Przerwa między treningami: dlaczego jest potrzebna?

Przerwa między treningami: dlaczego jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2019

Czy wiesz, że przerwa między treningami jest równie ważna co sam trening? Bez odpoczynku nie tylko nie będziesz w stanie osiągnąć postawionego sobie celu, ale także narazisz się na wystąpienie urazów.

Planując zmianę sylwetki na bardziej sportową od razu myślimy o treningu. Szukamy ćwiczeń, które możemy dopasować do naszych celów treningowych i staramy się dowiedzieć, które z nich są odpowiednie dla naszego rodzaju sylwetki.

Jednak mimo tego nie wolno nam zapomnieć, że przerwa między treningami odgrywa taką samą rolę, co ćwiczenia, które wykonujemy.

Jeśli nadal nie jesteś przekonana co do roli, jaką odgrywa odpoczynek między treningami, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Z poniższych akapitów poznasz najistotniejsze informacje dotyczące odpoczynku między treningami. Wytłumaczymy również, dlaczego Twoje ciało musi mieć czas na regenerację, jeśli chcesz osiągnąć swoje cele.

Przerwa między treningami – charakterystyka

Przede wszystkim musisz być świadoma tego, że nie ma określonych wytycznych dotyczących przerw między treningami. Zależą one od wielu różnych czynników. Najważniejsze z nich to zróżnicowanie treningu i intensywność planu treningowego.

Odpoczynek między treningami będzie wyglądał inaczej, gdy ćwiczysz dla siebie w wolnym czasie, a inaczej, gdy trenujesz zawodowo:

Sportowcy amatorzy: jeśli uprawianie sportu to Twoje hobby, to powinnaś mieć przynajmniej dwa dni odpoczynku w tygodniu. Jeśli uprawiasz sport o wysokiej intensywności, liczba dni odpoczynku powinna wzrosnąć do trzech w tygodniu.

  • Profesjonalni sportowcy: wyczynowi sportowcy nie mogą sobie pozwolić na trzy dni odpoczynku w tygodniu. Ich cele są o wiele bardziej ambitne, a ciała lepiej przygotowane.
Śpiący sportowiec - przerwa między treningami
  • To pozwala skrócić okres odpoczynku. W ich przypadku trudno jest określić przeciętną przerwę między treningami, bo zależy ona od planu treningowego, który ustalił dla nich trener, intensywności uprawianego sportu oraz najbliższych zawodów, w których będą brali udział.

Znaczenie przerw między treningami

Póki co podkreśliliśmy znaczenie przerw między treningami, ale nie wyjaśniliśmy jeszcze dlaczego odgrywają aż tak dużą rolę. Oto lista, która uświadomi Ci, dlaczego każda osoba, która regularnie uprawia sport, potrzebuje kilku dni odpoczynku:

  • Odpoczynek wspiera regenerację mięśni.
  • Przerwa pomoże uniknąć problemów związanych z przetrenowaniem.
  • Odpoczynek to kluczowy element treningu, który pozwala organizmowi przyzwyczaić się do wysiłku.

A może spróbujesz aktywnego wypoczynku?

Aby odpoczynek od treningu przyniósł oczekiwane rezultaty wcale nie musisz leżeć na kanapie i nic nie robić. Przerwa od ćwiczeń, które zazwyczaj uprawiasz, z jednoczesnym zachowaniem aktywności fizycznej jest całkowicie wykonalna.

Jeden z pomysłów to wykorzystanie dni przerwy od ćwiczeń na wzięcie relaksującej kąpieli, która wspiera regenerację mięśni. Jeśli wmasujesz po niej w ciało regenerujący balsam, poczujesz się jak nowo narodzona.

Kolejna opcja to pójście na spacer. To doskonały sposób na spędzenie czasu razem z rodziną przy jednoczesnej aktywności fizycznej. Zachowaj średnie tempo marszu i ciesz się wszystkimi zaletami, jakie niesie przyjemny trening o niskiej intensywności przeprowadzony na świeżym powietrzu.

Co może się stać, gdy nie masz dnia wolnego od ćwiczeń

Zapewne już wiesz, dlaczego przerwa między treningami jest aż tak ważna. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś wątpliwości, to zapoznaj się z konsekwencjami, których możesz doświadczyć, jeśli będziesz codziennie ćwiczyć bez dni na odpoczynek:

  • Naderwanie mięśni wynikające z napięcia: ciągłe ćwiczenia bez przerw sprawiają, że mięśnie są stale napięte. Jeśli nie pozwolisz im się rozluźnić i odpocząć przez właściwy okres, to może dojść do rozdarcia i naderwania włókien mięśniowych. Takie urazy mogą być bardziej lub mniej dotkliwe, ale zazwyczaj na jakiś czas wyłączają z uprawiania sportu.
Mężczyzna trzymający się za łydkę
  • Problemy zdrowotne z sercem: z pewnością zauważyłaś, że podczas ćwiczeń Twoje tętno podnosi się. W zależności od intensywności treningu może być wyższe lub niższe. Jednak jedno jest pewne: jest zdecydowanie wyższe niż podczas odpoczynku. Wystawianie układu krążenia na długie okresy dużego wysiłku może podnieść Twoje ciśnienie krwi.

Podsumowując, można powiedzieć, że klucz jak zwykle stanowi równowaga. Jeśli połączysz dni ciężkiego treningu z okresami odpoczynku, masażami i spacerami, z pewnością poprawisz stan swojego organizmu, co z kolei przełoży się na Twoje wyniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garcia-Mas, A., Aguado, F. J., Cuartero, J., Calabria, E., Jiménez, R., & Pérez, P. (2003). Sueño, descanso y rendimiento en jóvenes deportistas de competición. Revista de Psicología Del Deporte.
  • Pancorbo Sandoval, A. E. (2003). Diagnóstico y prevención de la fatiga crónica o del síndrome de sobreentrenamiento en el deporte de alto rendimiento. Una propuesta de mecanismos de recuperación biológica. Cuadernos de Psicología del Deporte3(1). Recuperado a partir de https://revistas.um.es/cpd/article/view/112321
  • Prentice, W. E. (2000). Tecnicas de Rehabilitacion En La Medicina Deportiva (3rd ed.). Paidotribo Editorial.
  • Urdampilleta, A., Armentia, I., Gómez-Zorita, S., Martínez Sanz, J. M., & Mielgo-Ayuso, J. (2015). La fatiga muscular en los deportistas: métodos físicos, nutricionales y farmacológicos para combatirla. Archivos de medicina del deporte32(1), 165: 36. Retrieved from http://rua.ua.es/dspace/handle/10045/49766

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.