Oddychanie w sporcie: dlaczego jest tak ważne

Oddychanie jest skomplikowanym procesem. Jednak ważne jest, aby go zrozumieć i wiedzieć, dlaczego prawidłowe oddychanie jest tak ważne, gdy uprawia się sport.
Oddychanie w sporcie: dlaczego jest tak ważne

Ostatnia aktualizacja: 06 lipca, 2020

Gdy zaczyna się uprawić sport, w ciele zachodzi wiele zmian. Większość tych procesów ma miejsce w celu poprawy wydajności podczas ćwiczenia. Dzisiaj porozmawiamy o tym, jak ważną rolę odgrywa oddychanie w sporcie, aby wspomóc te procesy.

Kiedy mówimy o ćwiczeniach układu krążenia, jedna z najważniejszych zmian zachodzi w układzie oddechowym. W tym artykule wyjaśnimy, jak ważne jest prawidłowe oddychanie, aby osiągać lepsze wyniki.

Oddychanie w sporcie

Jest to proces, podczas którego narządy oddechowe wymieniają gazy niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proces ten obejmuje następujące narządy:

  • Górne drogi oddechowe: składające się z nosa i ust, obok gardła i krtani.
  • Dolne drogi oddechowe: obejmujące tchawicę, oskrzela i oskrzeliki.
  • Miąższ płucny: wraz z przykrywającą tkanką opłucną tworzy płuca. To narząd, w którym odbywa się wymiana gazowa. Drogi oddechowe transportują tu gazy.

Proces oddychania jest bardziej złożony niż tylko wdychanie i wydychanie. To ciągła gra między ujemnym a dodatnim ciśnieniem powietrza. Następnie określa gradient między czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi, które pomagają płucom napełnić się powietrzem.

Azot tworzy większość tego procesu, chociaż niezbędnym pierwiastkiem dla organizmu jest tlen.

Wymiana gazu

Dzięki wdechowi, powietrze wypełnia płuca. Tlen przemieszcza się przez górne i dolne drogi oddechowe, by ostatecznie dotrzeć do pęcherzyków płucnych. W pęcherzykach znajduje się nabłonek pęcherzykowo-kapilarny, która doprowadza krew do kontaktu z powietrzem.

Ze względu na różnicę w gradiencie – tym razem jest to gradient chemiczny, który różni się od wspomnianego wcześniej – tlen przenika do krwi, a dwutlenek węgla opuszcza krew i pęcherzyki. Stamtąd opuszcza ciało poprzez wydech.

kobieta grająca w tenisa

Wchodzący do krążenia tlen przemieszcza się do lewego przedsionka i przechodzi do ogólnego krążenia przez komorę w postaci natlenionej krwi. Ten tlen jest podstawowym składnikiem odżywczym dla całego ciała i będzie uczestniczył w oddychaniu komórkowym.

Następnie, poprzez ten proces, otrzymujesz energię w postaci ATP do odżywiania tkanek, takich jak mięśnie. Dlatego oddychanie w sporcie jest ważne dla optymalnej aktywności fizycznej.

Oddychanie i ćwiczenia: fundamentalny związek

Podczas ćwiczeń fizycznych Twoje ciało potrzebuje więcej tlenu i energii. Aby odżywić tkanki, szczególnie mięśnie, musisz zwiększyć tętno i częstotliwość oddechów.

Innymi słowy, znacznie więcej tlenu dostaje się do płuc w ciągu minuty, dzięki czemu oddychasz głębiej i częściej. W ten sposób podczas intensywnych ćwiczeń możesz zmniejszyć częstość oddechów wynoszącą 15 oddechów na minutę do 60 na minutę.

Jak ćwiczenia wpływają na oddychanie?

Uprawianie dowolnych sportów, które zwiększają częstość oddechów, bezpośrednio poprawi wydolność płuc. Oto kilka pozytywnych wpływów oddychania podczas uprawiania sportu:

  • Poprawia czynność płuc. Oznacza to, że wydajniej się nadmuchują i opróżniają, co poprawia wymianę gazu.
  • Usprawnia również wymianę gazu w błonie pęcherzykowo-kapilarnej, poprawiając jej strukturę.
  • Dzięki poprawie układu krążenia więcej krwi dostaje się do płuc z prawej komory. Następnie wykorzystywanych jest więcej pęcherzyków płucnych niż wcześniej, co poprawia podstawową pojemność płuc.
  • Wymuszone oddychanie podczas ćwiczeń wzmacnia muskulaturę oddechową, co powoduje wydajniejsze oddychanie.

Jak oddychanie wpływa na ćwiczenia?

Prawidłowe oddychanie podczas uprawiania sportu może poprawić wydajność. Wielu sportowców, zwłaszcza biegaczy, skupia się na oddychaniu, aby zoptymalizować swoje wyniki.

biegacze biorący oddech

Ponadto celem jest oddychanie rytmiczne i synchroniczne. Jednym z powodów, dla których poprawia to wydajność, jest efekt Bohra.

Mówiąc prosto, efekt ten pokazuje, że płuca są w stanie wyprodukować maksymalną ilość tlenu. Następnie, jeśli zwiększy się częstotliwość oddechów od tego momentu, wydycha się tylko dwutlenek węgla.

Wydalanie nadmiaru dwutlenku węgla jest nieefektywne. Efekt Bohra polega na tym, że przy pewnych stężeniach dwutlenku w tkankach, łatwiej wymieniają one tlen z komórek krwi. Utrata zbyt dużej ilości dwutlenku węgla oznacza, że tlen nie dociera skutecznie do tkanek.

Jest to klucz do dobrych wyników

Oddychanie jest procesem bardziej złożonym niż się wydaje. To, co wydaje się całkowicie mechaniczne, ma głębokie podstawy biochemiczne.

Zrozumienie ich i umiejętność zarządzania nimi podczas treningu są bardzo ważne, aby skutecznie trenować. Możesz także poprawić kondycję fizyczną i zdrowie poprzez ćwiczenia. Musisz trenować każdy najmniejszy szczegół, aby być lepszym sportowcem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Your lungs and exercise. (2016). Breathe, 12(1), 97–100. https://doi.org/10.1183/20734735.elf121
    Lazovic, B., Mazic, S., Suzic-Lazic, J., Djelic, M., Djordjevic-Saranovic, S., Durmic, T., Zikic, D., & Zugic, V. (2015).
  • Respiratory adaptations in different types of sport. European Review for Medical and Pharmacological Sciences, 19(12), 2269–2274.
  • Patel, A. K., & Cooper, J. S. (2018). Physiology, Bohr Effect. In StatPearls. StatPearls Publishing. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30252284

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.