Owies zwyczajny - poznaj korzyści płynące z jego stosowania
Owies to zboże doskonale znane i cenione, które stanowi ważny element diety wielu osób. Istnieje jednak coś takiego, jak owies zwyczajny, który jest znacznie mniej popularny. Dlatego dziś chcielibyśmy opowiedzieć Ci trochę więcej o tym wspaniałym produkcie oraz wszystkich zaletach płynących ze spożywania go.
Jeśli owies zwyczajny do tej pory był Ci całkowicie nieznany, zapraszamy do lektury. W tym wpisie podzielimy się z Tobą wszystkimi szczegółami dotyczącymi tego fantastycznego zboża.
Czy wiedziałeś, że ludzie to nie jedyny gatunek, który może czerpać korzyści z tego ekstraktu? Jest on bardzo ważny także dla wielu zwierząt, na przykład koni. Co więcej, ten ekstrakt jest też zalecany w diecie osób cierpiących na cukrzycę.
Uwzględnienie owsa zwyczajnego w Twojej codziennej diecie to doskonały sposób na poprawę zdrowia. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, nie martw się! Na końcu tego artykułu zamieściliśmy kilka wskazówek, dzięki którym ekstrakt z owsa bez przeszkód zagości w Twojej kuchni.
Czym jest owies zwyczajny?
Owies zwyczajny nazywany jest również dzikim owsem lub słomą owsianą. To zboże ma wiele zalet i może być spożywane zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta. Zwłaszcza wielu hodowców koni stosuje je jako dodatek do jadłospisu swoich wierzchowców.
Najbardziej charakterystyczną rzeczą dla owsa zwyczajnego jest to, że jest on zbożem dziko rosnącym. Poza tym jego zbiór następuje, zanim zboże w pełni dojrzeje i uschnie.
Zalety płynące ze spożywania owsa zwyczajnego
Owies zwyczajny ma bardzo wiele zalet, więc naprawdę trudno je podsumować w zaledwie kilku zdaniach. Dlatego w kolejnych podpunktach opiszemy dla Ciebie wszystkie najważniejsze właściwości owsa i przeanalizujemy je w prosty oraz przejrzysty sposób. Będziesz zaskoczony, jak to zboże może wpływać na Twoje ciało oraz jak jego spożywanie może poprawić Twoje zdrowie!
Owies zwyczajny – doskonały dla osób cierpiących na cukrzycę
Dziko rosnący owies ma bardzo niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że znajdujące się w nim węglowodany złożone są bardzo wolno wchłaniane przez ciało. To z kolei sprawia, że po jego spożyciu poziom glukozy w organizmie nie skacze gwałtownie w górę.
Właśnie niski indeks glikemiczny, a także bardzo duża zawartość rozpuszczalnego oraz nierozpuszczalnego błonnika sprawiają, że jedzenie owsa zwyczajnego jest bardzo korzystne dla osób cierpiących na cukrzycę i choroby insulinozależne.
Ten rodzaj owsa, spożywany w odpowiednich ilościach, może być bardzo cennym źródłem węglowodanów w ich diecie, ponieważ nie powoduje gwałtownego spadku poziomu cukru.
Pomaga w leczeniu anemii
Owies zwyczajny charakteryzuje się bardzo wysoką zawartością żelaza, co sprawia, że jego regularne spożywanie może w naturalny sposób zapobiegać niedokrwistości. Jeśli masz problemy z poziomem żelaza i chciałbyś włączyć ten owies do swojej diety, żeby poprawić swoje wyniki, pamiętaj, że najlepiej spożywać go w formie otrębów.
Pokarmy bogate w żelazo, takie jak na przykład owsianka przygotowana z użyciem owsa zwyczajnego oraz sok z pokrzywy, to doskonałe uzupełnienie leków na zwalczanie anemii przepisanych Ci przez lekarza. Co więcej, te suplementy pozytywnie wpłyną też na inne funkcje Twojego organizmu!
Pozytywnie wpłynie na Twój stan emocjonalny
Jeśli z natury jesteś nerwową osobą albo akurat przechodzić przez czas pełen stresu i niepokoju, również powinieneś koniecznie włączyć dziki owies do swojego jadłospisu. Będzie on dla Ciebie cennym sprzymierzeńcem! Dzięki znajdującej się w owsie aweninie, czyli białku roślinnym, łatwiej będzie Ci się uspokoić. Możesz też uzupełnić jej działanie uspokajającymi naparami z koszyczków rumianku lub lawendy.
Jeszcze więcej dobroczynnych właściwości owsa zwyczajnego – wspomaga pracę jelit
Dzięki wysokiej zawartości błonnik dziki owies doskonale wspomaga procesy trawienne. Jeśli masz problemy żołądkowe i masz problemy z niestrawnością, refluksem lub zaparciami, zalecamy jedzenie owsa zwyczajnego. Włączenie go do Twojej codziennej diety sprawi, że szybko zauważysz poprawę w funkcjonowaniu Twojego żołądka.
Jak jeść owies zwyczajny?
Wiele osób może nie wiedzieć, jak właściwie “ugryźć” owies zwyczajny, ponieważ to wspaniałe zboże nie jest niestety częstym gościem na naszych kuchennych stołach. Dlatego spieszymy z objaśnieniami. Przede wszystkim – dobra wiadomość.
Jedzenie owsa zwyczajnego jest proste i możesz przygotować to zboże na wiele różnych sposobów. To ogromna zaleta, ponieważ z pewnością potrawy z owsem szybko Ci się nie znudzą, tak wiele ich jest!
Z płatków z owsa zwyczajnego możesz przygotować między innymi zdrowe słodycze. Przykładowo w niedzielę możesz upiec pożywne ciasto na bazie dzikiego owsa. Dzięki temu przez cały tydzień będziesz mógł cieszyć się zdrowym, pożywnym i co najważniejsze – bardzo smacznym śniadaniem.
Jeśli nie lubisz spędzać długich godzin na kuchennych eksperymentach, możesz kupić otręby z owsa zwyczajnego. Stosuje się je dokładnie tak samo, jak każde inne otręby. Warto dodawać je do owsianki, granoli, koktajli, jogurtu czy sałatek. Zwiększą ich sytość i dodadzą im składników odżywczych.
Ostatnim sposobem na włączenie owsa zwyczajnego do diety jest picie mleka roślinnego z tego zboża. Takie mleko nie tylko wyśmienicie smakuje, lecz również jest naładowane składnikami odżywczymi korzystnymi dla zdrowia. Jest też doskonałą alternatywą dla mleka zwierzęcego dla osób, które cierpią na nietolerancję laktozy.
Jak widzisz, nie ma żadnej wymówki, żeby nie jeść tego zboża. Istnieje wiele opcji na włączenie go do Twojej diety, a wszystkie z nich są bardzo smaczne i zdrowe.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lim, T. K. (2013). Avena sativa. In Edible Medicinal And Non-Medicinal Plants. https://doi.org/10.1007/978-94-007-5653-3_13
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.