Logo image
Logo image

Błędy w odchudzaniu - poznaj pięć największych!

3 min.
Błędy w odchudzaniu? Unikniesz ich dzięki naszym poradom!
Błędy w odchudzaniu - poznaj pięć największych!
Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2019

Błędy w odchudzaniu często sprawiają, że zamiast tracić wagę, zaczynamy tyć. Przez te błędy popadamy we frustrację i zniechęcamy się do odchudzania.

Faktycznie – utrata wagi bywa sporym wyzwaniem, ale uzyskanie wymarzonej sylwetki jest całkowicie osiągalne. Wszystko zależy od naszej motywacji oraz poświęcenia.

Często jednak popełniamy błędy w odchudzaniu, których przyczyną jest brak odpowiedniej wiedzy czy słuchanie przestarzałych porad. Dowiedz się, które błędy w odchudzaniu popełniane są najczęściej.

Najczęściej popełniane błędy w odchudzaniu

Jeśli podjąłeś decyzję o odchudzaniu, wykonałeś pierwszy krok w kierunku zdrowia i lepszego samopoczucia. Musisz jednak uświadomić sobie, że proces chudnięcia wymaga zaangażowania oraz przede wszystkim – czasu.

Na końcu jednak czeka na Ciebie nagroda w postaci wymarzonej sylwetki i samozadowolenia. Dlatego zwróć uwagę na błędy, by nie stanęły na drodze do Twojego celu!

1. Dieta

Chociaż wydaje się to niedorzeczne, wprowadzanie rygoru dietetycznego bardzo często jest największym błędem osób, które planują odchudzanie. Dlaczego?

Ponieważ pojmowana w ten sposób dieta kojarzy się z brakiem przyjemności, koniecznością zrezygnowania z ulubionych rozrywek oraz restrykcjami. „Bycie na diecie” sprawia, że musimy zrezygnować z ulubionych przysmaków.

Some figure

To prawda – niskokaloryczna dieta faktycznie pozwala na pozbycie się centymetrów i kilogramów. Ale ten medal ma dwie strony. Jeśli nie uczynimy zdrowego odżywiania swoim nawykiem, szybko powrócimy do naszej wyjściowej wagi szybko po zakończeniu „cudownego planu żywieniowego”, który stosowaliśmy.

Żeby schudnąć, musisz jeść wszystko. Tak, dobrze zrozumiałeś. Złotym środkiem utraty wagi jest ilość. Zamiast wprowadzać dietę, zmień swój sposób odżywiania na zdrowszy. W ten sposób pozbędziesz się niechcianych kilogramów i unikniesz efektu jo-jo.

2. Jedzenie dużych ilości białka

Wszyscy wierzymy, że białko to absolutna podstawa diety. Pamiętaj jednak, że jedzone w nadmiarze – także białko przemieni się w tłuszcz. Odpowiednia podaż kalorii to podstawa w walce o utratę kilogramów.

Poza tym spora liczba koktajli proteinowych i batonów białkowych jest pełna tłuszczów trans oraz rafinowanego cukru. Jeśli nie rozumiem, czemu nie chudniesz, pomimo tak „zdrowych” przekąsek – oto Twoja odpowiedź. Zawsze czytaj składy i sprawdzaj kaloryczność sklepowych produktów.

Ale bądź ostrożny, ponieważ diety z obniżoną zawartością białka czy węglowodanów także mogą mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie. Nasze ciała potrzebują obu tych składników, żeby prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj, że dieta dorosłej kobiety powinna zawierać 50 g protein dziennie, a mężczyzny – 80 g.

3. Częste ważenie

Waga może stać się Twoim najgorszym koszmarem. Wszystko przez to, że za bardzo uzależniamy nasze poczucie od widzianego na wadze wyniku. Pamiętaj, że waga ma służyć Ci wyłącznie do śledzenia postępu, a tego nie zobaczysz z dnia na dzień! Dlatego obsesyjne ważenie się co rano ma fatalny wpływ na Twoją psychikę.

Some figure

Często zresztą, pomimo tego, że nie tracisz kilogramów, chudniesz, co jest widoczne w wymiarach czy rozmiarze ubrań. Jak to możliwe? Ponieważ tłuszcz oraz płyny zgromadzone w Twoim organizmie zostały przemienione w mięśnie.

Dlatego wynik na wadze bywa zwodniczy! Najlepszymi pomocami śledzeniu Twoich postępów są ubrania oraz lustro. Wyciągnij z szafy jeansy z „chudszych czasów” i sprawdź, jak na Tobie leżą. Jeśli tylko masz taką możliwość, rób zdjęcia porównawcze co dwa – trzy tygodnie.

4. Pomijanie posiłków

Celowe głodzenie się nie jest zdrowym sposobem na trwałą utratę wagi. Niestety, jest to częsta praktyka wśród osób, które chcą szybko pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Często wydaje nam się, że rezygnując z posiłków, wcześniej osiągniemy zamierzone cele sylwetkowe. A to totalna bzdura!

Kiedy pomijamy posiłki – zwłaszcza te podstawowe – zaburzamy równowagę naszego organizmu i „magazynujemy” głód. Z tego powodu istnieje spora szansa, że podczas następnego posiłku zjemy więcej, niż powinniśmy. Wszystko dlatego, że ciało będzie starało się odzyskać utraconą energię.

5. Spędzanie długich godzin na siłowni

Na koniec nie możemy oczywiście pominąć najpopularniejszego błędu, którego przyczyną jest błędna informacja – trenowania po kilka godzin dziennie bez odpoczynku. Tak, tak, żeby schudnąć, musisz ćwiczyć. Ale musisz także odpoczywać!

Some figure

Przetrenowanie może zniszczyć Twoje mięśnie, spowodować urazy i mieć całkowicie odwrotny rezultat niż zamierzony. Pamiętaj także, aby nie opierać swoich treningach wyłącznie na kardio. Powinieneś włączyć do swojego planu także ćwiczenia siłowe oraz rozciągające, żeby przyspieszyć Twoją przemianę materii.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.