Logo image
Logo image

Łaźnie tureckie i ich korzyści płynące z ich stosowania

3 min.
Łaźnie tureckie dają liczne korzyści - poznaj je
Łaźnie tureckie i ich korzyści płynące z ich stosowania
Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2019

Łaźnie tureckie panujący w nich upał zawdzięczają gorącej wodzie, która krąży w rurach i kaloryferach znajdujących się w i na ścianach pomieszczenia. Korzystanie z łaźni tureckich ma doskonały wpływ na nasze zdrowie.

Łaźnie tureckie, znane również pod nazwą hammam (arabskie słowo oznaczające łaźnię) cieszą się niesłabnącą popularnością od wielu wieków. Te łaźnie słyną głównie z wilgotności na poziomie 99 procent. Charakterystyczną cechą łaźni jest też to, że temperatura nie jest taka sama w całym pomieszczeniu, im wyżej, tym cieplej i parniej.

Temperatura przy podłodze waha się od 70 do 90 stopni Celsjusza. Na wysokości 1,5 metra temperatura wynosi zazwyczaj 100 stopni, a na wysokości głowy możesz spodziewać się 120 stopni. 

To może Cię zainteresować: Odwodnienie: jak możesz go uniknąć nawet w gorące dni?

Jakie zalety mają łaźnie tureckie?

 • Zwiększa zdolność wymiany tlenu w płucach i układzie oskrzelowym.
 • Łaźnia turecka jest mniejszym stresem dla organizmu niż sauna.
 • Łaźnie tureckie docenią osoby cierpiące z powodu stresu i stanów lękowych. Korzystanie z nich relaksuje układ nerwowy.
 • Wygładzają i zmiękczają skórę, powinny z nich więc korzystać osoby z problemami z trądzikiem. Para rozszerza też pory i wzmaga pocenie. Pozwala to na pozbycie się z ciała toksyn i zanieczyszczeń, a także wspomaga krążenie krwi.
 • Łaźnia turecka nawilża drogi oddechowe; pomaga złagodzić objawy przeziębienia, kaszlu, zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok.
 • Pomaga opóźnić starzenie się skóry, ponieważ pozwala na większe dotlenienie i rewitalizację tkanek.
 • Ułatwia wydalanie wydzieliny z pochwy i pomaga w oczyszczaniu genitaliów. Ponadto ciepło pomaga złagodzić bolesne miesiączki.

Some figure

Przeczytaj też: Kolagen – suplementować czy nie suplementować?

Łaźnie tureckie — przeciwwskazania

Miej na uwadze, że podczas korzystania z łaźni tureckiej akcja serca przyspiesza dwukrotnie, żeby organizm mógł dopasować się do panującej w nich temperatury. Dlatego korzystanie z łaźni odradza się ludziom starszym, kobietom w ciąży oraz chorym na serce lub osobom o podwyższonym ciśnieniu krwi.

Ponadto osoby cierpiące na zapalenie skóry lub problemy z naczyńkami krwionośnymi także nie powinny korzystać z łaźni tureckiej. Osoby cierpiące na ciężką chorobę oskrzeli, padaczkę, anoreksję lub kolkę nerkową powinny również unikać wizyt w łaźni.

Some figure

Jak przygotować się do wizyty w łaźni tureckiej?

 • Kiedy jesteś w łaźni tureckiej, najpierw usiądź na najniższej ławeczce. W ten sposób przyzwyczaisz ciało do temperatury.
 • Podczas wizyty w łaźni nie pij płynów, możesz zaburzyć proces wydalania toksyn z organizmu.
 • Połóż się lub usiądź z nogami wyprostowanymi na ławce. Dzięki temu na całe Twoje ciało będzie oddziaływać taka sama temperatura.
 • Po 8-12 minutach Twoje ciało będzie potrzebowało odpoczynku od gorąca. Warto zatem wyjść z łaźni na chwilę, a później wejść do niej po raz drugi. Osoby, które często korzystają z łaźni tureckiej, mogą wytrzymać w niej 15 minut. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta, nie przekraczaj 10 minut.
 • Zanim wyjdziesz z łaźni, posiedź przez chwilę z nogami w dole, dzięki temu Twoje krążenie wróci do normy i przystosuje do pozycji wyprostowanej. Następnie powoli wstań.

Rzeczy, o których powinieneś pamiętać po łaźni tureckiej

Po wyjściu z łaźni zaleca się pozostanie przez chwilę na zewnątrz w celu schłodzenia układu oddechowego. Nie przesadź jednak, nie powinieneś mieć dreszczy.

Następnie weź zimny prysznic, koncentrując się na centrum Twojego ciała. Kiedy już skończysz wizytę w łaźni, powinieneś wypić duże ilości wody lub napoju izotonicznego, żeby uzupełnić sole mineralne, które straciłeś w wyniku intensywnego pocenia się. Nie zaleca się korzystania z łaźni tureckiej częściej niż dwa razy w tygodniu.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.