Najczęściej występujące kontuzje: jak ich uniknąć?

Najczęściej występujące kontuzje: jak ich uniknąć?

Ostatnia aktualizacja: 28 lutego, 2020

Urazy to najczęstsze przeciwności, które stają na naszej drodze do uprawiania każdego sportu, ponieważ w sposób nagły i nieprzewidziany zmuszają Cię do przerwania treningu. Właśnie dlatego chcemy omówić najczęściej występujące kontuzje oraz działania, które pomogą Ci ich uniknąć.

Kiedy zaczynamy trenować, wystawiamy się na większe ryzyko wystąpienia różnych dolegliwości. Nie zawsze muszą być one poważne; co więcej, najczęściej przechodzą po kilku dniach. Czytaj dalej i poznaj najczęściej występujące kontuzje u sportowców.

Chociaż uprawianie sportu zawsze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia urazów, możesz je zmniejszyć stosując działania prewencyjne i dbając o właściwą technikę ćwiczeń.

Poza tym nie ma wątpliwości, że lepiej jest się narazić na ryzyko kontuzji niż choroby, które wiążą się z siedzącym trybem życia. W poniższym artykule wymienimy najczęściej występujące kontuzje, a dokładnie pięć z nich, oraz podpowiemy, co możesz zrobić, aby ich uniknąć.

Najczęściej występujące kontuzje

Niektóre urazy występują częściej od innych i częściej się z nimi stykamy. To zazwyczaj łagodne kontuzje, które nie wyłączają nas z uprawiania sportu na długi czas. Mimo tego i tak musisz uważać, bo często lubią rozwijać się w bardziej skomplikowane i poważne dolegliwości.

Z kolei inne kontuzje bywają bardziej dotkliwe. Właśnie dlatego powinniśmy starać się uniknąć ich za wszelką cenę. Pomoże Ci w tym właściwe planowanie treningów.

1. Kontuzje z przeciążenia

To najczęstszy uraz, który może Cię dotknąć. Pojawia się, gdy poddajesz mięśnie nadmiernemu wysiłkowi, na który nie były przygotowane.

Kiedy dotknie Cię kontuzja z przeciążenia, poczujesz ból podobny do tego, który pojawia się, gdy masz obolałe mięśnie. Jeśli uraz dotknie określone obszary ciała, na przykład szyję, możesz zaobserwować częściową utratę mobilności.

Kobieta trzymająca się za łydkę

Takie urazy zazwyczaj znikają same z siebie po kilku dniach odpoczynku. Jeśli odczuwasz duży ból, możesz przyjmować leki przeciwbólowe, które pomogą Ci go zmniejszyć.

2. Zwichnięcia

Zwichnięcia to jedne z najczęściej występujących kontuzji. Zwichnięcie kostki dotyka zazwyczaj biegaczy i osoby uprawiające, takie sporty jak piłka nożna czy koszykówka. Często pojawia się z powodu ostrych i szybkich ruchów, podczas których nasze stopy nie lądują we właściwy sposób na ziemi.

Nieprawidłowe ustawienie wywołuje naciągnięcie lub naderwanie więzadeł w stawie. Istnieje kilka stopni zwichnięcia, w zależności od tego, jak duże jest uszkodzenie więzadła.

Można również zwichnąć nadgarstek, ale takie zwichnięcia pojawiają się zazwyczaj w wyniku upadku lub wypadku. Aby wyleczyć zwichnięcie, musisz powstrzymać się na kilka tygodni od jakiejkolwiek aktywności fizycznej i usztywnić staw, aby zrósł się we właściwy sposób.

3. Dyslokacje

Dochodzi do nich, gdy kość wychodzi ze swojego stawu w wyniku przeciążenia. Ten rodzaj kontuzji dotyka zazwyczaj, takich stawów jak kolana, ramiona czy łokcie.

Dyslokacje wymagają zastosowania jak najszybszego leczenia. Lekarz musi ręcznie włożyć kość na jej prawowite miejsce. Cała procedura może być dość bolesna, ale dzięki niej nie stracisz w przyszłości zdolności ruszania stawem.

Po włożeniu kości na jej miejsce należy unieruchomić dotknięty obszar na kilka tygodni, a czasem nawet na kilka miesięcy. Aby zmniejszyć ból, możesz przyjmować leki przeciwbólowe.

