Błonnik- jego znaczenie w zdrowej diecie
Jeśli chcesz zmienić nawyki żywieniowe, czy to ze względów estetycznych, czy też zdrowotnych, zwłaszcza jeśli cierpisz na cukrzycę lub zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, zapoznaj się z korzyściami, jakie oferuje błonnik.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Ciało potrzebuje błonnika do prawidłowego funkcjonowania – jego spożycie ma znaczenie dla funkcjonowania całego przewodu pokarmowego. Biorąc pod uwagę tę potrzebę, musimy uwzględnić ten niezbędny element w naszej codziennej diecie.
Poniżej wyjaśnimy zalety błonnika, aby dać Ci wyobrażenie o tym, jak dobroczynne działanie ma ten składnik odżywczy. Dowiesz się też, jak może on zadziałać na Twój organizm, nie tylko wspomagając układ trawienny, ale wszystkie inne procesy.
Które produkty spożywcze zawierają błonnik?
Specjaliści zalecają dzienne spożycie około 20-30 g błonnika. Możesz go znaleźć w wielu różnych naturalnych i pełnowartościowych produktach spożywczych, dzięki czemu osiągnięcie zalecanej ilości jest dość łatwe.
Poniżej przedstawimy kilka przykładów żywności zawierającej błonnik:
- Zboża: owies, pszenica, ryż i żyto- oraz otręby.
- Owoce: kokosy, daktyle i jabłka, gruszki, winogrona
- Warzywa: kapusta, pomidory, brokuły, kalafior, szpinak
- Orzechy i inne: migdały, orzechy włoskie, laskowe i kakao.
- Suszone owoce: daktyle, rodzynki i śliwki.
- Rośliny strączkowe: ciecierzyca, fasola, soczewica, bób i fasolka szparagowa.
- Glony: kombu, wodorosty
Pozytywne aspekty spożycia błonnika
Ze wszystkich korzyści, jakie może zapewnić błonnik, najbardziej znany jest jego pozytywny wpływ na procesy trawienne. Ten składnik odżywczy działa głównie w jelitach. Przy jego regularnym spożyciu ludzie najszybciej zauważają jego skutki właśnie w regulowaniu wypróżnień.
Dzięki temu składnikowi pokarm szybciej i łatwiej krąży w jelitach. Błonnik jest często polecany osobom z zaparciami ze względu na korzystne właściwości przyspieszające eliminację złogów.
Diety bogate w błonnik zalecane są przez lekarzy przy chorobach, takich jak m.in. cukrzyca, miażdżyca i kamica żółciowa oraz otyłość. Zwiększenie dziennego spożycia błonnika to najprostszy i najbardziej naturalny sposób na złagodzenie problemów z zaparciami.
Przed zastosowaniem leków i produktów aptecznych, sugerujemy najpierw poprawę diety w celu znalezienia naturalnego rozwiązania. Pamiętaj, zawsze porozmawiaj z lekarzem o swoim konkretnym przypadku i nie ignoruj żadnych objawów.
Błonnik zapewnia uczucie sytości
Kolejną zaletą wprowadzenia błonnika do diety jest jego zdolność do pęcznienia i wypełnienia światła jelita. Posiłek bogaty w błonnik nie będzie zawierał zazwyczaj dużej liczby kalorii, ale za to zapewni uczucie sytości w żołądku na długo. Dzięki temu nie będziesz odczuwać głodu przez wiele godzin.
Odczucie sytości
Osoby z nadwagą lub otyłością, które chcą schudnąć w zdrowy sposób, powinny skorzystać z właściwości błonnika. Spożywanie pokarmów bogatych w błonnik napędza organizm bez gromadzenia tłuszczu, a jednocześnie pomaga utrzymać uczucie sytości na niskokalorycznej diecie.
Ponadto pokarmy bogate w błonnik wymagają często bardziej dokładnego żucia, tak więc aktywują enzymy trawienne oraz sprawiają, że zaspokajamy swój apetyt jedząc mniej.
Jednymi z najpopularniejszych opcji w dietach bogatych w błonnik są sałatki, produkty pełnoziarniste i owoce. Te składniki i potrawy są również bardzo zróżnicowane, więc nie można się nimi znudzić. Możesz dodać źródło błonnika do wszystkich rodzajów przepisów na sałatki, surówki czy też pieczywa i kanapki.
Błonnik absorbuje nadmiar cholesterolu
Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z pozostałych zalet błonnika, ale to nie czyni ich mniej ważnymi. Błonnik zatrzymuje nadmiar cholesterolu znajdującego się w organizmie.
Nadmiar cholesterolu wchłaniany jest przez włókna błonnika, a następnie przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego, gdzie kieruje się go do wydalenia z organizmu wraz ze stolcem.
Jest to istotna funkcja, zwłaszcza dla tych, którzy kontrolują wagę swojego ciała. Badania wykazują, że stolec osób, których dieta bogata jest w błonnik ma wyższą zawartość wyeliminowanego tłuszczu niż w przypadku osób, u których spożycie błonnika nie było tak duże.
Właściwości błonnika usuwające cholesterol z organizmu są również zalecane dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Błonnik może wyeliminować cholesterol w całkowicie naturalny sposób, co prowadzi do uregulowania ciśnienia tętniczego.
Dieta bogata w błonnik rozpuszczalny obniża także poziom tak zwanego złego cholesterolu (LDL) we krwi bez niepotrzebnej eliminacji poziomu dobrego cholesterolu (HDL). W miarę przemieszczania się w kierunku jelit, błonnik chłonie wodę i zamienia się w żel, który wyłapuje cząsteczki tłuszczu i eliminuje je.
Nie mówimy jednak, że należy od razu przestać brać leki na cholesterol. Zamiast tego zalecamy włączenie błonnika jako całkowicie naturalnego składnika odżywczego, który może również pomóc organizmowi w lepszym funkcjonowaniu. Wszelkie zmiany skonsultuj ze swoim lekarzem.
Błonnik kontroluje poziom cukru we krwi
Istotną korzyścią, jaką oferuje nam błonnik, jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Jak mogliście przeczytać w części o regulowaniu cholesterolu, wiele osób nie wie, że błonnik może pomóc także w kontrolowaniu poziomu cukru w organizmie.
Jest to szczególnie ważna korzyść dla naszych czytelników diabetyków, którzy koniecznie muszą stosować więcej środków ostrożności w stosunku do cukru.
Błonnik, zwłaszcza rozpuszczalny, zawarty w łuskach babki płesznik, otrębach i warzywach strączkowych, spowalnia wchłanianie cukru. To przekłada się na stabilizację poziomu cukru we krwi i zmniejsza wahania wydzielania insuliny do krwi.
Śniadanie i drugie śniadanie bogate w rozpuszczalny błonnik (pochodzący np. z otrębów, owoców czy płatków owsianych) może być szczególnie wartościowe dla dziecka, które przejawia trudności w uczeniu się spowodowane huśtawką poziomu cukru we krwi.
Utrzymanie niskiego i stabilnego poziomu insuliny pomaga także w magazynowaniu mniejszych ilości tłuszczu w organizmie i odkładaniu kalorii.
Inną ważną kwestią dotyczącą pokarmów bogatych w błonnik jest to, że organizm trawi je i wchłania je powoli.
W rezultacie cukier nie może dostać się do organizmu od razu – co jest niebezpieczną sytuacją dla pacjentów z cukrzycą, ponieważ może spowodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Dlatego pokarmy bogate w błonnik są szczególnie polecane osobom chorym na cukrzycę i insulino oporność.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.