Logo image
Logo image

Odżywianie po treningu – wszystko co musisz wiedzieć

2 min.
Odżywianie po treningu - wszystko co musisz wiedzieć
Odżywianie po treningu – wszystko co musisz wiedzieć
Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2021

W zależności od tego, jak wygląda nasze odżywianie po treningu, możemy poprawić ważne aspekty treningowe. Są to wydajność, skład ciała i regeneracja po fizycznym zmęczeniu.

Nasze ciała inaczej wykorzystują dostarczane im składniki odżywcze, w zależności od aktywności, którą wykonujemy. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, co spożywamy przed, w trakcie i po treningu. Odżywianie po treningu jest tutaj najważniejsze.

Jakie znaczenie ma odżywianie po treningu?

Dzięki żywieniu potreningowemu dążymy do osiągnięcia następujących celów:

  • Uzupełniamy nasze rezerwy energii. Dzieje się tak dzięki odnowieniu zapasów glikogenu, dzięki czemu możemy zacząć kolejny dzień z większą energią.
  • Zwiększamy rozmiar i jakość naszych mięśni. Możemy to osiągnąć dzięki zmniejszeniu rozpadu białka z dobrej diety po uprawianiu sportu.
  • Naprawiamy uszkodzenia i kontuzje, które występują podczas ćwiczeń. Dzięki wzrostowi syntezy białek, wynikającej z dobrego odżywiania potreningowego, regenerujemy się na długo przed pojawieniem się typowych urazów związanych z aktywnością fizyczną.
Some figure

Musimy ciężko pracować, aby osiągnąć te cele, jednak nasz organizm nam podziękuje. Podczas gdy my walczymy o osiągnięcie wyżej wymienionych rezultatów, nasz organizm dostrzeże następujące korzyści:

  • Lepsza i szybsza regeneracja
  • Zwiększona wydolność mięśni
  • Mniejszy ból mięśni
  • Uzyskanie mocniejszych kości
  • Eliminacja tkanki tłuszczowej

Kiedy ćwiczymy z dużą energią, na wysokim poziomie i intensywności, w naszych mięśniach pojawiają się pęknięcia włókien. Aby tego uniknąć i osiągnąć nasze cele, musimy być konsekwentni podczas ćwiczeń.

To pozwoli nam być szczuplejszymi, silniejszymi i bardziej umięśnionymi. Dodatkowo po wykonaniu aktywności fizycznej nasz organizm potrzebuje regeneracji energii, aby  odbudować mikrourazy.

Podczas ćwiczeń zachodzi proces, w którym uszkodzone białka naszego organizmu rozkładają się, podczas gdy budowane są nowe. Dlatego wzrost mięśni zależy od syntezy nowych białek. Dzięki bogatemu w białko odżywianiu potreningowemu synteza tych nowych białek zakończy się sukcesem.

Some figure

Jednak białko nie jest jedyną rzeczą, którą spożywamy. Musimy także wziąć pod uwagę węglowodany potreningowe, które są naszym głównym źródłem energii.

Odżywianie po treningu – charakterystyka

Dostępność

Dostępność składników odżywczych jest niezbędna. Można to poprawić w następujący sposób:

  • Zwiększony przepływ krwi: oznacza, że ​​składniki odżywcze szybko docierają do tkanek naszego organizmu.
  • Odżywki po treningu: z nich otrzymamy duży zapas aminokwasów i glukozy dla naszego organizmu.

Szybsza regeneracja

Aby osiągnąć efektywniejszą naprawę, wzrost i siłę mięśni, musimy zwracać szczególną uwagę na naszą dietę bezpośrednio po treningu, chociaż regeneracja mięśni następuje w ciągu następnych 48 godzin po zakończeniu treningu.

Dzieje się tak, ponieważ w momentach następujących po treningu mięśnie są lepiej przygotowane do przyjmowania dostarczanych przez nas składników odżywczych.

Dlatego należy zwrócić uwagę na jedzenie po treningu, aby uzyskać jak największe korzyści z tych składników odżywczych. W przypadku niewystarczającej ilości składników odżywczych po treningu magazynowanie glikogenu i synteza białek oznaczają, że regeneracja spowalnia.

Some figure

Tuż po treningu musisz spożywać to, czego potrzebuje Twój organizm.

Podsumowując, odżywianie po aktywności fizycznej jest bardzo ważne, niestety, wiele osób to ignoruje. A to właśnie dzięki niemu możemy osiągnąć dużo lepsze rezultaty, o których wspomnieliśmy powyżej. Bez niego możemy wykonać ćwiczenia fizyczne, ale nie uda nam się osiągnąć oczekiwanych korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Binimelis Martín, Laura. (2016). Nutrición adecuada y saludable para obtener el máximo rendimiento en los distintos grupos de deportistas: ciclismo y culturismo. Universidad de las Islas Baleares. https://dspace.uib.es/xmlui/bitstream/handle/11201/145867/tfm_2015-16_MNHU_lbm052_72.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • Carbajal A. (2013). Manual de Nutrición y Dietética. Universidad Complutense de Madrid. [acceso: 24/12/2022]. Disponible en: https://www.ucm.es/nutricioncarbajal/manual-de-nutricion y en E-prints: http://eprints.ucm.es/22755/
  • Gaviria Marulanda, A., Zapata Segura, L., Echeverry Mosquera, E., Vásquez Vallejo, M. A., Alegría Riascos, I., & Ríos Ararat, D. (2020). Revisión de las técnicas de recuperación post entrenamiento más usadas para disminuir la incidencia de fatiga crónica en futbolistas. Veritas Et Scientia9(2), 253 – 262. https://doi.org/10.47796/ves.v9i2.400

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.