Wpływ tłuszczów nasyconych na serce
Wpływ tłuszczów nasyconych jest jednym z najbardziej zdemonizowanych aspektów jeśli chodzi o składniki odżywcze. Przez wiele lat twierdzono, że ich spożycie może szkodzić układowi krążenia i zwiększać ryzyko wypadków naczyniowo-sercowych, takich jak zawał serca czy udar.
Jednak najnowsze badania podają w wątpliwość te twierdzenia.
Istnieją 2 różne rodzaje lipidów: nasycone i nienasycone. Biorąc pod uwagę ich konfigurację przestrzenną, możemy ustalić kolejną klasyfikację na dwie grupy: kwasy tłuszczowe cis i kwasy tłuszczowe trans.
To te ostatnie mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. A jaki jest wpływ tłuszczów nasyconych? Wyjaśnimy ci to poniżej.
Co to są tłuszcze nasycone?
Lipidy nasycone to seria makroskładników odżywczych, które charakteryzują się tylko pojedynczymi wiązaniami w swojej strukturze chemicznej. Zwykle znajdują się w żywności pochodzenia zwierzęcego i zwykle mają postać stałą w temperaturze pokojowej.
Jednak ich temperatura topnienia nie jest wysoka. Gdy się nagrzewają, przechodzą w postać płynną. Jednak ten wzrost temperatury może spowodować zmianę ich konfiguracji przestrzennej i uczynić je szkodliwymi.
Czy wpływ tłuszczów nasyconych jest negatywny?
Obecnie najnowsze badania poddają w wątpliwość to, czy tłuszcze nasycone mogą zwiększać ryzyko sercowo-naczyniowe. W rzeczywistości niektóre z nich, podobnie jak te znajdujące się w oleju kokosowym, mają działanie ochronne na serce.
Z drugiej strony przez wiele lat twierdzono, że spożycie tych tłuszczów nasyconych może zmieniać profil lipidowy krwi. Innymi słowy, miały zwiększać poziom cholesterolu. Był to jeden z powodów, dla których zalecano ograniczano tygodniowe spożycie jaj.
Jednak w najnowszych badaniach wykazano, że wpływ tłuszczów nasyconych nie ma takiego znaczenia, jak wcześniej sądzono. A zatem, można spokojnie spożywać jaja i lipidy bez obawy o znaczną zmianę poziomu cholesterolu.
Kwestionuje się nawet, czy cholesterol we krwi rzeczywiście stanowi właściwy wskaźnik chorób sercowo-naczyniowych. Najnowsze badania, takie jak te opublikowane w czasopiśmie Trends in Cardiovascular Medicine, przypisują ryzyko miażdżycy utlenianiu niewielkiej frakcji cholesterolu LDL, a nie jego obecności w surowicy.
W rzeczywistości twierdzi się, że odpowiednia podaż przeciwutleniaczy to klucz do zapobiegania wahaniom równowagi reakcji redoks, które powodują częstsze występowanie miażdżycy.
Problem tłuszczów nasyconych
Jak wspomniano, tłuszcze nasycone jako takie nie stanowią problemu zdrowotnego, z wyjątkiem określonej sytuacji. Wspomnieliśmy już, że lipidy te mogą zmieniać swoją konfigurację przestrzenną, jeśli są poddawane działaniu wysokich temperatur.
Podczas nieodpowiedniego podgrzewania mogą się przekształcać w tłuszcze typu trans o potencjale zapalnym.
Ten właśnie rodzaj tłuszczów może zakłócać modulację stanu zapalnego w organizmie. Jednocześnie mogą powodować zmiany w utrzymaniu potencjału redoks lipoprotein, co zwiększa ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych zatykających tętnice.
Dlatego żywność bogata w kwasy tłuszczowe trans jest uważana za niebezpieczną dla układu krążenia. Jednak spożycie tłuszczów nasyconych na surowo lub poddanych nieagresywnym procesom gotowania nie powinno powodować problemów.
Tłuszcz nasycony, niesprawiedliwie zaklasyfikowany składnik odżywczy
Od wielu lat przypisuje się tłuszczom nasyconym szkodliwe działanie na zdrowie. Jednak obecne badania kwestionują ten negatywny wpływ tłuszczów nasyconych i uważają te składniki odżywcze za korzystne i niezbędne.
Nadal pozostaje wiele niewiadomych, jeśli chodzi o choroby sercowo-naczyniowe. W związku z tym konieczne jest wyjaśnienie roli cholesterolu i ryzyka, jakie faktycznie generuje stan zapalny i proces utleniania.
Wiadomo jednak na pewno, że zwiększanie spożycia tłuszczów cis działa ochronnie, podobnie jak regularna aktywność fizyczna.
Z tego powodu zaleca się przede wszystkim priorytetowe spożywanie świeżej żywności i w miarę możliwości unikanie produktów przetworzonych przemysłowo. Te ostatnie zwykle zawierają w swoim składzie cukry i tłuszcze trans.
To właśnie te składniki odżywcze stanowią największe zagrożenie i szkodliwie wpływają na stan metabolizmu i na pracę serca. Im bardziej zmniejszysz ich spożycie, tym lepiej.
Należy również unikać spożywania toksyn, takich jak alkohol. Zamiast tego lepiej postawić na stałe wprowadzenie do diety owoców i warzyw o właściwościach antyoksydacyjnych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Szajewska H., Szajewski T., Saturated fat controversy: importance of systematic reviews and meta analyses. Crit Rev Food Sci Nutr, 2016. 56 (12): 1947-51.
- Hartley A., Haskard D., Khamis R., Oxidized LDL and anti oxidized LDL antibodies in atherosclerosis novel insights and future directions in diagnosis and therapy. Trends Cardiovasc Med, 2019. 29 (1): 22-26.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.