Dyskopatia: czy można jej zapobiec i jak ją leczyć?

Dyskopatia: czy można jej zapobiec i jak ją leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia, 2019

Dyskopatia to niebezpieczna przypadłość, przed którą możesz ochronić się przestrzegając kilku prostych zaleceń.

Dyskopatia to częsta i poważna przypadłość, która w niektórych przypadkach może wymagać przeprowadzenia operacji. Jednak możesz podjąć działania, które zmniejszą ryzyko jej wystąpienia.

Dyskopatia: definicja medyczna

Dyskopatia pojawia się, gdy dochodzi do rozdarcia pierścienia włóknistego, który tworzy zewnętrzną warstwę krążka międzykręgowego. Kiedy do tego dojdzie, wypada jądro miażdżyste, czyli galaretowata centralna część krążka międzykręgowego.

Jeśli rozdarcie wystąpi w tylnej części krążka – a dzieje się tak w większości przypadków – jądro miażdżyste wywiera nacisk na nerwy biegnące wzdłuż kręgosłupa.

Nacisk niesie za sobą stały i najczęściej ostry ból, który bez trudu rozpozna każda osoba cierpiąca na dyskopatię. Oprócz tego może pojawić się więcej objawów, w zależności od tego gdzie mieści się przepuklina.

Jeśli na przykład doszło do niej w kręgosłupie szyjnym, ból lub drętwienie mogą obejmować ramiona i dłonie.

Ze względu na naturę kręgosłupa i ciągły pęd codziennego życia, na powstawanie przepuklin najbardziej narażone są obszary pleców i szyi.

Przyczyny i sposoby zapobiegania

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób można zapobiegać dyskopatii, trzeba najpierw zrozumieć jej ewentualne przyczyny. Najczęściej zaliczamy do nich:

Przyczyny

Pierwsza i najważniejsza przyczyna to wiek. Im więcej mamy lat, tym słabsi się stajemy. Często coś, co nie sprawia problemu komuś młodemu, może przekraczać możliwości starszej osoby.

Druga najczęstsza przyczyna jest związana z wiekiem: to ograniczenia. Powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby nie robić nic ponad to, co jest w stanie znieść Twój kręgosłup.

Dyskopatia: przyczyny

Kolejna częsta przyczyna to wykonywanie nieostrożnych ruchów. Zła postawa ciała podczas wykonywania ruchu, bez względu na to czy jest duży czy mały, wywiera szkodliwy wpływ na kręgosłup.

Jeszcze jedna przyczyna to siedzący tryb życia. Brak ćwiczeń osłabia ciało, co sprawia, że każdy zły ruch ma o wiele poważniejsze konsekwencje.

Zapobieganie

Skoro znamy już główne przyczyny dyskopatii, warto dowiedzieć się w jaki sposób możemy się przed nią ochronić:

  • Utrzymuj prawidłową postawę ciała. Właściwa postura odgrywa kluczową rolę, bez względu na to czy siedzisz, chodzisz, biegasz, pływasz, chwytasz coś lub pracujesz. Zawsze powinnaś starać się zachować prawidłową postawę ciała. Za każdym razem, kiedy garbisz się na kanapie lub podnosisz torby z zakupami nie uginając kolan, szkodzisz swojemu kręgosłupowi.
  • Uważaj zwłaszcza wtedy, gdy się schylasz lub wykonujesz skręty tułowia, bo jeden zły ruch może wyrządzić ogromne szkody w Twoim kręgosłupie. Poza tym podnosząc ciężkie przedmioty zawsze trzymaj je przed sobą, a nie z boku.
  • Postaraj się nie wykonywać powtarzających się ruchów. Znajdź różne sposoby na wykonywanie codziennych zadań. Możesz na przykład zmieniać ręce lub przechodzić z pozycji siedzącej do stojącej i na odwrót.
Kobieta z bólem pleców
  • Zadbaj o formę. Walcz z siedzącym trybem życia. Ćwicz regularnie, nawet jeśli masz tylko wyjść na spacer. Postaraj się unikać siedzenia przez większą część dnia. Co więcej, siedząc w pracy powinnaś zawsze poruszać szyją. Spójrz w jedną i w drugą stronę, przechyl głowę i spoglądaj w górę i w dół. Takie ruchy sprawią, że Twoja szyja będzie w lepszej formie.

Ćwiczenia i dieta: kluczowe czynniki chroniące przed dyskopatią

Nasza kolejna rada jest związana z ćwiczeniami: zrzuć kilka kilogramów. Jeśli masz nadwagę, Twój kręgosłup musi dźwigać dodatkowy ciężar. Jednym ze skutków może być dyskopatia.

Ostatnia wskazówka dotyczy stosowania zdrowej diety. Powinnaś jeść w taki sposób, aby spożywany pokarm dostarczał organizmowi wszystkich składników, jakich potrzebuje, by przetrwać cały dzień.

Poza tym w diecie powinno znajdować się wystarczająco dużo wartości odżywczych, aby organizm był w stanie dojść do siebie po zużyciu dużej ilości energii.

Jeśli nie będziesz przestrzegała zrównoważonej diety, odbije się to na Twoich mięśniach, kościach, więzadłach i ścięgnach. Gdy organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować, uszkodzenia nawarstwiają się i mogą prowadzić do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Mając na uwadze swoje zdrowie nie powinnaś palić. Nikotyna zmienia sposób, w jaki Twoje ciało absorbuje substancje, których potrzebuje. Dlatego chociaż palenie nie stanowi bezpośredniego czynnika, który wywołuje dyskopatię, to z pewnością jest związane z jej rozwojem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aso J., Martínez-Quiñones J.V., Consolini F., Domínguez M., Arregui R.. Hernia discal traumática: Implicaciones médico-legales. Cuad. med. forense  [Internet]. 2010  Jun [citado  2019  Oct  29] ;  16( 1-2 ): 19-30.
  • Martínez-Quiñones J.V., Aso-Escario J., Consolini F., Arregui-Calvo R.. Regresión espontánea de hernias discales intervertebrales: A propósito de una serie de 37 casos. Neurocirugía  [Internet]. 2010  Abr [citado  2019  Oct  29] ;  21( 2 ): 108-117.
  • Maestre-Miquel Clara, Regidor Enrique, Cuthill Fiona, Martínez David. Desigualdad en la prevalencia de sedentarismo durante el tiempo libre en población adulta española según su nivel de educación: diferencias entre 2002 y 2012. Rev. Esp. Salud Publica  [Internet]. 2015  Jun [citado  2019  Oct  29] ;  89( 3 ): 259-269.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.