Logo image
Logo image

Mity o węglowodanach – poznaj prawdę na ich temat

3 min.
Wiele osób ma wątpliwości co do mitów związanych z węglowodanami. W poniższym artykule powiemy Ci wszystko, co warto o nich wiedzieć.
Mity o węglowodanach – poznaj prawdę na ich temat
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2021

Jest wiele sprzecznych informacji dotyczących tego, które pokarmy należy wyeliminować z diety, aby lepiej się odżywiać. Węglowodany są często przedmiotem najgorętszej dyskusji. Dlatego skorzystamy z okazji, aby omówić mity o węglowodanach, w które nie powinniście wierzyć.

Wiele osób jest zdezorientowanych i możliwe, że źle rozumieją rolę, jaką węglowodany odgrywają w naszym organizmie. Węglowodany to składniki odżywcze, które dostarczają nam szybkiej energii, która pozwala nam efektywnie ćwiczyć. Poza tym są naszym głównym źródłem energii.

W każdym razie nie zalecamy, aby ktokolwiek przez dłuższy czas nie spożywał węglowodanów. Wręcz przeciwnie, konieczne jest monitorowanie węglowodanów, które spożywasz, ponieważ nie wszystkie węglowodany są takie same

Some figure

Najlepszą opcją są węglowodany złożone, takie jak zboża, płatki owsiane lub fasola. Zapewniają stałe źródło energii bez podnoszenia poziomu cukru we krwi.
Musisz wziąć pod uwagę, że liczba spożywanych węglowodanów musi być określona przez cele, które chcesz osiągnąć. Poza tym musisz wiedzieć, że jeśli Twoim celem jest utrata wagi, węglowodany nadal muszą być obecne w diecie, aby odżywiać Twój organizm.

Mity o węglowodanach

1.- Wszystkie węglowodany są takie same

Po pierwsze, istnieją dwa rodzaje węglowodanów: proste i złożone. Węglowodany proste znajdują się głównie w owocach i warzywach, ale także w nierafinowanych zbożach, ciastach i innych wypiekach.

Z drugiej strony węglowodany złożone znajdują się w pieczywie pełnoziarnistym i makaronie, a także w roślinach strączkowych i warzywach bogatych w skrobię. Węglowodany są niezbędne do produkcji energii przez organizm.

2.- Mity o węglowodanach: wywołują wzdęcia

Sugerowanie, że węglowodany powodują wzdęcia, jest ogromnym uogólnieniem, ponieważ wpływ dowolnego pożywienia będzie różny w zależności od osoby. Jednak każdy rodzaj makroskładnika nie może powodować częstego objawu.

Kiedy mówimy o gazach lub wzdęciach, powinniśmy odnosić się do określonego pokarmu lub rodzaju węglowodanów, takich jak błonnik, sztuczne słodziki lub laktoza, które mogą być temu winne.

3.- Węglowodany przyczyniają się do zmęczenia

Uczucie zmęczenia zależy od rodzaju spożytych węglowodanów. Rafinowane węglowodany przepełnione cukrem, takie jak biały makaron, podnoszą ciśnienie krwi, co może powodować zmęczenie.

Some figure

W takim przypadku radzimy jeść makaron pełnoziarnisty, aby uniknąć uczucia senności lub zmęczenia.

4.- Kolejne mity o węglowodanach; podnoszą poziom cukru we krwi

Musimy powtórzyć, że nie wszystkie węglowodany są takie same. Węglowodany złożone, takie jak chleb pełnoziarnisty, mogą pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i zapewnić energię.

Z drugiej strony rafinowane węglowodany znajdujące się w białym chlebie i większości fast foodów podnoszą poziom cukru we krwi.

5.- Węglowodany tuczą

Fakt, że owoce, warzywa, fasola, rośliny strączkowe i orzechy są bogate w węglowodany, dowodzi, że jest to szerokie stwierdzenie, które zasadniczo jest fałszywe.

W rzeczywistości węglowodany pełnią różne funkcje w organizmie i dostarczają składników odżywczych, które można wykorzystać do stworzenia diety bogatej w witaminy, minerały i energię.

Some figure

To, co sprawia, że tyjemy, to metabolizm i równowaga energetyczna, które wymykają się spod kontroli, łączące się w celu gromadzenia nadmiernej ilości składników odżywczych.

6.- Przed treningiem nie można jeść węglowodanów

Kolejne mity o węglowodanach! Spożycie węglowodanów nie przyczyni się do uczucia ciężkości. W diecie sportowca nie może zabraknąć węglowodanów. Chodzi o synchronizację i rodzaj zboża, które powinniśmy spożywać w takich przypadkach.

Węglowodany są niezbędne, aby zapewnić natychmiastową energię i poprawić wydajność. Oczywiście należy je kontrolować i spożywać w określonym czasie przed treningiem.

Wreszcie, nie zapominaj, że węglowodany należy spożywać zgodnie z poziomem aktywności i celami. Muszą być postrzegane jako paliwo. Prawidłowo spożywane pomagają budować mięśnie, schudnąć, zwiększyć metabolizm i poziom energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


Ruan, Y., & Fincher, G. B. (2016). Carbohydrates. In Encyclopedia of Applied Plant Sciences (Vol. 2, pp. 67–71). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-394807-6.00155-6

Burke, L. M., Hawley, J. A., Wong, S. H. S., & Jeukendrup, A. E. (2011). Carbohydrates for training and competition. Journal of Sports Sciences29(SUPPL. 1). https://doi.org/10.1080/02640414.2011.585473


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.