Czy dorośli mogą nauczyć się pływać?

Czy dorośli mogą nauczyć się pływać?

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2019

Pływanie to ważna umiejętność, bez względu na to, czy pływasz zawodowo, czy rozrywkowo. Ale czy dorośli mogą nauczyć się pływać? Wielu dorosłych, którzy nie posiadają tej umiejętności, twierdzi, że jest za późno na naukę nowych rzeczy. Czy mimo bardziej zaawansowanego wieku dorośli mogą nauczyć się pływać?

Często możesz usłyszeć, jak ktoś skarży się, że nie umie pływać. Mówi to, chociaż zna wiele korzyści, jakie pływanie przynosi dorosłym osobom. Rezygnacja w jego głosie staje się prawie namacalna i zachowuje się, jakby nie było już dla niego nadziei. Ale czy to prawda? A może jednak dorośli mogą nauczyć się pływać?

Chociaż rzeczywiście najlepiej jest uczyć się nowych rzeczy w jak najmłodszym wieku, kiedy umiejętności motoryczne nadał się rozwijają, a mózg chłonie nową wiedzę, to nie ma żadnego powodu, by rezygnować z nauki w starszym wieku.

Czy dorośli mogą nauczyć się pływać?

Po pierwsze, musisz przestać wstydzić się tego, że nie umiesz pływać. Niestety wiele osób nawet nie próbuje pójść na lekcje pływania, bo chce oszczędzić sobie zażenowania.

Nie popełniaj tego błędu! Nie jesteś sama, w końcu wiele dorosłych osób nie umie pływać. Nikt nie jest dobry we wszystkim, co robi. Powinnaś przypominać sobie o tym, gdy poczujesz, że ogarnia Cię zwątpienie.

Starsza kobieta na basenie

Dlatego skocz na głęboką wodę i zapisz się na lekcje pływania. Aby osiągnąć sukces, powinnaś przestrzegać następujących zaleceń:

  • Bądź konsekwentna i osiągnij cel – naucz się pływać.
  • Trzymaj się wyznaczonych dni i godzin treningów – nie ma miejsca na wymówki!
  • Nastaw się entuzjastycznie i ciesz się procesem nauki, zarówno postępami, jak i trudnościami. Nawiązuj nowe znajomości i współpracuj z innymi uczniami, którzy trenują z tym samym instruktorem, co Ty.
  • Odrzuć wszystkie obawy i lęk przed wodą.

Udział w lekcjach pływania

Na samym początku musisz opanować inne rodzaje ruchów, na przykład unoszenie się na wodzie i odpowiednie kontrolowanie oddechu. Ludzie są w stanie unosić się na wodzie, bo gęstość ich ciała jest mniejsza od gęstości wody. Jednak osiągniecie może sprawiać odrobinę trudności.

Oto sześć kroków, które pomogą Ci nauczyć się unoszenia się na powierzchni wody:

  1. Stań w płytkiej części basenu.
  2. Nabierz powietrza i nie wypuszczaj go.
  3. Pochyl ciało do przodu, póki nie zanurzysz połowy głowy w wodzie.
  4. Wykonując kopnięcie unieś nogi, póki Twoje ciało nie będzie całe wyciągnięte.
  5. Trzymaj plecy wyprostowane i odepchnij się z brzuchem skierowanym ku dnie.
  6. Rozluźnij się i wykonaj wolny wydech.

Ostatni punkt odgrywa kluczową rolę w nauce umiejętności unoszenia się na powierzchni wody. Spinanie ciała przynosi skutek odwrotny do upragnionego. Zamiast tego powinnaś rozluźnić się i pozwolić wodzie wykonać całą pracę.

Podstawy pływania

Zazwyczaj podczas pierwszych dni po oswojeniu z wodą instruktor będzie starał się pomóc Ci rozwinąć najprostsze odruchy, z których składa się technika pływania osoby początkującej. Będziesz prawdopodobnie używała deski do nauki kopnięć i ruchów rąk.

Inne ćwiczenie, którego wykonywanie często zalecają instruktorzy, polega na poznaniu otoczenia. Gry i chodzenie w basenie sprawią, że każdy poczuje się komfortowo w wodzie. Jeśli czujesz się już wystarczająco pewna siebie, i tak powinnaś brać udział w tych zajęciach pomagając innym uczestnikom kursu.

Aby poczuć się bezpieczniej możesz zawsze stanąć w bocznej części basenu, przy ścianie. Może na samym środku czułaś się odrobinę bezbronna? Ustawienie po środku basenu zmniejszyć pewność siebie i Cię rozproszyć.

Seniorzy uczący się pływać z instruktorką - czy dorośli mogą nauczyć się pływać?

Kraul, styl grzbietowy, a może motylek?

Kiedy już pokonałaś wszystkie opisane wcześniej etapy i opanowałaś podstawy, możesz zacząć powoli ćwiczyć najprostszą technikę, czyli kraula. Prawdopodobnie miałaś nadzieję, że w dwa czy trzy tygodnie nauczysz się pływać, jak Michael Phelps, ale niestety nie będzie tak łatwo.

Zdobywanie podstawowych umiejętności zachęci Cię do samodzielnych ćwiczeń. Mimo tego polecamy, by w pobliżu zawsze znajdował się ktoś, kto może Ci pomóc w razie potrzeby – i oczywiście ratownik. Nigdy nie masz pewności, czy nie dopadnie Cię skurcz i nie będziesz potrzebowała szybkiej pomocy.

Może wydawać się to oczywiste, ale wolimy przypomnieć, że nie powinnaś pływać w miejscach, w których Twoje stopy nie dotykają dna basenu. Poza tym pod żadnym pozorem nie wybieraj się sama na plażę, by popływać. Jesteś początkującą pływaczką i nie możesz ignorować niebezpieczeństwa, jakie stanową otwarte wody i głębokie baseny.

Na sam koniec pragniemy podkreślić, że w pływaniu, podobnie jak w innych dziedzinach życia, należy wyznaczać sobie realistyczne cele. W przeciwnym razie jedynie się rozczarujesz i poczujesz frustrację podczas nauki. Rozluźnij się i staw czoła wyzwaniu! Teraz już wiesz, czy dorośli mogą nauczyć się pływać, czy też nie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.