Dieta wysokokaloryczna: jak stosować ją w zdrowy sposób?
Jak sama nazwa wskazuje, dieta wysokokaloryczna bazuje na spożywaniu dużych ilości kalorii. Jej cel to dostarczenie ciału więcej energii niż potrzebuje.
Dla wielu osób przestrzeganie diety oznacza zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia, aby zrzucić dodatkowe kilogramy. Chociaż jest to najczęściej stosowana dieta, to nie każdy ją wybiera. Potwierdza to choćby fakt, że istnieje dieta wysokokaloryczna.
Zdrowa dieta wysokokaloryczna powinna być prowadzona pod nadzorem medycznym, głównie dlatego, że nie nadaje się dla każdej osoby. Nie każdy organizm reaguje w ten sam sposób na jedzenie. Innymi słowy, każda osoba jest wyjątkowa i musi trzymać się indywidualnych parametrów.
Zdefiniowane mięśnie
Poza wyjątkowymi przypadkami związanymi z takimi poważnymi schorzeniami jak niedożywienie, AIDS i nowotwór, taka dieta ma na celu zwiększyć masę mięśniową. Kiedy uda się osiągnąć ten cel, nadejdzie czas, aby nadać im definicję.
Jednak musimy wziąć pod uwagę fakt, że przybrane na wadze bez właściwie dobranego planu żywienia jest dość proste. Każdy z nas wpadł kiedyś w sidła niezdrowej, wysokokalorycznej diety i widział rezultaty swojego zachowania.
Właśnie dlatego zdrowa dieta wysokokaloryczna musi być prowadzona z pomocą lekarzy i specjalistów.
Diecie musi towarzyszyć przestrzeganie rygorystycznego planu treningowego. W przeciwnym razie wyniki mogą być odwrotne do zamierzonych. Podobnie jak w przypadku planów pomagających schudnąć, tak i tu rezultaty płynące z tego planu są również widoczne powoli i stopniowo.
Klucz do sukcesu
Aby ułożyć plan dietetyczny, musimy znać naszą podstawową przemianę materii (BMR). BMR to minimalna liczba kalorii, której potrzebuje organizm, aby wykonywać kluczowe funkcji. Ta wartość będzie inna w przypadku każdej osoby.
Posiadając takie dane możemy zwiększyć liczbę kalorii w naszej diecie. Zazwyczaj zwiększa się ją o 20 do 50 procent. Kluczowym czynnikiem zarówno w diecie wysokokalorycznej, podobnie jak i w każdej innej diecie, jest równowaga.
Znalezienie właściwej równowagi jest ważne zwłaszcza podczas łączenia kluczowych makroskładników, czyli węglowodanów, białek i tłuszczów. Celem staje się zwiększenie ilości energii dostarczanej organizmowi.
Poza tym, aby dostarczać większe ilości energii, musimy również więcej jeśli. Białka i tłuszcze zapewniają natychmiastowe uczucie sytości.
Tym samym muszą znajdować się w codziennym menu i należy spożywać je w umiarkowanych ilościach. Makroskładnik, który powinniśmy jeść w większych ilościach w tej diecie, to węglowodany.
Wszystko dlatego, że organizm trawi węglowodany wolniej, co oznacza, że nasz żołądek będzie się częściowej zapełniał. Dzięki temu Twoje ciało będzie rzadziej domagało się jedzenia.
Dieta wysokokaloryczna: co należy jeść?
W diecie wysokokalorycznej powinno znaleźć się kilka kluczowych produktów spożywczych. Odgrywają one ważną rolę, ponieważ nie mają pustych kalorii. Dostarczają dużych ilości wartości odżywczych, a jednocześnie zawierają sporo kalorii.
- Jajka stanowią dobre źródło białek i tłuszczy. To uniwersalny składnik, który możesz wykorzystać na wiele sposobów w różnych posiłkach. Jednak uważaj, aby nie przekroczyć ich zalecanej ilości, ponieważ zawierają sporo cholesterolu.
- Płatki owsiane zawierają węglowodany, które organizm wchłania powoli.
- Ryż i makaron to niezbędne produkty w tej diecie. Sprawdzą się idealnie na obiad.
- Jako przekąskę polecamy zjeść pełnoziarnisty chleb z dżemem owocowym.
- Musisz również spożywać wystarczającą ilość tłuszczów. Dlatego też postaw na ich naturalne źródła, takie jak orzechy, awokado, niektóre nasiona i soja.
- Tak zwane chude mięsa stanowią dobre źródło białka i zawierają mniej cholesterolu niż czerwone mięso.
- Kolejnym źródłem białka mogą być również owoce morza.
- Nabiał zawiera białka i tłuszcze, które mogą pomóc Ci zwiększyć liczbę kalorii w diecie. Wybieraj produkty o niskiej zawartości sodu i niskim cholesterolu.
Podsumowując, osoby chcące prowadzić dietę wysokokaloryczną muszą włączyć do swojego jadłospisu określony produkty spożywcze. Zawsze upewnij się, że większość produktów, które wybierasz, pochodzi z jak najbardziej naturalnych źródeł, i że są w jak najmniejszym stopniu przetworzone.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.