Tofu, seitan i tempeh – poznaj te zastępniki mięsa
Tofu, seitan i tempeh to ciekawe produkty roślinne o dużej zawartości białka. Choć ich nazwy brzmią dość obco, warto od czasu do czasu sięgnąć po te składniki, jeśli jeszcze ich nie próbowaliśmy.
Warto jest poznawać nowe smaki i dostarczyć sobie innych wartościowych składników diety, w szczególności jeśli nie jesz mięsa. Szukasz pożywnego sposobu na zastąpienie mięsa w posiłkach?
Czytaj dalej i dowiedz się więcej, na temat poniższych składników: tofu, seitan i tempeh.
Czy kiedykolwiek słyszałeś o tofu, seitanie i tempeh? To żywność, która zastępuje mięso dla wegan lub wegetarian. W tym artykule wyjaśnimy różnice między tofu, seitan i tempeh.
Tofu, seitan i tempeh- jakie są między nimi różnice
1. Tofu- czym jest?
Ten pokarm jest również znany jako twarożek z soi. Charakteryzuje się łagodnym smakiem, który łatwo zmienić w zależności od przypraw i marynat. Jednak różnica polega na tym, że jest zrobiony ze skondensowanego mleka sojowego.
Tofu jest często sprzedawane w formie prasowanych bloków, a następnie utwardzane dodatkiem chlorku magnezu. To gwarantuje jego stałą konsystencję oraz może być klasyfikowane jako źródło tego minerału. Co więcej, tofu absorbuje smaki przypraw i innych składników marynat w każdym przygotowywanym przez ciebie daniu.
Kolejną wspaniałą właściwością składnika jakim jest tofu jest jego wszechstronność. W rzeczywistości, kucharze używają go w różnych potrawach, aby przygotować wegańskie i wegetariańskie wersje ciast, deserów, smoothie i deserów.
Tofu jest źródłem wielu minerałów, wapnia, magnezu i białka. Pomaga zapobiegać nowotworom piersi i prostaty. W związku z tym od ponad 2000 lat jest ważną podstawą w wielu krajach azjatyckich.
Poniżej znajdziesz kilka prostych przepisów na tofu, które możesz wypróbować w domu.
2. Seitan – co to jest?
Seitan jest również znany jako strukturyzowany gluten pszenny i po raz pierwszy pojawił się w kuchni azjatyckiej już w VI wieku. Już od tak dawnych czasów jest używany w kuchni orientalnej jako zdrowy, beztłuszczowy i niskokaloryczny substytut mięsa.
Początkowo, ludzie wytwarzali ten produkt, płucząc wielokrotnie surowe ciasto lub mąkę pszenną w celu usunięcia skrobi. Rezultatem końcowym był produkt bogaty w białko (do 60 gramów na filiżankę) i wiele substancji mineralnych.
Co więcej, w dzisiejszych czasach zaczęto stosować go, jako doskonałą alternatywę dla mięsa.
Obecnie w większości supermarketów można kupić gotowe kostki seitana do wytwarzania różnych potraw z roślinnymi substytutami mięs.
Możesz kupić gluten pszenny (seitan) w większości sklepów z naturalną żywnością lub w działach wegetariańskich większych supermarketów.
Występuje często w postaci proszku, który za pomocą dodatku wody można łatwo przekształcić w gęste, aromatyczne „mięso”. Tak przygotowany produkt z łatwością możesz dodać do swoich przepisów zamiast kurczaka lub wieprzowiny.
Seitan absorbuje smak przypraw dodanych do potraw. Ponadto nie zawiera cholesterolu i ma niską zawartość węglowodanów.
Przepis: Makaron z seitanem
Poniżej dowiesz się, jak zrobić przepis na pyszny makaron z użyciem seitana:
- Najpierw ugotuj makaron al dente, przez około dziesięć minut.
- Następnie posiekaj seitan na cienkie plasterki.
- Podsmaż filety seitana na patelni na średnim ogniu na odrobinie oliwy, a gdy będą już zrumienione, odłóż je na talerz.
