Dieta dopasowana do Twojego celu
Dieta dopasowana do celu pozwala osiągnąć optymalne rezultaty. Nie możemy jeść tak samo próbując schudnąć, jak wtedy, gdy chcemy wyrzeźbić mięśnie. Jeszcze innego trybu wymaga budowanie masy czy zwiększanie wydajności. Poznaj możliwe opcje!
Dieta dopasowana do celu
Każdy jest inny i nie wszyscy musimy przestrzegać tej samej diety, nawet jeśli jest w modzie i zadziałała u naszych znajomych czy rodziny (lub celebrytów, których śledzimy w mediach społecznościowych). Warto pójść o krok dalej i rozwinąć plan dietetyczny dopasowany do celu sportowego.
Osoba na redukcji nie będzie jadła tak samo, jak osoba rzeźbiąca mięśnie. Nie można także komponować takiej samej diety dla osoby pragnącej obniżyć poziom cholesterolu jak dla kogoś, kto chce zwiększyć swoją wydajność na siłowni.
Oto diety dostosowane do typu wysiłku i celu sportowego:
1. Na masę
Osoby próbujące przytyć lub nabrać masy powinny trzymać się prostej wskazówki: ciągle jeść. Może się to wydawać niemożliwe, ale dzięki temu organizm zacznie kumulować tłuszcze, a mięśnie urosną.
Na początek wystarczy nie pomijać posiłków. Jedz pięć do sześciu razy dziennie produkty takie jak pełnoziarniste pieczywo, jajka, sery, kurczak, omlety, banany, płatki owsiane, jogurt, łosoś, tuńczyk, brokuły i indyk.
2. Na rzeźbę
Jeśli twoim celem jest zaznaczenie mięśni brzucha czy ramion, poza podnoszeniem sztangi i robieniem brzuszków potrzebujesz też odpowiedniej diety.
Dieta na rzeźbę powinna zawierać trzy podstawowe grupy składników odżywczych: węglowodany, białka i zdrowe tłuszcze. Plan jest podobny jak w przypadku diety na rzeźbę, ale bardziej rozłożony w czasie.
Sałatki są tak samo ważne, jak mięso czy nabiał. Warto też jeść przed treningiem, by mieć dość siły i energii.
3. Na redukcję
Jednym z najczęstszych celów sportowych jest redukcja wagi. Samo chodzenie na siłownię i intensywny trening nie wystarczą. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą ci osiągnąć cel:
- pij dużo zielonej herbaty (spala tłuszcz) i wody (wypełnia żołądek i uspokaja)
- jedz więcej błonnika (usprawnia trawienie i zapobiega zaparciom)
- jedz mało a często (sześć małych posiłków dziennie zamiast trzech czy czterech dużych).
Typowy plan diety na redukcję to szklanka chudego mleka i kromka pełnoziarnistego chleba z białym serem na śniadanie, owoc na drugie śniadanie, grillowana pierś z kurczaka z ryżem i sałatką na obiad, buraki z kapustą i pomidorem na podwieczorek, jogurt i zupa jarzynowa na kolację.
4. Na wydajność
Jeśli chcesz poprawić wydajność podczas treningu musisz zmienić swoją dietę. Wprowadź do niej oliwę z oliwek, jogurt grecki, imbir, tuńczyka, jajka, owoce i warzywa zawierające witaminę A i C.
Dobrym pomysłem będzie więc jedzenie owoców z jogurtem i pełnoziarnistym pieczywem na śniadanie, porcja indyka z owocami na drugie śniadanie, sałatka z zielonych warzyw i chudego mięsa na lunch, kanapka z indykiem i herbata na podwieczorek oraz porcja ryby z gotowanymi warzywami na kolację.
Zalecamy konsultację z dietetykiem sportowym w celu ustalenia odpowiedniej dla twoich celów diety. Lekarz zweryfikuje też twoje postępu i wprowadzi zmiany, o ile będą konieczne. Miej na uwadze, że każda dieta realizowana bez nadzory może być szkodliwa dla zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Basulto Marset, J., Manera Bassols, M., & Baladia Rodríguez, E. (2012). Dietas hiperproteicas o proteinadas para adelgazar: innecesarias y arriesgadas. Dieta Dukan y método PronoKal®como ejemplo. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(12)70423-1
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.