Diabetyk na treningu - jakich oczekiwać efektów?

Diabetyk na treningu - jakich oczekiwać efektów?
Diabetyk na treningu - jakich oczekiwać efektów?

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2020

Ćwiczenia są doskonałym sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą i jej objawami, ale musimy dowiedzieć się, jak glukoza reaguje na aktywność fizyczną. O czym powinien pamiętać diabetyk podczas treningu?

Regularne ćwiczenia wiążą się z ogólną poprawą zdrowia, zwłaszcza jeśli chodzi o zapobieganie niektórym chorobom. Jednak każdy diabetyk, zanim zacznie ćwiczyć, musi podjąć pewne środki ostrożności.

Powinien także wiedzieć, jakie objawy może dawać cukrzyca podczas treningu.

Ogólne korzyści z aktywności fizycznej, jakie może uzyskać diabetyk

Badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie wykonują jakąś aktywność fizyczną, żyją dłużej i mają lepszą jakość życia. Istnieje nawet globalna kampania na rzecz walki z siedzącym trybem życia, który powoduje tak wiele chorób sercowo-naczyniowych.

para trenuje z kettlami - diabetyk

Oprócz poprawy poziomu glukozy, ćwiczenia mają wiele innych zalet. Pomagają osiągnąć zdrową wagę, zwiększając nasze zużycie kalorii; przyczyniają się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu i trójglicerydów oraz utrzymania ciśnienia krwi w zalecanych granicach.

Codzienne ćwiczenia fizyczne również zapewniają dobre samopoczucie i przyczyniają się do lepszej integracji społecznej; korzyści płynące z aktywności fizycznej wpływają również na społeczny aspekt danej osoby, nie tylko na jej zdrowie, samopoczucie i kontrolę wagi.

Diabetyk podczas treningu

Osoba z cukrzycą nie tylko może, ale powinna ćwiczyć jakąś aktywność fizyczną. Jeśli ćwiczyli sport przed diagnozą, powinni kontynuować trening regularnie.

Jednak jeśli jest to sport o wysokiej intensywności, może być konieczne przejście przez okres adaptacji. W tym czasie będą stopniowo zwiększać swoją aktywność.

Jeśli pacjent z cukrzycą nie wykonywał żadnej aktywności fizycznej przed diagnozą, byłoby dobrze, gdyby zaczął. Skoncentrujmy nasz trening na kontrolowaniu poziomu cukru we krwi oraz na osiągnięciu i utrzymaniu zdrowej wagi.

Ćwiczenia pomagają obniżyć poziom glukozy we krwi na różne sposoby. Z jednej strony ćwiczenie zwiększa wrażliwość na insulinę; komórki wykorzystują dostępną insulinę, aby używać glukozy podczas treningu i przez kilka godzin po nim.

Z drugiej strony skurcze mięśni podczas aktywności fizycznej powoduje, że mięśnie „chwytają” glukozę. Wykorzystają tę substancję jako źródło energii.

Efekt ćwiczeń na obniżenie poziomu glukozy może trwać do 24 godzin po treningu; dzięki temu Twoje ciało jest bardziej wrażliwe na insulinę.

Osoba z cukrzycą może kontrolować swój poziom glukozy przed i po treningu; w ten sposób może ocenić korzyści płynące z ćwiczeń. To także dobry sposób na znalezienie rodzaju ćwiczeń, które najlepiej odpowiadają jej potrzebom.

Skutki cukrzycy podczas treningu: typ 1

Ludzie cierpiący na cukrzycę typu 1 muszą być bardzo cierpliwi; ćwiczenia mogą nie mieć natychmiastowego wpływu na kontrolę choroby. Aby ćwiczenie miało pożądany efekt, osoba musi ćwiczyć go każdego dnia.

Podczas ćwiczeń powinni też pamiętać o kilku czynnikach: porze dnia, o której ćwiczą, intensywności i czasie ćwiczeń. Muszą także kontrolować poziom glukozy przed treningiem i ilość zażytej insuliny.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń wszyscy powinniśmy mieć zdrowe nawyki. Dobrym miernikiem jest to, że osoba z cukrzycą wstrzykuje insulinę do mięśni, których nie użyje podczas treningu. Możemy również dostosować swój plan ćwiczeń do rozkładu posiłków i efektów działania insuliny.

Z drugiej strony najlepiej ćwiczyć codziennie o tych samych godzinach. Możesz jeść dodatkową dawkę węglowodanów przed lub w trakcie treningu, aby zapobiec hipoglikemii.

Skutki cukrzycy podczas treningu: typ drugi

Jeśli cierpisz na cukrzycę typu drugiego, również możesz odnieść wymierne korzyści z ćwiczeń. Wiele badań wykazało, że aktywność fizyczna jest w stanie zapobiec cukrzycy u pacjentów wysokiego ryzyka.

Jest również bardzo skuteczny w kontrolowaniu cukrzycy, pomagając w odchudzaniu; podobnie pomaga utrzymać ciśnienie krwi w granicach normy.

Ćwiczenia mogą mieć podobny efekt jak lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Dlatego jest to doskonały naturalny lek.

diabetyk - dziewczyna robi brzuszki na piłce

Idealnymi ćwiczeniami są ćwiczenia aerobowe, ponieważ wspomagają krążenie krwi i pomagają schudnąć. Ważne jest, aby ćwiczyć codziennie, z taką samą intensywnością i przez taki sam czas.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.