Logo image
Logo image

Zakup roweru – na co zwrócić uwagę?

4 min.
Zakup roweru – na co zwrócić uwagę?
Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2021

Jazda na rowerze może być jednym z najbardziej relaksujących zajęć w świecie sportu. Zakup roweru wymaga jednak zastanowienia się, aby wymarzony pojazd był dobrze dostosowany do twoich potrzeb. Powinien on pasować do twojego stylu życia i warunków w których chcesz jeździć.

Dowiedz się więcej o wyborze roweru i czytaj dalej!

Zakup roweru – 5 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę

Myślisz o zakupie nowego roweru? Jazda na rowerze to najlepszy środek transportu, biorąc pod uwagę twoje zdrowie i środowisko naturalne. Ponadto rowery są bardzo wygodne i występują w wielu różnorodnych modelach, które dostosowują się do twojego stylu i gustu. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim detalom, na które powinieneś zwrócić uwagę, kupując nowy rower.

Wskazówki dotyczące zakupu roweru

Jeśli zdecydowałeś się zacząć jeździć na rowerze, musisz dobrze się zastanowić nad jego wyborem. Wybierz taki, który nie będzie tylko zbierał kurzu stojąc w domu czy w szopie. W związku z tym chcielibyśmy zwrócić uwagę na pięć rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem nowego dwukołowca.

Rodzaj jazdy na rowerze, na którą chcesz się zdecydować

Po pierwsze, pamiętaj że istnieją różne style, kształty, rozmiary i kolory rowerów. Powinieneś także wziąć pod uwagę rodzaj drogi, którą będziesz najczęściej jeździć, jak będziesz roweru używać, a nawet gdzie będziesz go przechowywać.

Some figure

Biorąc pod uwagę te aspekty, twój rower powinien być idealny do jazdy po drogach z kamieniami, dziurami, po stromych zboczach i błocie.

Jak często będziesz używać pojazdu?

Jeśli rower ma być twoim codziennym głównym środkiem transportu, wybierz taki, który jest niezawodny i wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Na co dzień, te punkty mogą zapewnić, że twój rower poradzi sobie z wieloma warunkami drogowymi, z którymi będzie musiał się zmierzyć.

W związku z tym będziesz potrzebować:

  • Roweru, który pozwala zachować stabilną, wyprostowaną i rozluźnioną postawę. W ten sposób będziesz mógł bezpiecznie nim manewrować i uniknąć wszelkich możliwych wypadków.
  • Hamulców, które gwarantują pracę na pochyłych, mokrych i błotnistych ścieżkach.
  • Osłony łańcucha, aby uniknąć problemów z zabrudzonymi ubraniami. Dodatkowo powinien mieć błotnik, który zapobiegnie zabrudzeniu ubrania podczas jazdy po wodzie, kałużach lub błocie.
  • Wytrzymałej ramy, czyli takiej która może wytrzymać duże obciążenia
  • Solidnych kół
  • Wygodnego, miękkiego siedziska, które jest tak ergonomiczne, jak to tylko możliwe.

W przeciwnym razie, jeśli rower jest przeznaczony tylko do sporadycznego użytku, nie będziesz potrzebować tak wyrafinowanego sprzętu.

Najpopularniejsze rodzaje rowerów

Pamiętaj, że rower, w zależności od tego, jak często i jak go używasz, powinien być ładny, funkcjonalny i wygodny. W związku z tym możesz wybierać między następującymi typami rowerów do częstszej jazdy.

Rowery hybrydowe

Zwykle są one bardzo wszechstronne, ponieważ łączą cechy roweru górskiego i szosowego. Co więcej, zapewniają elastyczność dostosowywania się do różnych dróg, bez uszczerbku dla komfortu.

Rowery składane

Zwykle są przeznaczone do utwardzonych obszarów na terenach miejskich. Idealnie nadają się do przechowywania w małych przestrzeniach. Możesz również połączyć go z innym rodzajem transportu i zabrać go w dowolne miejsce, na przykład w bagażniku. Wadą jest to, że są one drogie i nie są idealne na nierównym terenie.

Proste rowery

To rowery o ograniczonej funkcjonalności, chociaż są dość wydajne. Co więcej, są one dostarczane z różnymi typami kierownic i w różnych stylach- idealne do sporadycznego użytku.

Rower z małymi kołami

Świetnie sprawdzają się w mieście i obszarach miejskich z chodnikiem. Mają prosty system przekładni, dzięki czemu parkowanie i startowanie jest znacznie prostsze.

Some figure

Kolejną doskonałą opcją jest rower elektryczny z silnikiem ułatwiającym pedałowanie. Jest idealny na strome wzgórza i dla osób, które jeżdżą nim do pracy lub mają problemy ze stawami.

Rozmiar roweru

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie roweru, jest jego rozmiar. Pamiętaj, że istnieją rozmiary, które zależą od twojego wzrostu. Na przykład osoba, która mierzy 1,60 m (5 stóp 3 cale), musi kupić rower w rozmiarze numer 16. Należy również pamiętać o wadze własnej i roweru. W związku z tym unikniesz posiadania bardzo ciężkiego roweru, którym trudno byłoby ci manewrować lub podnosić go.

Funkcjonalność

Istnieją rowery z pojedynczym łańcuchem, która sprawia, że ​​pedałowanie jest bardziej wydajne i odporne na uszkodzenia. Istnieją również rowery z podwójnym łańcuchem, w których pedałowanie jest łatwiejsze dzięki różnym prędkościom i przerzutkom.

Zakup roweru – pozostałe wskazówki

Oprócz pięciu punktów, o których wspomnieliśmy przed wyborem roweru, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

Podsumowując, zakup roweru to jedna z najlepszych inwestycji, jakie możesz poczynić. Mimo to, upewnij się, że dokonujesz właściwego wyboru, abyś mógł cieszyć się jazdą na długie lata!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.