doprowadzić do depresji lub frustracji wynikającej z poczucia niezrealizowania.

Pamiętaj, że każda liczba pojawiająca się na skali jest tylko tymczasowa i może ulec zmianie. Pamiętaj także, że waga nie zawsze jest najlepszym wskaźnikiem skuteczności diety lub treningu.

Ważenie się codziennie wady

Nie pozwól, aby waga kontrolowała twoje życie, szczęście czy nastrój. Waga jest jedynie narzędziem, które mówi ci, ile ważysz. Pewnego dnia możesz na niej stanąć ważąc tyle samo, jednocześnie będąc szczuplejszym (zauważysz znaczną różnicę w tym, jak leżą ubrania), ponieważ tłuszcz został zastąpiony mięśniami.

A więc… jak często należy się ważyć?

Podczas ważenia nie zapomnij wziąć pod uwagę pewnych czynników. Jeśli poświęcisz czas na zaznajomienie się z nimi, możesz uniknąć negatywnych konsekwencji codziennego ważenia.

Pamiętaj, że masa ciała zmienia się w ciągu dnia. Ważenie przed śniadaniem, po treningu lub kolacji, a nawet po wyjściu z łazienki przyniesie różne rezultaty.

Mając to na uwadze, zawsze waż się o tej samej porze dnia (lub jak najbliżej tej pory). Na przykład, jeśli zwykle ważysz się o godzinie 17:00 po wyjściu z biura lub o 20:00 po treningu, trzymaj się tego nawyku.

Kolejną wartą zapamiętania wskazówką jest korzystanie z tej samej wagi. Każda waga mierzy inaczej, a wagi cyfrowe mogą pokazywać nieco inny wynik, niż wagi mechaniczne. Wreszcie pamiętaj, żeby zdjąć buty i rozebrać się do bielizny zanim wejdziesz na wagę. Ważąc się rozstaw lekko nogi, aby równomiernie rozłożyć ciężar.

Dodatkowe pomiary

Niektórzy profesjonaliści zalecają również inne metody monitorowania wagi w celu osiągnięcia swoich celów. Na przykład, można co miesiąc robić zdjęcie sylwetki lub mierzyć biodra, talię lub nogi.

ważenie się a odchudzanie

Oczywiście, można także zwracać uwagę na to, jak pasują ubrania (nowa para spodni lub kurtka mogą być luźniejsze lub bardziej obcisłe), a nawet słuchać opinii osób z otoczenia.

Jednak ważenie się, co dwa do czterech tygodni, zgodnie z zaleceniem lekarza lub trenera, może być najlepszym rozwiązaniem. Jeśli dasz sobie trochę czasu między ważeniem zobaczysz, czy dieta i plan treningu przynoszą skutki (lub nie).

Jeżeli waga nie pokazuje wymarzonych liczb, pamiętaj, aby nie przejmować się tym. Obsesja na punkcie odchudzania może przerodzić się w chorobę. Zamiast się martwić, trzymaj się zrównoważonego planu, który odpowiada twoim potrzebom. Nie szkodź swojemu zdrowiu tylko po to, aby zgubić kilka kilogramów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Giménez Sánchez, J., Fleta Sánchez, Y., & Meya Molina, A. (2016). Coaching nutricional para la pérdida de peso. Nutricion Hospitalaria.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.