Logo image
Logo image

Chudnięcie bez utraty wydolności i progresu

5 min.
Zdrowe chudnięcie wymaga opracowania planu pod okiem dietetyka. Pomoże ci to zachować zdrowie i utrzymać dobre wyniki sportowe.
Chudnięcie bez utraty wydolności i progresu
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego, 2021

Czy uważasz, ze możliwe jest chudnięcie bez utraty wydolności? Prawidłowa waga jest ważną częścią twojego stylu życia oraz całości zdrowia. Jeśli cierpisz na nadwagę lub otyłość, może to być bardzo szkodliwe dla twojego samopoczucia.

Ponadto niektóre sporty, takie jak boks czy sztuki walki mają kategorie wagowe, do których dąży część sportowców. Jednak pamiętaj, że niedowaga na którymkolwiek etapie życia również nie jest dobrym stanem dla twojego ciała.

W tym artykule przyjrzymy się, jak możesz prawidłowo przeprowadzić chudnięcie bez wpływu na wydajność oraz bez nadmiernego zrzucenia wagi.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Utrata wagi bez wpływu na wydajność- czy jest to możliwe?

Jest wiele powodów, dla których osoby uprawiające sport chcą zmniejszyć masę ciała: dla zdrowia, poprawy wydolności lub ze względu na zbliżające się zawody.

Jednak bardzo gwałtowne i szybkie odchudzanie może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, dlatego tak ważna jest znajomość bezpiecznych metod redukcji masy ciała.

Utrata masy ciała a zdrowie i wydolność sportowca

Sportowcy i osoby związane ze światem fitness często chcą schudnąć, aby poprawić swoje wyniki i wygląd. Jednak czasami nie robią tego we właściwy sposób. W rzeczywistości, utrata wagi może być trudna bez wpływu na wydajność. Przyjrzymy się, jak możesz to zrobić bezpiecznie i zdrowo.

Utrata wagi może mieć negatywny wpływ na wyniki sportowe, a także utratę i osłabienie mięśni. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby najpierw określić, jaka powinna być twoja prawidłowa waga. Pamiętaj, że ani nadwaga, ani niedowaga nie są na dłuższą metę zdrowe dla twojego organizmu.

Powinieneś zaplanować odchudzanie w taki sposób, który doprowadzi do zdrowej utraty tkanki tłuszczowej, bez utraty mięśni. Chcesz przecież schudnąć poprzez utratę tłuszczu, bez uszkodzenia ciężko pracujących mięśni.

Ponadto należy pamiętać, że mięśnie ważą tyle samo co tłuszcz, jednakże mają mniejszą objętość. W związku z tym musisz obliczyć swój docelowy procent tkanki tłuszczowej i odpowiednio pracować nad jej redukcją.

Some figure

Dwie najpopularniejsze metody szybkiej redukcji masy ciała to intensywna dieta odchudzająca oraz tymczasowe odwodnienie.  Dzięki nim można uzyskać pożądany wygląd na krótko, ale niestety ze szkodą dla wydolności organizmu. 

Problem z utratą wagi polega na tym, że większość ludzi robi to bez prawidłowego planu działania. Innymi słowy, nie robi tego, co naprawdę pomoże im zrzucić wagę bez wpływu między innymi na wydajność.

Przestrzeganie rygorystycznych diet, w których ilość pożywienia jest ograniczona lub ograniczenie całych grup pokarmów potrzebnych organizmowi może być na dłuższą metę bardzo szkodliwe. Przestrzeganie surowej i mało poznanej diety tylko pogorszy twoją sytuację.

Chudnięcie i spalanie tłuszczu bez wpływu na wydajność

Utrata wagi często wiąże się z długotrwałym odchudzaniem lub rezygnacją z niektórych grup pokarmów. Z jednej strony to prawda, że ​​należy unikać spożywania słodkich, przetworzonych produktów i przestrzegać zbilansowanej diety oraz zminimalizować problem chorobliwej otyłości.

Z drugiej strony, odchudzanie to coś więcej niż tylko powstrzymanie się od jedzenia. Dla sportowców oraz osób regularnie ćwiczących, niewłaściwa zmiana nawyków żywieniowych może zaszkodzić sprawności fizycznej.

Ponadto długotrwały deficyt kaloryczny może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, wypadania włosów oraz zatrzymania miesiączki u kobiet.

Chęć schudnięcia jest całkiem normalna, więc jeśli chcesz to zrobić, zrób to prawidłowo.

Aby utrata masy ciała była skuteczna i nie szkodziła twojej wydolności, spróbuj poniższych rad.

