Jak wyleczyć siniaki po sportowych urazach?

Jak wyleczyć siniaki po sportowych urazach?

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2020

Siniaki powstają z powodu nagromadzenia się krwi  w tkankach miękkich. Nic dziwnego, że siniaki po sportowych urazach pojawiają się tak często. Na szczęście są bardzo proste do wyleczenia.

Siniaki po sportowych urazach pojawiają się bardzo często w sportach kontaktowych. Muszą się z nimi mierzyć choćby koszykarze, piłkarze i gracze rugby. Zdarzają się również podczas sportów indywidualnych o dużym natężeniu, takich jak wspinaczka, tenis i biegi długodystansowe.

Siniak to akumulacja krwi w tkankach miękkich, która pojawia się z powodu przerwania naczyń krwionośnych. Krew wypływa z układu krążenia i odkłada się pod skórą, w mięśniach lub w kościach.

Kluczowe cechy charakterystyczne siniaków to ich kolor. Zmienia się on z czasem ze względu na zmiany chemiczne, jakie zachodzą w hemoglobinie we krwi i stanowi wskazówkę dotyczącą procesu leczenia.

Wyróżniamy trzy rodzaje siniaków, w zależności od tego, w którym miejscu na ciele powstają:

  • Obicia kości: to najgłębszy rodzaj siniaka, który dotyczy samej kości.
  • Siniaki wewnątrzmięśniowe: pojawia się, gdy krew zbiera się między włóknami mięśniowymi i zazwyczaj świadczy o naderwaniu.
  • Siniaki podskórne: to najczęściej występujący rodzaj siniaków, które mieszczą się tuż pod powierzchnią skóry.

Objawy

Najczęstszy objaw siniaka wewnątrzmięśniowego lub podskórnego to fakt, że jesteś w stanie go zobaczyć. Z kolei obicia kości nie są widoczne i można je wykryć jedynie stosując techniki diagnostyki obrazowej.

Gra w rugby

Poza widocznymi zmianami zazwyczaj pojawia się również ból i stan zapalny. Ból jest wywoływany przez ucisk, jaki krew wywiera na pobliskie tkanki. Wyobraź sobie, że zebrana krew zajmuje teraz miejsce, które było wcześniej przeznaczone dla innych tkanek.

Krwiaki wewnątrzmięśniowe i podskórne są delikatne i bolesne. Mogą nawet zwiększać tkliwość skóry w okolicy siniaka. Niektóre siniaki są tak bolesne, że ciężko jest nawet znieść ubrania dotykające obity obszar.

Siniakom wewnątrzmięśniowym towarzyszy zmniejszona siła mięśni. Włókna dotkniętych mięśni zmieniają się i rozszerzają z powodu siniaka, utrudniając jego wykorzystywanie, zwłaszcza w sporcie.

Naderwanie mięśni i siniaki

Naderwania mięśni to jedne z najczęstszych urazów sportowych i takie, których sportowcy obawiają się najbardziej. Zerwanie włókien mięśniowych to klasyczna przyczyna siniaków wewnątrzmięśniowych.

Naderwanie mięśnia pojawia się, gdy włókna mięśniowe rozrywają się. Może do tego dochodzić z powodu skurczu lub nagłego naciągnięcia. Takie problemy pojawiają się najczęściej w obszarze nóg, co skutkuje występowaniem siniaków.

Istnieją różne kategorie naderwania mięśni:

  • 1 stopień: najlżejszy. Dotknięty nim obszar boli, a siniak może być bardzo mały lub całkowicie niewidoczny.
  • 2 stopień: w tym przypadku siniak będzie widoczny i pojawi się utrata siły mięśniowej lub funkcjonalności.
  • 3 stopień: to duże naderwanie mięśnia, które prawdopodobnie będzie wymagało operacji. Na dotkniętym obszarze będą zazwyczaj występowały rozległe krwiaki, które mogą wymagać chirurgicznego drenażu.

Powikłania

Siniak wywołany przez uraz sportowy może albo wyleczyć się sam z siebie albo doprowadzić do wstąpienia komplikacji. Wszystko zależy od tego w jaki sposób na niego zareagujesz lub będziesz go leczyć.

Przede wszystkim należy zadbać o uniknięcie infekcji. Zainfekowany siniak będzie wymagał przyjmowania antybiotyków i leczenia chirurgicznego w celu oczyszczenia obszaru infekcji.

Kolejna poważna komplikacja to zespół cieśni. Jest wywoływany przez ucisk na nerwy i naczynia krwionośne. Nie należy go ignorować. Jeśli zajdzie taka konieczność, krwiak powinien zostać wydrenowany.

Jak leczyć siniaki po sportowych urazach?

Zazwyczaj leczenie siniaków jest bardzo proste. Przede wszystkim należy pozwolić odpocząć obszarowi, na którym występuje zmiana, póki nie będziesz w stanie udać się do lekarza lub fizjoterapeuty.

Kobieta przykładająca kompres

Warto również jak najszybciej przyłożyć zimny kompresKładź go na siniak kilka razy dzienne i pozostawiaj na kilka minut. Pamiętaj, aby owinąć kompres w kawałek materiału, by nie dotykał gołej skóry.

Zaleca się także bandażowanie siniaka. Taki opatrunek nie musi mocno uciskać siniaka, ale musi wywierać określony nacisk, aby przerwać gromadzenie się krwi i przyspieszyć proces rehabilitacji.

Pod żadnym pozorem nie możesz samodzielnie drenować krwiaka. Taki zabieg może wykonać jedynie doświadczony lekarz. Wszystko dlatego, że wiąże się on z wysokim ryzykiem rozwoju infekcji lub komplikacjami związanymi z zespołem cieśni.

Pamiętaj również, aby zasięgnąć porady lekarskiej zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki. Mogą okazać się pomocne, w zależności od Twojej sytuacji i stanu zdrowia, ale i tak powinnaś zdać się na lekarza, który dobierze odpowiednie środki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Iturri, Juan José. Lesiones musculares y deporte. Revista Brasileira de Medicina do Esporte 4.2 (1998): 39-44.
  • Olivera, G., M. S. Holgado, and J. Cabello. Lesiones deportivas frecuentes en atención primaria. FMC-Formación Médica Continuada en Atención Primaria 8.5 (2001): 307-320.
  • Gimeno, Silvio Rubio, and Manuel Chamorro. Lesiones en el deporte. Arbor 165.650 (2000): 203-225.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.