Logo image

Odżywianie po treningu – wszystko co musisz wiedzieć

2 min.
Odżywianie po treningu - wszystko co musisz wiedzieć
Odżywianie po treningu – wszystko co musisz wiedzieć
Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2021

W zależności od tego, jak wygląda nasze odżywianie po treningu, możemy poprawić ważne aspekty treningowe. Są to wydajność, skład ciała i regeneracja po fizycznym zmęczeniu.

Nasze ciała inaczej wykorzystują dostarczane im składniki odżywcze, w zależności od aktywności, którą wykonujemy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co spożywamy przed, w trakcie i po treningu. Odżywianie po treningu jest tutaj najważniejsze.

Jakie znaczenie ma odżywianie po treningu?

Dzięki żywieniu potreningowemu dążymy do osiągnięcia następujących celów:

  • Uzupełniamy nasze rezerwy energii. Dzieje się tak dzięki odnowieniu zapasów glikogenu, dzięki czemu możemy zacząć kolejny dzień z większą energią.
  • Zwiększamy rozmiar i jakość naszych mięśni. Możemy to osiągnąć dzięki zmniejszeniu rozpadu białka z dobrej diety po uprawianiu sportu.
  • Naprawiamy uszkodzenia i kontuzje, które występują podczas ćwiczeń. Dzięki wzrostowi syntezy białek, wynikającej z dobrego odżywiania potreningowego, regenerujemy się na długo przed pojawieniem się typowych urazów związanych z aktywnością fizyczną.
zmęczenie u biegaczki - odżywianie po treningu

Musimy ciężko pracować, aby osiągnąć te cele, jednak nasz organizm nam podziękuje. Podczas gdy my walczymy o osiągnięcie wyżej wymienionych rezultatów, nasz organizm dostrzeże następujące korzyści:

  • Lepsza i szybsza regeneracja
  • Zwiększona wydolność mięśni
  • Mniejszy ból mięśni
  • Uzyskanie mocniejszych kości
  • Eliminacja tkanki tłuszczowej

Kiedy ćwiczymy z dużą energią, na wysokim poziomie i intensywności, w naszych mięśniach pojawiają się pęknięcia włókien. Aby tego uniknąć i osiągnąć nasze cele, musimy być konsekwentni podczas ćwiczeń.

To pozwoli nam być szczuplejszymi, silniejszymi i bardziej umięśnionymi. Dodatkowo po wykonaniu aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje regeneracji energii, aby  odbudować mikrourazy.

Podczas ćwiczeń zachodzi proces, w którym uszkodzone białka naszego organizmu rozkładają się, podczas gdy budowane są nowe. Dlatego wzrost mięśni zależy od syntezy nowych białek. Dzięki bogatemu w białko odżywianiu potreningowemu synteza tych nowych białek zakończy się sukcesem.

dziewczyna je banana - odżywianie po treningu

Jednak białko nie jest jedyną rzeczą, którą spożywamy. Musimy także wziąć pod uwagę węglowodany potreningowe, które są naszym głównym źródłem energii.

Odżywianie po treningu – charakterystyka

Dostępność

Dostępność składników odżywczych jest niezbędna. Można to poprawić w następujący sposób:

  • Zwiększony przepływ krwi: oznacza, że ​​składniki odżywcze szybko docierają do tkanek naszego organizmu.
  • Odżywki po treningu: z nich otrzymamy duży zapas aminokwasów i glukozy dla naszego organizmu.

Szybsza regeneracja

Aby osiągnąć efektywniejszą naprawę, wzrost i siłę mięśni, musimy zwracać szczególną uwagę na naszą dietę bezpośrednio po treningu, chociaż regeneracja mięśni następuje w ciągu następnych 48 godzin po zakończeniu treningu.

Dzieje się tak, ponieważ w momentach następujących po treningu mięśnie są lepiej przygotowane do przyjmowania dostarczanych przez nas składników odżywczych.

Dlatego należy zwrócić uwagę na jedzenie po treningu, aby uzyskać jak największe korzyści z tych składników odżywczych. W przypadku niewystarczającej ilości składników odżywczych po treningu magazynowanie glikogenu i synteza białek oznaczają, że regeneracja spowalnia.

kreatyna w sporcie

Tuż po treningu musisz spożywać to, czego potrzebuje Twój organizm.

Podsumowując, odżywianie po aktywności fizycznej jest bardzo ważne, niestety, wiele osób to ignoruje. A to właśnie dzięki niemu możemy osiągnąć dużo lepsze rezultaty, o których wspomnieliśmy powyżej. Bez niego możemy wykonać ćwiczenia fizyczne, ale nie uda nam się osiągnąć oczekiwanych korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Binimelis Martín, Laura. (2016). Nutrición adecuada y saludable para obtener el máximo rendimiento en los distintos grupos de deportistas: ciclismo y culturismo. Universidad de las Islas Baleares. https://dspace.uib.es/xmlui/bitstream/handle/11201/145867/tfm_2015-16_MNHU_lbm052_72.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Carbajal A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Universidad Complutense de Madrid. [acceso: 24/12/2022]. Disponible en: https://www.ucm.es/nutricioncarbajal/manual-de-nutricion y en E-prints: http://eprints.ucm.es/22755/
  • Gaviria Marulanda, A., Zapata Segura, L., Echeverry Mosquera, E., Vásquez Vallejo, M. A., Alegría Riascos, I., & Ríos Ararat, D. (2020). Revisión de las técnicas de recuperación post entrenamiento más usadas para disminuir la incidencia de fatiga crónica en futbolistas. Veritas Et Scientia9(2), 253 – 262. https://doi.org/10.47796/ves.v9i2.400

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.