  • Odwiedź dietetyka: zawsze najlepiej jest zasięgnąć opinii prawdziwego eksperta. Dietetyk lub dietetyk sportowy ułoży odpowiednią strategię diety, wskaże ci jakie nawyki żywieniowe należy przyjmować i jakie pokarmy należy jeść częściej. Uwzględni też twój poziom aktywności fizycznej w dostosowaniu planu żywienia.
  • Nie jedz za mało: nagłe i gwałtowne zmniejszenie porcji spowoduje, że twoje ciało będzie gromadzić więcej tłuszczu. Dzieje się tak, ponieważ twój organizm przejdzie na tryb głodowy- będzie chciał gromadzić każdy kęs “na cięższe czasy”. Tak gwałtowna zmiana sprawia, że ​​mózg myśli, że głodzisz swoje ciało i zaczyna wydzielać hormon głodu.
  • Nie przestrzegaj dziwnych niesprawdzonych diet; innymi słowy, nie przechodź na dietę, która nie zapewnia równowagi mikroelementów, które powinieneś przyjmować. Co więcej, nie jest dobrym pomysłem przestrzeganie diety, która nie została ułożona przez specjalistę dietetyka lub pracownika służby zdrowia.
  • Nie kopiuj diety znajomego: każde ciało jest inne i ma inne wymagania. To co służy znajomemu niekoniecznie posłuży tobie.

Chudnięcie – wyniki sportowe i utrata wagi

Lekkomyślna i nieodpowiedzialna utrata wagi może negatywnie wpłynąć na twoje wyniki sportowe oraz wygląd i zdrowie. Nadmierna utrata wagi przy zastosowaniu ubogiej w mikroelementy i białko diety, która nie jest przeznaczona dla sportowców, tylko pogarsza sytuację.

Poniżej powiemy ci, dlaczego nie warto długotrwale obniżać kaloryczności posiłków:

  • Spalasz swoje mięśnie. Przy katorżniczej diecie oraz przy ciężkich ćwiczeniach siłowych oraz aerobowych w twoich mięśniach zachodzi złożony proces rozkładu. Twoje ciało reaguje na niski poziom glukozy, rozkładając białka z masy mięśniowej. Obniża to twoją przemianę materii, pogarsza wyniki i sprzyja gromadzeniu tłuszczu.
Some figure
  • Zmęczenie i zawroty głowy. W rzeczywistości, niewłaściwe odżywianie destabilizuje poziom witamin, hormonów, enzymów i składników odżywczych, których organizm potrzebuje, aby się utrzymać. Trening w takiej sytuacji może powodować zmęczenie i zawroty głowy; a co gorsza, może spowodować omdlenie.
  • Brak koncentracji. Jeśli pozwolisz swojemu ciału na długotrwałą głodówkę, przestrzegając nadmiernie ścisłej diety, będziesz czuć się niekomfortowo. Nie będziesz mógł się prawidłowo skoncentrować podczas treningu, ani podczas codziennych czynności i pracy.

Podsumowanie- utrata wagi bez wpływu na wydajność

Logicznie rzecz biorąc, wszystkie powyższe czynniki wpływają na twoje postępy sportowe, zdrowotne oraz sylwetkowe. Pamiętaj, że nadmierne zmęczenie, roztargnienie i osłabienie nie jest tego warte, bez względu na to, ile ważysz. Najbardziej liczy się zdrowie, dobre samopoczucie i wydajność.

W związku z tym, jeśli musisz schudnąć, koniecznie odwiedź dietetyka i nie ryzykuj swojego zdrowia. Specjalista obliczy ile kilogramów tkanki tłuszczowej musisz się pozbyć oraz podpowie jak to zrobić bez wpływu na wydajność.

Najważniejsze jest, aby chudnięcie przebiegało powoli i równomiernie.  To pozwoli ci się cieszyć treningiem bez żadnych problemów i wyrzeczeń.

Przy opracowywaniu jadłospisu na zdrowe chudnięcie, oprócz racjonalnego rozkładu makroskładników, uwzględnianych jest szereg wskaźników – nie tylko analiza składu ciała ale także szereg badań laboratoryjnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nouvenne, A., Ticinesi, A., Morelli, I., Guida, L., Borghi, L., & Meschi, T. (2014). Fad diets and their effect on urinary stone formation. Translational Andrology and Urology. https://doi.org/10.3978/j.issn.2223-4683.2014.06.01
  • Smith, S. R. (2009). A Look at the Low-Carbohydrate Diet. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/NEJMcibr0908756
  • Denke, M. A. (2001). Metabolic effects of high-protein, low-carbohydrate diets. American Journal of Cardiology. https://doi.org/10.1016/S0002-9149(01)01586-7
  • Mullin, G. E. (2010). Search for the optimal diet. Nutrition in Clinical Practice. https://doi.org/10.1177/0884533610385705

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.