- Następnie zagotuj pół szklanki wina z pieprzem przez kilka minut na patelni.
- Gdy wino zredukuje swoją objętość, zdejmij patelnię z ognia.
- Następnie dodaj swoje ulubione przyprawy, sos sojowy i teryiaki, aby nadać daniu unikalnego smaku. Wymieszaj wszystko, aż uzyskasz jednolity sos.
- Na koniec podgrzej plasterki seitanu przez kolejne pięć minut w sosie i zdejmij z ognia; dodaj do przygotowanego wcześniej makaronu i wymieszaj.
- A teraz życzymy smacznego!
3. Tempeh- czym jest?
Tempeh to podstawowy produkt z Indonezji. To soja, która fermentuje w liściach bananowca, aż powstanie zwarty i zwarty placek. Ludzie używali go jako substytutu mięsa od XII wieku, co oznacza, że pojawił się później niż seitan.
To produkt wytwarzany z całych ziaren soi poddawanych procesowi fermentacji. Namoczone ziarna soi gotowane są z dodatkiem substancji zakwaszającej.
Co więcej, tempeh zawiera 31 gramów białka na filiżankę. Jako taki ma więcej błonnika i białka niż tofu. Ma łagodny, orzechowy smak, więc bardzo dobrze sprawdza się w różnych przepisach.
Końcowy produkt po fermentacji jest bogaty w substancje odżywcze, takie jak łatwo przyswajalne białko, żelazo, witaminy z grupy B. Nie bez powodu stanowi idealny substytut mięsa i innych produktów odzwierzęcych dla wegetarian i wegan.
Smak tempehu jest specyficzny, często opisywany jako grzybowo-orzechowy. Jednak podobnie jak tofu, tempeh doskonale przyjmuje smaki marynat i sosów, dlatego możemy go dowolnie zmieniać.
Chcąc „podkręcić” jego naturalny smak, warto przygotować marynatę z sosu sojowego, miodu, papryczek chili, czosnku, soku z cytryny i delikatnego oleju.
Oto przepis na placki z ziaren quinoa i podsmażonego tempeh:
- Najpierw ugotuj oddzielnie ziarna quinoa i kostkę tempeh. Następnie posiekaj tempeh na bardzo drobne kawałki, aby łatwiej było go rozgnieść oraz wymieszaj z ugotowanymi ziarnami. Po pokrojeniu na kawałki, podgotuj danie z łyżką sosu sojowego i odrobiną wodorostów kombu przez około 10 minut.
- Następnie wymieszaj ziarna z odrobiną soli i gotuj do miękkości.
- Gdy wszystkie składniki się zagotują, podsmaż drobno pokrojone cebulę i marchewkę, które następnie będziesz dodawać do ciasta.
- Gdy tempeh i ziarna ugotują się, odcedź je, usuwając jak najwięcej wody. Możesz odsączyć je na sitku. Kotlety nie powinny być zbyt miękkie ani wodniste; ułatwi to przygotowanie placuszków.
- Wymieszaj wszystkie składniki w dużej misce oraz dodaj dwie łyżki oregano, aby nadać daniu lepszy smak. Zagnieć masę, aż ciasto będzie jędrne i jednolite. Postaraj się uformować kulki lub placuszki.
- Na koniec przyrumień placki z każdej strony na patelni z odrobiną oleju.
Tofu, seitan i tempeh: ciekawe składniki
Jak widać, istnieją różne produkty, których można użyć, aby zastąpić mięso w twoich ulubionych daniach wegańskich lub wegetariańskich. W tym artykule przyjrzeliśmy się tofu, seitanowi i tempeh.
Rzeczywiście, każdy z tych produktów stanowi ciekawą i smaczną alternatywę w wielu różnych potrawach. Warto wprowadzić je do swojej diety, jeśli chcesz ograniczyć produkty odzwierzęce, ale zależy ci na utrzymaniu dużej ilości białka.
Którego ze wspomnianych składników i przepisów wypróbujesz najpierw?
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.