Logo image
Logo image

Co wydłuża oczekiwaną długość życia – dowiedz się!

3 min.
Poznaj rzeczywisty wpływ regularnych ćwiczeń w każdym wieku! Wśród najważniejszych korzyści możemy szczególnie podkreślić wzrost średniej długości życia
Co wydłuża oczekiwaną długość życia – dowiedz się!
Ostatnia aktualizacja: 15 kwietnia, 2021

Jak już wiemy, codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego organizmu. Cóż, chodzi nie jednak tylko o kilka zwykłych plusów, które odczuwamy na co dzień. Sport bowiem wydłuża oczekiwaną długość życia średnio od czterech do pięciu lat, jeśli tylko uprawiamy go regularnie.

Różne badania na ten temat przeprowadzono przez Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych. Potwierdzono w nich, że ćwiczenia to czynnik, który wydłuża oczekiwaną długość życia o kilka lat.

Aby to osiągnąć, musisz wykonywać umiarkowaną aktywność fizyczną, około trzech godzin tygodniowo. Chodzi jednocześnie o ćwiczenia tak proste, jak chodzenie w nieco większym niż zwykle tempie.

Ponadto zaobserwowano, że osoby, które miały nadwagę, ale wykonywały jakiś rodzaj ćwiczeń, miały również dłuższą oczekiwaną długość życia. Była ona nawet wyższa niż u osób, które miały odpowiednią wagę, ale prowadziły siedzący tryb życia.

Sport wydłuża oczekiwaną długość życia

A jakie szanse mają te osoby, którym trudno jest poświecić aż tylko godzin w tygodniu na ćwiczenia? Mamy dla nich dobrą wiadomość! Nawet półtorej godziny ćwiczeń tygodniowo już daje korzyści i wydłuża oczekiwaną długość życia.

Wydłużenie było mniejsze, około dwóch lat, ale zawsze to lepsze niż nic.

Some figure
Czasami najwygodniej jest zostać w domu, ale powinny nas motywować wyniki, które osiągniemy, jeśli wytrwamy w tym wysiłku.

Główny autor badań sformułował następujące stwierdzenia dotyczące wyników:

>„Nasze wyniki podkreślają ważny wpływ, jaki wolny czas poświęcony aktywności fizycznej w wieku dorosłym może mieć na długowieczność. Regularne ćwiczenia wydłużają życie we wszystkich badanych grupach, z prawidłową wagą, z nadwagą czy nawet otyłością

– Doktor Steven Moore –

Zalecenia dotyczące ćwiczeń według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia, lepiej znana jako WHO, zaleca określoną liczbę godzin ćwiczeń fizycznych w tygodniu w zależności od przedziału wiekowego. Ta minimalna ilość pozwoli utrzymać odpowiednią wagę i dobry stan zdrowia. Tym samym wydłuża też oczekiwaną długość życia.

Jak wydłużyć oczekiwaną długość życia – zalecenia dla wieku od pięciu do 17 lat

W przypadku dzieci i młodzieży, w tym przedziale wiekowym wskazane jest wykonywanie około godziny umiarkowanej, ale energicznej aktywności fizycznej w tygodniu.

Some figure
W okresie dojrzewania sport znacząco sprzyja rozwojowi ciała.

 

Chodzi o rodzaj ćwiczeń, które przyspieszają oddech, ale jednocześnie nie przeszkadzają w mówieniu. Ponadto zaleca się również uprawianie intensywnego sportu przez trzy dni w tygodniu.

Sport w wieku od 18 do 64 lat

W przypadku osób dorosłych, w tej grupie wiekowej WHO zaleca uprawianie umiarkowanych sportów tygodniowo przez około dwie i pół godziny lub półtorej godziny, jeśli są one intensywne. Dodatkowo, dwa dni w tygodniu zaleca się również uprawianie aktywności skupiającej się na wzmacnianiu mięśni.

Aktywność fizyczna w wieku powyżej 65 lat, która wydłuża oczekiwaną długość życia

Osobom w tym wieku zaleca się wykonywanie tych samych ćwiczeń, co u osób dorosłych. Ale dodatkowo powinni przez trzy dni w tygodniu dodawać zajęcia, które pomagają poprawić równowagę, aby uniknąć upadków. 

Some figure

Szczególnie dotyczy to osób, które maja z tym największy problem, na przykład osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

Sport to zdrowie i… radość życia

Oprócz tego, że jest niezbędny dla utrzymania zdrowia, sport przyczynia się do poprawy jakości życia, ponieważ przynosi korzyści na poziomie fizjologicznym, psychologicznym i społecznym. Zwykle ludzie wykonujący jakiś rodzaj ćwiczeń fizycznych postrzegają siebie jako zdrowszych, mniej zestresowanych i mających lepszy nastrój.

Oprócz tych korzyści, uprawianie sportu ma również swoje zalety w odniesieniu do naszych aspektów fizjologicznych. Przynosi między innymi takie efekty jak poprawa trawienia i uregulowanie perystaltyki jelit, zdrowy rozwój kości i utrzymanie gęstości masy kostnej, zapobieganie rozwojowi nadciśnienia i poprawa poziomu lipidów we krwi.

Na poziomie społecznym sport również przynosi pożytek. Pomaga bowiem w osiąganiu wyników w szkole, pozwala uniknąć złych nawyków, takich jak palenie czy alkohol, oraz zwiększa samodzielność.

Podsumowując, uprawianie sportu może wydłużyć nasze życie. Jak widzieliśmy, wykonanie kilku prostych ćwiczeń w ciągu tygodnia wystarczy, aby wydłużyć oczekiwaną długość życia nawet o cztery lata. Ponadto musimy wykonywać jakiś rodzaj aktywności fizycznej, aby osiągnąć także inne korzyści na poziomie fizjologicznym i społecznym.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.