Futsal: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Futsal: wszystko, co powinnaś o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Jeśli lubisz sporty drużynowe, postaw na futsal. To dyscyplina o historii sięgającej ponad 75 lat. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tej ekscytującej grze!

Futsal to jeden z najbardziej mitycznych sportów w Hiszpanii. To piłka nożna, w którą gra się pod zadaszeniem. Jest uznana za pełnoprawny sport przez jedną z najważniejszych organizacji piłkarskich, FIFA.

Ten sport narodził się w Urugwaju. Ze względu na brak miejsc do gry w piłkę, miejscowi miłośnicy tego sportu postanowili grać na mniejszych boiskach pod dachem.

Futsal, nazywana również halówką, wymaga takich samych umiejętności technicznych, wyczucia taktyk i wiedzy, co gra w standardową piłkę nożną. Jednak halówka ma własne zasady i rzeczy, które różnią ją od piłki nożnej, w tym rozmiar boiska, rozmiar piłki oraz liczbę graczy.

Mniejsza liczba fauli i brak spalonych sprawia, że zasady w halówce stawiają na szybką i rytmiczną grę, w której często dotyka się piłki i trzeba podawać ją do innych członków drużyny.

Futsal to sport uprawiany w pomieszczeniach, do którego potrzeba minimalnej ilości sprzętu, a mimo tego zapewnia dużą dozę radości. Oczywiście fakt, że uprawia się ją pod dachem sprawia, że można w nią grać przez cały rok.

Członkowie drużyny nieustannie znajdują się w sytuacjach, w których muszą przyjmować lub podawać piłkę pod dużą presją i w niewielkiej przestrzeni. Właśnie dlatego ten sport wymaga opanowania wysokiej jakości technik, mobilności, taktyk i uzdolnienia.

Ronaldinho, Neymar i Xavi Hernandez to tylko kilka z gwiazd, które wykorzystały halówkę do poprawienia własnych umiejętności na boisku do piłki nożnej.

Zalety gry w futsal

Futsal to obecnie jeden z najbardziej popularnych sportów w Brazylii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Rosji, co niezwykle cieszy graczy, którzy lubią techniczne i zróżnicowane treningi piłki nożnej. Oprócz tego, że to popularny sport, którego uprawianie niesie ze sobą wiele radości, można go dostosować do miejskich warunków powierzchniowych i zapewnia wiele korzyści.

Ma doskonały wpływ na zdrowie

Halówka różni się od innych sportów ze względu na swoją intensywność. To ćwiczenie aerobowe, które doskonale wpływa na zdrowie serca. Ruch, bieganie, skakanie i dribbling ułatwiają spalanie tłuszczu.

Gra w halówkę

Ten sport nie tylko poprawia zdrowie i tężyznę fizyczną, ale również może pomóc wypracować mięśnie i zwiększyć ich elastyczność. To nie wszystko; futsal może także pomóc Ci wzmocnić kości.

Pozwala rozwinąć świetną technikę

Pierwsza kwestia, która przychodzi na myśl podczas rozmów o halówce, to technika. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, ciągłe napięcie i linie boczne, futsal wymaga doskonałego panowania nad piłką i nienagannej techniki .

Wymaga intensywnego rytmu gry

Intensywność futsal sprawia, że musisz się wysilić, aby zmienić tempo. To pomoże Ci poprawić wydolność aerobową. Mała ilość graczy na boisku sprawia, że halówka nie koncentruje się aż tak na pracy zespołowej, ale raczej stawia na indywidualne umiejętności każdego gracza.

Umożliwia zdobycie większej kontroli nad piłką

Kolejna zaleta halówki to fakt, że częściej będziesz stykać się z piłką niż w przypadku tradycyjnej gry w piłkę nożną. W rzeczywistości mały rozmiar boiska sprawia, że piłka o wiele częściej zmienia graczy. W drużynach składających się z pięciu graczy najlepszy sposób na utrzymanie piłki ciągłe podawanie jej do innych osób.

Boisko do futsal

Umożliwia rozwój umiejętności komunikacyjnych

Granie w halówkę to doskonały sposób na poprawę stanu socjalnego i emocjonalnego jednostki.

Chociaż to prawda, że koncentruje się głównie na umiejętnościach poszczególnych osób, ale wymaga również pracy zespołowej, a tym samym wypracowania dobrych umiejętności komunikacyjnych. Poza tym to doskonały sposób na pozbycie się stresu.

Jak sama widzisz, futsal to niesamowity sposób na zadbanie o ciało i umysł. Niesie ze sobą wiele zróżnicowanych korzyści. Spróbuj swoich sił w tym sporcie bez względu na to, czy lubisz tradycyjną piłkę nożną, czy też nie. Jesteśmy pewni, że tego nie pożałujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Soares, G. F., Reis, M. da S., Silva, S. A. da, Braga, W. M. C., Moura, S. da S., & Beltrame, T. S. (2011). Revista Brasileira de Futsal e Futebol. Revista Brasileira de Futsal e Futebol8(30), 248–255. https://doi.org/10.1007/BF01590544
    • Naser, N., Ali, A., & Macadam, P. (2017, December 1). Physical and physiological demands of futsal. Journal of Exercise Science and Fitness. Elsevier (Singapore) Pte Ltd. https://doi.org/10.1016/j.jesf.2017.09.001
    • Dogramaci, S. N., Watsford, M. L., & Murphy, A. J. (2011). Time-motion analysis of international and national level futsal. Journal of Strength and Conditioning Research25(3), 646–651. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181c6a02e
    • Álvarez, J. C. B., D’Ottavio, S., Vera, J. G., & Castagna, C. (2009). Aerobic fitness in futsal players of different competitive level. Journal of Strength and Conditioning Research23(7), 2163–2166. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181b7f8ad

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.