Logo image
Logo image

Suplementy z kwasami omega 3 – czy trzeba przyjmować?

3 min.
Suplementy z kwasami omega 3 – czy trzeba przyjmować?
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2021

Suplementy z kwasami omega 3 to prosty i szybki sposób na dostarczenie organizmowi dużych ilości tego rodzaju zdrowych tłuszczy. Jednak istnieje również wiele świeżych produktów, z których możemy je pozyskać.

W ostatnich latach suplementy z kwasami omega 3 zyskały sporą popularność i stały się niezbędnym dodatkiem dla wielu osób. Co różni pozyskiwanie tych składników odżywczych z produktów spożywczych i pozyskiwanie ich z kapsułki?

Czy kwasy omega 3 są tak samo skuteczne bez względu na ich pochodzenie? Czytając ten artykuł poznasz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Czym są kwasy omega-3?

Zanim zaczniemy analizować skuteczność i konieczność spożywania suplementów z kwasami omega-3, należy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych składników odżywczych.

Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że kwasy omega 3 to zdrowe kwasy tłuszczowe, które są uznawane za niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasze ciało potrzebuje ich, aby pełnić wszystkie funkcje, ale nie jest w stanie wytwarzać ich samo.

Dlatego też włączenie kwasów tłuszczowych omega 3 do codziennej diety to konieczność. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to spożywanie produktów, które je zawierają.

Jak dowiesz się z dalszej części artykułu, takich produktów jest wiele, więc pokrycie dziennego zapotrzebowania wcale nie jest aż takie trudne. Drugi sposób to spożywanie kwasów omega- 3 w formie suplementów dietetycznych.

W ostatnich latach suplementy zyskały sporą popularność, a ich przyjmowanie podobno wiążą się z licznymi korzyściami dla organizmu. Poniżej znajdziesz analizę skuteczności takich suplementów, co pomoże Ci zdecydować, czy powinnaś je przyjmować.

Suplementy z kwasami omega-3 i ich skuteczność

Obecnie na rynku istnieją liczne i zróżnicowane suplementy. Kapsułki wypełnione najróżniejszymi składnikami odżywczymi, które obiecują pełnić taką samą funkcję jak jedzenie produktów spożywczych, które je zawierają.

Rezultaty, które obiecują, możemy opisać jaki cudowne, ale czy rzeczywiście są tak skuteczne, jak twierdzą ich producenci?

Some figure

W przypadku suplementów z kwasami omega-3 przeprowadzono kilka eksperymentów, które udowodniły ich brak skuteczności. Uczestnicy badań, którzy otrzymywali te suplementu, mieli takie same wyniki jak osoby, którym podano jedynie placebo.

Dzieje się tak, ponieważ nasze organizmy nie przyswajają wyizolowanych kwasów omega-3 w takich sam sposób jak tych, które pochodzą ze źródeł pokarmowych.

Wniosek jest jasny: suplementy z kwasami omega-3 nie mają takiej samej skuteczności. Najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi odpowiednich ilości tego kluczowego składnika odżywczego to spożywanie jedzenia, które je zawiera.

Produkty spożywcze bogate w kwasy omega-3

Po bliższym przyjrzeniu się kwestii skuteczności suplementów z kwasami omega-3 mamy już pewność, że najlepszy sposób na zapewnienie organizmowi odpowiednich ilości tych składników odżywczych to spożywanie produktów spożywczych, które je zawierają.

Teraz nadszedł czas, aby przybliżyć te produkty spożywcze i różne sposoby na ich spożycie. Przekonasz się, że bardzo łatwo jest przyswoić kwasy omega-3. W końcu można je jeść w każdym momencie dnia, a ich źródła są niezwykle zróżnicowane:

Owoce morza:

Jedno z głównych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 to różne odmiany owoców morza, na przykład krewetki i japońskie kraby pacyficzne.

Some figure

Często wykorzystuje się je do przygotowania wyjątkowych i złożonych posiłków, ale możesz również jeść je w sałatkach i wykorzystać je do przygotowania lekkiej kolacji.

Masło orzechowe:

Chociaż staje się coraz bardziej popularne, to Amerykanie spożywają więcej masła orzechowego niż Europejczycy.

Panuje ogólne przekonanie, że masło orzechowe jest niezdrowe, ale w rzeczywistości zawiera 10 procent kwasów omega-3. Jeśli będziesz spożywać je w umiarkowanych ilościach, doskonale sprawdzi się do posmarowania tostów na śniadanie lub przekąskę.

Olej lniany:

Wszystkie oleje roślinne zawierają kwasy omega-3, ale spośród nich wszystkich zdecydowaliśmy się wyróżnić olej lniany, ponieważ składa się w połowie z omega-3. Chociaż nie jest powszechnie znany, to nie jest równie zdrowy.

Sałata i szpinak:

Większość ze składników odżywczych, które zawierają kwasy omega-3, jest pochodzenia zwierzęcego, jednak warto również zwrócić uwagę na kilka zielonych warzyw liściastych, na przykład sałatę czy szpinak. Doskonale sprawdzą się w codziennych posiłkach, a poza tym zawierają niewiele kalorii.

Awokado:

Jest uznawane za superfood ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych i omega-3. Sprawdzi się doskonale w sałatkach, tostach i kanapkach. Daje niezliczone możliwości i doskonale pasuje do każdego dania.

Skoro już wiesz, że suplementy z kwasami omega-3 nie są ani trochę skuteczne, musisz zwracać uwagę na produkty spożywcze, które zwierają te składniki odżywcze. To jedyny sposób, aby dostarczyć organizmowi tych kluczowych składników.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.