Dietetyczne mity - poznaj 6 największych
Poznajmy najczęściej powtarzane dietetyczne mity dotyczące sposobu, w jaki powinny planować swój jadłospis osoby aktywne. Świadomość ich istnienia oraz umiejętność rozpoznawania ich pomoże Ci uniknąć błędów dietetycznych i osiągnąć najlepsze możliwe efekty treningowe.
W tym poście postanowiliśmy opisać dla Was najczęściej powtarzane dietetyczne mity. Z pewnością znasz już przynajmniej część z nich, dlatego dzisiaj przyjrzymy się każdemu z osobna i po kolei je obalimy. Jak sam się przekonasz, chociaż wiele z nich wydaje się całkiem sensowna, tak naprawdę jest niczym innym, jak szkodliwą fikcją.
1. Od makaronu się tyje – dietetyczne mity dotyczące diety sportowców
Makaron to produkt bardzo często wybierany przez sportowców, ze względu na dużą zawartość łatwo przyswajalnych węglowodanów. Pomimo tego wiele osób wini ten przysmak na dodatkowe centymetry w talii. Całkowicie błędnie!
Makaron zawiera bardzo mało tłuszczów, ale dużo węglowodanów, minerałów i białka. To sprawia, że jest idealnym daniem dla osób, które chcą zjeść wysokoenergetyczny, ale niskotłuszczowy posiłek. Starannie wybieraj jednak zarówno rodzaj makaronu, jak i dodatki, z jakimi go łączysz. Tłuste sery i sosy na śmietanie mogą łatwo zmienić go w bombę kaloryczną.
2. Nie pij wody podczas jedzenia
Związek pomiędzy jedzeniem a wodą to zagadka wywołująca konsternację i nerwowe drapanie się w głowę u wielu osób. Większość ludzi uważa, że wodę powinniśmy pić przed lub po posiłku, ale nigdy w trakcie.
Weź pod uwagę to, że woda jest napojem, który nie zawiera żadnych kalorii. To sprawia, że jej spożywanie nie wpłynie w żaden sposób na Twoją dietę! Wręcz przeciwnie, jeśli się odchudzasz, powinieneś pić jej jak najwięcej w ciągu dnia.
3. Mięśnie znikają, kiedy nie ćwiczysz
Żadne inne dietetyczne mity nie są tak popularne i często powtarzane, jak ten. Podobne twierdzenia są całkowicie fałszywe i nie ma na nie żadnych naukowych badań. Mięśnie zawsze będą w Twoim ciele. Każdy z nas ma mięśnie. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem biurowym, którego ulubioną rozrywką jest leżenie na kanapie, czy zawodowym sportowcem.
Prawdą jest jednak to, że jeśli przestaniesz ćwiczyć, Twoje mięśnie zmniejszą swój rozmiar. Jest to zjawisko całkowicie normalne. Ale nie martw się, kiedy wrócisz do aktywności fizycznej, Twoje mięśnie szybko odzyskają dawne wymiary.
4. Dietetyczne mity – tuńczyk sprawia, że mięśnie rosną
Tuńczyk to jedna z najpopularniejszych ryb wśród sportowców. Osoby aktywne fizycznie go uwielbiają, ponieważ zawiera dużo białka i stosunkowo niewiele tłuszczu. Nie myśl jednak, że samo jedzenie tuńczyka wystarczy, żeby na Twoim brzuchu pojawił się sześciopak!
To także może Cię zainteresować: Owies zwyczajny – poznaj korzyści płynące z jego stosowania
To prawda, że z punktu widzenia dietetyki tuńczyk to doskonały półprodukt, które regularne spożywanie jest zalecane osobom aktywnym. Musisz jednak pamiętać, że budowanie masy mięśniowej wymaga wysiłku oraz wytrwałości. Odpowiednie odżywianie może pomóc Ci szybciej osiągnąć cel, jednak jeśli zależy Ci także na wyrzeźbieniu sylwetki, ćwiczenia fizyczne to podstawa.
5. Suplementy diety mogą być szkodliwe dla osób aktywnych fizycznie
Wiele osób uważa, że suplementy diety mają skutki uboczne, które sprawiają, że są one szkodliwe dla ludzkiego organizmu. To całkowity mit. Jeśli faktycznie byłyby szkodliwe, nikt nie dopuściłby ich do powszechnej sprzedaży.
Pamiętaj, że wszystko, co kupujesz w sklepach spożywczych czy aptekach poddawane jest specjalistycznym badaniom, które mają na celu sprawdzenie, czy produkt faktycznie jest bezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów.
Mimo wszystko zalecamy Ci skonsultować się ze specjalistą, który pomoże Ci dobrać odpowiednią dawkę suplementu. Ponieważ zależy ona od intensywności Twoich treningów.
Przeczytaj również: Rodzaje ryżu odpowiednie dla Twojej diety
6. Tłuszcze nasycone są dla Ciebie szkodliwe
Przez dziesiątki lat ludzie wierzyli, że tłuszcze nasycone są szkodliwe, przez co znajdowały się one na czarnej liście produktów spożywczych. Wielu również obwiniało je za choroby serca. Ale te wierzenia nie mają żadnego potwierdzenia w nauce. Jedzenie umiarkowanych ilości tłuszczów nasyconych nie ma żadnego negatywnego wpływu na ciało.
Jak widzisz na podstawie tych sześciu dietetycznych mitów, prawda nie zawsze cieszy się popularnością i nie powinieneś wierzyć we wszystko, co słyszysz. Dlatego zawsze, kiedy ktoś sprzedaje Ci jakąś sensacyjną nowinę, powinieneś sprawdzić tę informację na własną rękę. Pamiętaj, że podstawą walki o piękniejszą sylwetkę zawsze będą dieta i ćwiczenia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lama, Alexis. (2020). Grasas Saturadas y Salud. Revista chilena de cardiología, 39(2), 188-190. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-85602020000200188
- Murillo-Godínez, G, & Pérez-Escamilla, LM. (2017). Los mitos alimentarios y su efecto en la salud humana. Medicina interna de México, 33(3), 392-402. Recuperado en 16 de diciembre de 2022, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0186-48662017000300392&lng=es&tlng=es.
- Rosado, JL, Rivera, J., López, G., Solano, L., Rodríguez, G., Casanueva, E., García, A., Toussaint, G., & Maulen, I. (1999). Desarrollo y evaluación de suplementos alimenticios para el Programa de Educación, Salud y Alimentación. Salud Pública de México , 41 (3), 153-162.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.