Otyłość a nadwaga: różnice i podobieństwa

Otyłość a nadwaga: różnice i podobieństwa

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2019

Warto dowiedzieć się, co odróżnia otyłość od nadwagi. Wiążą się z nimi zupełnie inne rzeczy. Oddziałują również inaczej na nasze zdrowie, chociaż zawsze odbiją się na nim w negatywny sposób.

Często mylimy otyłość z nadwagą. Chociaż mają kilka wspólnych kwestii, różnią się pod względem zagrożeń z nimi związanych. Przekonaj się, jakie mają różnice i podobieństwa oraz jakie mogą przynieść skutki.

Otyłość

O otyłości mówimy, gdy stosunek wagi i wzrostu odchyla się o trzy punkty od normy. To wytyczne ustalone w standardach rozwoju fizycznego dziecka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

To chroniczna choroba, która pojawia się, gdy w organizmie jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Odbija się negatywnie na naszym zdrowiu, prowadząc do rozwoju takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, problemy układu krążenia, a nawet różne rodzaje raka, zwłaszcza układu pokarmowego.

Otyła kobieta w wesołym miasteczku - chorobliwa otyłość

Lekarze uważają, że osoby otyłe to takie, których waga wynosi 30% wskaźnika masy ciała (BMI) lub przekracza tą wartość. Wyjątek stanowią osoby, które są bardzo umięśnione.

Przyczyny otyłości

  • Niezdrowa dieta: spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów i jedzenie o złych porach.
  • Brak ćwiczeń: zaleca się ćwiczyć przynajmniej trzy razy na tydzień.
  • Uwarunkowania genetyczne: mutacje genów i metabolizm.
  • Czynniki organiczne: odporność na insulinę i niski poziom leptyny.
  • Czynniki społeczno-gospodarcze: fast foody i jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu jest zazwyczaj tańsze od warzyw i owoców. Poza tym udowodniono, że osoby o wyższym statusie społecznym mają więcej czasu na stosowanie diety i treningi.
  • Uwarunkowania psychologiczne (zaburzenia emocjonalne): zaliczamy do nich na przykład depresję i jedzenie na pocieszenie, czyli spożywanie pokarmów, które sprawiają, że czujesz się lepiej.

Objawy otyłości

  • Problemy z oddychaniem: nadmiar tłuszczu, który odkłada się pod przeponą i w klatce piersiowej może zacząć uciskać płuca.
  • Lenistwo: utrudnione oddychanie może pogarszać jakość snu, co wywołuje zespół bezdechu sennego. To z kolei przekłada się na senność w trakcie dnia.
  • Problemy natury ortopedycznej: na przykład ból pleców i stawów, zwłaszcza w okolicy kostek, kolan i bioder.
  • Problemy dermatologiczne: ponieważ osoby otyłe nie są w stanie odpowiednio schłodzić ciała, cierpią z powodu nadmiernego pocenia się.
  • Opuchlizna.

Zapobieganie otyłości

  • Zdrowa i zrównoważona dieta: każdą dietę powinien cechować niski poziom tłuszczu oraz obecność dużej ilości owoców i warzyw.
  • Regularne ćwiczenia: zaleca się uprawiać sport trzy razy w tygodniu, a każda sesja powinna trwać 45 minut. Intensywność ćwiczeń trzeba dopasować do potrzeb i możliwości każdej osoby.
  • Jedz pięć razy dziennie i pilnuj wielkości porcji.

Rodzaje otyłości

Istnieją dwa różne rodzaje otyłości. Jeden z nich to otyłość brzuszna, która jest najpoważniejsza i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Drugi to otyłość peryferyjna, gdzie tłuszcz odkłada się od talii w dół i wywołuje przeciążenie stawów.

Chorobliwa otyłość

Aby wyleczyć chorobliwą otyłość można poddać się operacji. Stosuje się dwa różne sposoby: resekcję i malabsorpcję. Resekcja polega na zmniejszeniu wielkości żołądka, aby pacjent nie mógł spożywać duży ilości jedzenia. Malabsorpcja (nazywana również by-passem gastrycznym) dąży do zmniejszenia wchłaniania pożywienia, a tym samym zmniejsza ilość wchłanianych kalorii.

Otyłość dziecięca

Powstaje w wyniku braku równowagi hormonalnej i metabolicznej. Zwiększa ryzyko wystąpienia problemów układu krążenia po wejściu w dorosłość.

Nadwaga

O nadwadze mówimy, gdy stosunek wagi i wzrostu odchyla się o dwa punkty od normy. Te wytyczne również znajdziemy w standardach rozwoju fizycznego dziecka WHO.

Lekarze uważają, że osoby, których waga wynosi 25% wskaźnika masy ciała (BMI) lub przekracza tą wartość, cierpią z powodu nadwagi.

Nadwagę cechuje zwiększona masa ciała, której towarzyszy odkładanie się tkanki tłuszczowej. Nie uważa się jej za chorobę, ale czynnik, który prowadzi do rozwoju, takich problemów zdrowotnych jak cukrzyca, nadciśnienie, zawał serca i niektórych rodzajów raka.

Kobieta trzymająca się za brzuch

W przypadku nadwagi – waga jest większa od wzrostu mierzonego w centymetrach o dziesięć do dwudziestu procent.

Chociaż otyłość i nadwaga to nie to samo, ich przyczyny, objawy i sposoby zapobiegania są bardzo podobne. Dlatego jeśli nie chcesz, by dotknęły Ciebie, powinnaś stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć, bez względu na czynniki genetyczne i społeczno-gospodarcze.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.