Odwodnienie: jak możesz go uniknąć nawet w gorące dni?

Odwodnienie: jak możesz go uniknąć nawet w gorące dni?

Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia, 2019

Odwodnienie to jedno niebezpieczeństwo, którego powinnaś starać się uniknąć ze wszystkich sił. Tylko od Ciebie zależy, czy wykażesz się odpowiedzialnością i odpowiednio o siebie zadbasz. Nie jest to skomplikowane: wystarczy regularnie pić wodę przez cały dzień.

Nasze ciała składają się głównie z wody. Jej obecność ma tak ogromne znaczenie, że utrata płynów, która nie zostanie uzupełniona, może narazić na szwank nasze życie. Uprawiając sport oraz wykonując codzienne obowiązki musisz zawsze pamiętać, że odwodnienie to Twój wróg.

Ciało człowieka składa się w 70 procentach z wody. Kiedy ta wartość zmienia się, narażamy się na ryzyko wystąpienia odwodnienia. Dochodzi do niego, gdy spożywamy mniej wody niż wydalamy.

Woda ucieka z naszego organizmu pod różnymi formami: poprzez pot, oddawanie moczu, wymioty i biegunkę. Gorączka i cukrzyca również sprawiają, że nasze ciało traci znaczące ilości wody.

Kobieta siedząca przed laptopem i masująca skronie - odwodnienie i ból głowy

Ból głowy to jeden z objawów odwodnienia.

Nasz organizm potrzebuje wody do przeprowadzania licznych reakcji chemicznych. Poza tym odgrywa ona główną rolę w transporcie wartości odżywczych i regulacji temperatury ciała, która dokonuje się przez pocenie.

Grupy ryzyka, którym grozi odwodnienie

Niektóre osoby muszą włożyć dodatkowy wysiłek w unikanie odwodnienia. Należą do nich starsze osoby, u których spowalniają mechanizmy termoregulacji.

Oprócz nich należy również uważać na dzieci, u których o nawodnienie muszą dbać dorośli, oraz chore osoby, bo ich organizmy wydalają zazwyczaj więcej wody.

Sportowcy i kobiety w ciąży powinny dbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz zwracać uwagę na występowanie pierwszych objawów odwodnienia. W okresie upałów każda osoba musi pilnować spożycia wody.

Objawy odwodnienia

Odwodnienie wysyła ciału wyraźnie sygnały, aby jak najszybciej doszło do uzupełnienia niedoboru płynów. Oto niektóre z nich:

  • Pragnienie,
  • Zmiana koloru moczu,
  • Zmęczenie,
  • Bóle głowy,
  • Suchość ust,
  • Wysuszone oczy,
  • Zmniejszone wydzielanie potu,
  • Skurcze mięśni,
  • Zawroty głowy, mdłości i wymioty,
  • Palpitacje serca.
Kobieta pijąca szklankę wody - odwodnienie i jak go uniknąć

Ignorowanie któregokolwiek z tych objawów może wywołać poważne odwodnienie, które może zagrażać życiu. Już samo pragnienie, najmniej poważny objaw, wskazuje, że ciało potrzebuje wody. Nie powinnaś czekać z piciem do momentu, w którym będziesz spragniona.

Nie możesz również ignorować zmian w wyglądzie moczu, które również wskazują na odwodnienie. Jeśli jesteś nawodniona, mocz będzie przejrzysty. Jeśli z kolei cierpisz z powodu odwodnienia, będzie stawał się coraz ciemniejszy.

Należy również zauważyć, że chociaż pocenie się może być irytujące i nieprzyjemne, to odgrywa bardzo istotną rolę. Jeśli przestaniesz się pocić podczas ćwiczeń fizycznych, natychmiast napij się wody.

Jak uniknąć odwodnienia?

Najskuteczniejszy sposób na uniknięcie odwodnienia jest bardzo prosty. Powinnaś stale pić dużo płynów, zwłaszcza wody. Zaleca się, aby dziennie spożyć od dwóch do trzech litrów. Jeszcze raz podkreślamy, że nie powinnaś czekać z piciem do momentu, w którym poczujesz się spragniona.

Co więcej, pamiętaj o piciu wody przed, w trakcie i po ćwiczeniach. W gorące dni powinnaś unikać ćwiczeń w promieniach słońca w najcieplejszym momencie dnia. Jeśli nie masz takiej możliwości, cały czas pilnuj nawodnienia.

  • Nie pij za dużo herbaty ani kawy, bo kofeina zwiększa odwodnienie.
  • Włącz do diety warzywa o dużej zawartości wody, na przykład sałatę, pomidory, cytryny, papryki i zielone warzywa liściaste.
  • Spożywaj owoce, w których jest dużo wody, między innymi arbuzy, ogórki i pomarańcze.
  • Połącz picie wody ze spożywaniem innych napojów, na przykład soków (bez cukru) lub naparów, aby nawyk stał się znośny, a opcje – urozmaicone.

Przeczytaj także: Zatrzymywanie wody w organizmie – jak zapobiegać?
Kofeina zwiększa odwodnienie.

Kawa, cukier i krokomierz na desce

Domowe sposoby na walkę z odwodnieniem

Aby uzupełnić nasze wskazówki odnośnie walki z odwodnieniem, przygotowaliśmy kilka przydatnych przepisów, które z łatwością przyrządzisz. Oto nasze dwa ulubione napoje:

  1. Wlej do dzbanka dwa litry wody, dodaj osiem łyżeczek cukru i jedną łyżeczkę soli. Wymieszaj i popijaj przez cały dzień.
  2. Aby wykonać drugie napój, wymieszaj dwie łyżki zsiadłego mleka z połową litra wody i dodaj soli do smaku. Wstrząśnij, aby stworzyć maślankę i dodaj pół łyżeczki sproszkowanego imbiru. Pij mieszankę od dwóch do czterech razy dziennie.

Mamy to szczęście, że żyjemy w tym regionie świata, w którym dostęp do wody to nie przywilej, a podstawowe prawo. Może wydawać Ci się, że nie ma dużego znaczenia, ale stanowi nieodzowną część naszego życia. Musisz tylko umieć odpowiednio z niej korzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.