4. Złamania, jedne z najczęściej występujących i poważnych kontuzji

Pojawiają się często w wyniku długotrwałego obciążenia lub wypadkuZłamania podokostnowe to wyjątkowy rodzaj złamań, podczas których nie dochodzi do odłączenia się od siebie krawędzi kości. Zamiast tego na powierzchni kości pojawiają się pęknięcie lub ubytki.

Leczenie tego typu urazów zależy w dużej mierze od rodzaju złamania oraz tego, na ile jest skomplikowane. Bardzo poważne złamania, w których kość całkowicie pęka, będą prawdopodobnie wymagały interwencji chirurga-ortopedy.

5. Naderwane mięśnie

Pęknięcie (lub naderwanie) włókien mięśniowych może pojawić się po bardzo intensywnym wysiłku mięśniowym. U osób prowadzących na co dzień siedzący tryb życia może wywołać je również niewielki lub średni wysiłek.

Cechy charakterystyczne naderwania mięśni to ból zlokalizowany w danym miejscu oraz zmniejszenie możliwości napinania dotkniętego obszaru. Po kilku dniach od doznania urazu w miejscu naderwania mięśnia może pojawić się także krwiak.

Okres odpoczynku zależy od miejsca, w którym doszło do naderwania mięśnia oraz ilość włókien mięśniowych, które zostały nim dotknięte.

Jak można uchronić się przed najczęściej występującymi kontuzjami?

Zapobieganie kontuzjom to znacząca część medycyny sportowej, dlatego też nie będziemy dogłębnie opisywać, jak możesz ich uniknąć. Zamiast tego przedstawimy nawyki, o których należy zawsze pamiętać podczas uprawiania sportu:

  • Odpowiednia rozgrzewka stawów i mięśni odgrywa niesamowicie ważną rolę. Pamiętaj o niej przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Mężczyzna rozciągający ramiona - najczęściej występujące kontuzje
  • Po każdej sesji treningowej powinnaś zapewnić swojemu organizmowi czas, którego potrzebuje na regenerację. Aby ją osiągnąć, musisz zadbać o zrównoważoną dietę oraz odpowiednią ilość snu każdej nocy.
  • Warto unikać podejmowania niepotrzebnego ryzyka podczas treningu, na przykład zbyt częstego trenowania do kresu swoich możliwości.
  • Naucz się rozpoznawać, kiedy Twój organizm jest bardzo zmęczony, aby wiedzieć, kiedy przerwać trening. Dzięki temu uchronisz się przed pogorszeniem własnego stanu.

Na sam koniec polecamy również zapoznać się z kontuzjami, które występują najczęściej w sporcie, który uprawiasz. Bądź na bieżąco z najlepszymi sposobami na zapobieganie im i ich leczenie.

Taka świadomość pomoże Ci sprostać technicznym aspektom sportu, które odgrywają najważniejszą rolę podczas unikania kontuzji, na przykład odpowiedniej technice stawiania stóp podczas biegu czy technice podrywania sztangi podczas treningu siłowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hootman JM, Dick R, Agel J. Epidemiology of collegiate injuries for 15 sports: summary and recommendations for injury prevention initiatives. J Athl Train [Internet]. 2007 [cited 2019 Jun 8];42(2):311–9. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17710181
  • Browne GJ, Barnett PL. Common sports-related musculoskeletal injuries presenting to the emergency department. J Paediatr Child Health [Internet]. 2016 Feb [cited 2019 Jun 8];52(2):231–6. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27062629
  • Saragiotto BT, Di Pierro C, Lopes AD. Risk factors and injury prevention in elite athletes: a descriptive study of the opinions of physical therapists, doctors and trainers. Brazilian J Phys Ther [Internet]. 2014 [cited 2019 Jun 8];18(2):137–43. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24845023
  • Wojtys EM. Sports Injury Prevention. Sports Health [Internet]. 2017 [cited 2019 Jun 8];9(2):106–7. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28225690
    Timpka T. Jacobsson; J. Bickenbach; J. Finch CF; Ekberg J. Nordenfelt L. What is a Sports Injury? Sport Med [Internet]. 2014 Apr 28 [cited 2019 Jun 8];44(4):423–8. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24469737

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.