Logo image
Logo image

Węglowodany – czy są korzystne dla naszego zdrowia?

3 min.
Węglowodany – czy są korzystne dla naszego zdrowia?
Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2020

Węglowodany są ważnym elementem zbilansowanej diety. Zdaniem badaczy połowa dostarczanych do organizmu kalorii powinna pochodzić z węglowodanów. Istnieje kilka sposobów na dostarczenie naszemu organizmowi takich węglowodanów, które nie powodują szkód dla naszego organizmu.

Węglowodany: definicja

Węglowodany to organiczne związki chemiczne złożone z węgla, tlenu i wodoru. Wyróżnia się dwie grupy węglowodanów – proste i  złożone. Nasz organizm jest zdolny do pozyskiwania potrzebnej mu energii z kilku źródeł, z których podstawowym są właśnie węglowodany. Pozostałe źródła energii to np. białka i tłuszcze.

Po co nam węglowodany

Główną funkcją węglowodanów jest dostarczenie organizmowi paliwa, bez którego nie możemy funkcjonować. Szczególne znaczenie w codziennej diecie ma glukoza, która jest wyłącznym źródłem energii dla mózgu i całego układu nerwowego.

Węglowodany to cenne źródło energii

W przeciwieństwie do tłuszczów, które są złożonym źródłem energii, węglowodany dostarczają energię, która może być wchłonięta znacznie szybciej. W dodatku węglowodany złożone, po przetrawieniu pozostawiają w organizmie mniejszą ilość zbędnych produktów przemiany materii. Dlatego nazywamy je „dobrymi”, a więc korzystnymi dla funkcjonowania organizmu, a zarazem niezbędnymi w codziennej diecie.

Some figure

Nie zapominajmy o tym, że również proteiny i tłuszcze powinny być istotnym uzupełnieniem naszej diety, ponieważ są głównym budulcem tkanek.

Wyróżniamy dwie grupy węglowodanów: proste, które są szybko i łatwo przyswajalne, oraz złożone, trudno przyswajalne. Kryterium rozróżnienia tych dwóch grup jest czas, w jakim cząsteczki węglowodanów przenikają do krwioobiegu.

Na czas przenikania węglowodanów wpływa kilka czynników, z których najważniejszy jest skład naszej diety. To, czy jest ona bogata w błonnik i tłuszcze, oraz w jakim stopniu zjadane produkty są przetworzone, wpływa na tempo w jakim podnosi się poziom glukozy we krwi.

W uproszczeniu można stwierdzić, że wolno przyswajalne węglowodany są najbardziej pożyteczne dla naszego ciała, choć znaleźć można od tego pewne wyjątki, na przykład miód, który zawiera fruktozę i wartościowe węglowodany.

Proste i zdrowe sposoby na dostarczenie organizmowi „dobrych” węglowodanów.

Istnieje kilka sposobów na to, by w naszej diecie znalazły się „dobre” węglowodany. Najważniejszy wiąże się z racjonalną dietą, w której należy unikać przede wszystkim wysoko przetworzonych produktów.

Najlepszym źródłem dobrych węglowodanów jest świeża żywność i produkty pełnoziarniste, na przykład płatki.

Inną grupą żywności, która zawiera „dobre” węglowodany, są owoce i warzywa. Warto nauczyć się rozpoznawać i wybierać żywność nieprzetworzoną zamiast produktów przetworzonych. Zdrowe odżywianie powinniśmy zacząć od włączenia do jadłospisu większej ilości surowych warzyw i owoców.

Produkty pełnoziarniste

Produkty pełnoziarniste, takie jak płatki, makaron i ryż zawierają wysoki poziom błonnika, a także dużo witamin i minerałów zdrowych dla ciała.

Rośliny strączkowe

W tej grupie produktów spożywczych znajdują się fasola i soczewica. Oprócz „dobrych” węglowodanów zawierają również błonnik, witaminy i proteiny. W jednym kubku fasoli znajduje się 16 gram protein. Ponadto rośliny strączkowe są smacznym składnikiem wielu potraw, dzięki czemu łatwiej włączyć je do zdrowej diety.

Warzywa

Warzywa są bogatym źródłem wielu witamin i minerałów, szczególnie jeśli spożywamy je na surowo. Włączenie do codziennego jadłospisu dawki świeżych, surowych warzyw z pewnością wpłynie korzystnie na nasze zdrowie.

Owoce

Owoce są źródłem tych węglowodanów prostych, które są zdrowe dla naszego organizmu. Zawierają fruktozę – cukier prosty, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Fruktoza w formie nieprzetworzonej jest znacznie zdrowsza niż ta przetworzona w formie białego cukru, którym słodzimy herbatę.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.