Orbitrek: jak go wykonać prawidłowo, aby spalić więcej tłuszczu

Orbitrek to jeden z najlepszych sposobów na trening całego ciała i szybkie zrzucenie wagi. Jednakże, aby to uzyskać, należy przyswoić sobie technikę prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Zwracanie uwagi na siłę oporu i czas ćwiczenia jest istotnie ważne, aby nasz trening był skuteczny i jak najbardziej wydajny.
Orbitrek: jak go wykonać prawidłowo, aby spalić więcej tłuszczu

Ostatnia aktualizacja: 05 lipca, 2020

Dla wielu osób chcących wzmocnić kondycję fizyczną, spalenie tłuszczu jest głównym celem. Orbitrek jest świetnym przykładem ćwiczeń na spalenie tłuszczu i utratę wagi. Zdarza się jednak, że waga nie spada tak szybko, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Przyczyną może być nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń na orbitreku. Dlatego w tym artykule pokażemy prawidłową technikę wykonywania tych ćwiczeń, aby były wydajne i przyniosły oczekiwane rezultaty.

Utrata wagi dzięki prawidłowym ćwiczeniom na orbitreku

Orbitrek stał się jednym z najbardziej powszechnych ćwiczeń kardio na całym świecie. I słusznie, gdyż jest wysoko skutecznym ćwiczeniem, a jednocześnie nie wyczerpuje tak jak bieganie, jazda na rowerze czy podobne ćwiczenia.

kobieta ćwiczy orbitrek

Orbitrek jest również rekomendowany dla osób, które chcą zrzucić więcej na wadze. Jednakże, żeby to osiągnąć, trzeba umieć je prawidłowo wykonywać. Dodatkowo, orbitrek to świetne ćwiczenie, a to z uwagi na niskie obciążenie na stawy i kolana.

Jak w przypadku każdych ćwiczeń, tak i tu istnieją ogólne zalecenia, jak wykonać ćwiczenia na orbitreku, aby były wydajne. Zasadniczo możesz bowiem spalić pomiędzy 270 a 400 kalorii w 30 minut, w zależności od wybranej siły oporu i prędkości.

Orbitrek: sposoby na wydajność

Niższa siła oporu

Mimo iż nie jest to co podpowiada Ci intuicja, niższa siła oporu pozwoli na większe spalanie tłuszczu. W tym celu, Twoje tętno powinno utrzymywać się pomiędzy 60 a 70 procent. Dla osób, które ćwiczą bez monitora tętna, istnieje sposób na jego prawidłowe utrzymanie. Swobodne utrzymanie dialogu, bez większej zadyszki stanowi o prawidłowym tętnie.

Czas

To kluczowy element wydajności ćwiczenia. Na początek zaleca się serie pomiędzy 20 a 40 minut. Następnie, należy stopniowo zwiększać czas aż osiągnie się 1 godzinę. Im dłuższa seria, tym lepsze wyniki.

W treningach o niskiej intensywności, organizm zaczyna zamieniać tłuszcz w energię dopiero po 30 minutach. Dlatego też, spalanie tłuszczu ulega przyśpieszeniu.

Uzupełnienie ćwiczeń o HIIT

HIIT to krótkie ćwiczenia o wysokiej intensywności. Po tym, jak już ciało przyzwyczai się do treningów, zalecamy uzupełnić ćwiczenia na orbitreku o trening o niskiej intensywności, czyli np. ćwiczenia HIIT.

Po włączeniu HIIT do regularnych treningów, zwiększymy maksymalnie ilość spalanych kalorii. Proponujemy wykonać 3 minutowe zestawy ćwiczeń o niskiej intensywności, 30 sekund sprintu, 2 minuty ćwiczeń o średniej intensywności, 40 sekund sprintu i tak dalej.

orbitrek, siłownia

Należy dodać, że ten rodzaj treningu przeznaczony jest dla osób o dobrej kondycji fizycznej. Jak również, należy pamiętać, że ćwiczenia HIIT nie mogą przekroczyć 20 minut i powinny być wykonywane raz lub dwa razy w tygodniu.

Korzystaj ze wszystkich możliwości orbitreka

Aby spalić tłuszcz we wszystkich obszarach ciała, należy wykorzystać orbitrek w pełni. Orbitrek zapewnia możliwość treningu dla górnej, jak i dla dolnej części ciała jednocześnie, a tym samym gwarantuje większą skuteczność ćwiczeń.

Jedzenie przed i po treningu

Jeżeli organizm ma wytrzymać 45 minutową serię, bądź i dłuższą, rekomendujemy spożycie posiłku około 3 godzin przed treningiem. Trening na czczo nie jest zalecany, ewentualnie jest dopuszczalny głównie w sytuacjach, aby pobudzić metabolizm. Ponadto czas głodówki nie powinien przekraczać 12 godzin.

Orbitrek: korzyści z ćwiczeń

Jak widać z powyższego, orbitrek stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod zrównoważonego, kompletnego treningu dla całego ciała.Wśród wielu korzyści, te są najbardziej powszechne:

  • Pracują różne grupy mięśni, takie jak np. mięśnie ud, łydek, pośladków, serca, biceps, triceps i mięśnie grzbietu.
  • Niska siła naciskowa na stawy, a tym samym mogą z niego korzystać osoby borykające się problemami z kolanami.
  • W połączeniu z odpowiednio, zbilansowaną dietą, prowadzi do utraty wagi.
  • Podbnie jak inne ćwiczenia kardio, redukuje poziom stresu, poprawia humor i wzmacnia serce.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.