Wysokoproteinowe przekąski idealne między posiłkami
Przyjrzyjmy się kilku różnym sposobom na wzbogacenie Twojej diety w białko. Te wysokoproteinowe przekąski są doskonałym sposobem na zaspokojenie uczucia głodu oraz dostarczenie Twojemu ciału niezbędnych składników odżywczych.
Białko to makroelement, którego sportowcy szczególnie potrzebują. Wysokoproteinowe przekąski możesz jeść o każdej porze dnia. Dostarczą Ci energii oraz pomogą Ci utrzymać masę mięśniową. Przyjrzyjmy się popularnym białkowym przekąskom, którymi możesz rozkoszować się bez wyrzutów sumienia.
Wysokoproteinowe przekąski, dzięki którym będziesz czuł się nasycony
Biszkopt białkowy
Coraz więcej osób decyduje się na zmianę swojego stylu życia na zdrowszy. Dzięki temu w sklepach możemy znaleźć dużo wartościowych przekąsek, jak na przykład ciasteczka białkowe. To doskonały wybór, jeśli masz ochotę na słodycze, ale nie chcesz przy tym łamać diety.
Jeśli żadne ze sklepowych białkowych biszkoptów nie przypadły Ci do gustu lub ich cena wydaje Ci się zbyt wygórowana, możesz przygotować je samodzielnie w domu. To proste! Użyj mąki owsianej lub żytniej zamiast pszennej, dodaj ksylitol albo erytrol zamiast cukru oraz ulubioną odżywkę białkową. Zmieszaj, upiecz i gotowe. Możesz posypać wierzch ciasta kilkoma orzechami.
Ser i krakersy
Pełnoziarniste, owsiane lub białkowe krakersy z kilkoma plasterkami serka ricotta to zdrowa oraz sycąca przekąska, doskonale wpisująca się w ideę zdrowego stylu życia.
Naturalny koktajl owocowy
Obecnie w sklepach możesz znaleźć mnóstwo różnych mrożonych owoców, które doskonale nadają się na składnik domowego koktajlu. Jeśli dodasz do nich mleko oraz odżywkę białkową, stworzysz szybki oraz pożywny shake, które pomoże Ci zabić uczucie głodu. Taki koktajl jest też doskonałym przepisem na szybką kolację.
Jeśli chcesz zastąpić koktajlem kolację, dodaj do niego trochę płatków owsianych i miodu. To sprawi, że stanie się jeszcze bardziej pożywny.
Jogurt grecki
Jogurt to bogactwo zdrowych tłuszczów oraz wartościowego białka. Zwłaszcza dotyczy to jogurtu greckiego. Oprócz białka, w jogurcie znajduje się też sporo witaminy B12 i wapnia. Do kubeczka z jogurtem możesz dodać kilka orzechów, w ten sposób wzbogacisz swoją przekąskę o odrobinę węglowodanów.
Jajka na twardo
Jajka to doskonałe źródło białka. Co więcej, mogą być szybką i łatwą do przygotowania przekąską, która zaspokoi Twój głód, w przy tym nie doda zbyt wielu kalorii do Twojej diety. Jedno jajko na twardo ma zaledwie 75 kcal, możesz zjeść je z kilkoma plasterkami szynki z indyka.
Pestki dyni
Nie kupuj prażonych pestek. Zamiast tego wybierz surowe. Możesz dodać do nich odrobinę soli. Jeżeli wolisz jedna pestki dyni w tym pierwszym wydaniu, przygotuj je samodzielnie w domu. Jedna filiżanka pestek zawiera aż 11 gram. białka i pomoże Ci zabić uczucie głodu aż do następnego posiłku.
Hummus
Pomimo tego, że głównym składnikiem hummusu jest ciecierzyca, która zawiera sporo węglowodanów, ta przekąska jest także źródłem cennego białka. Hummus to jednak z najsmaczniejszych przekąsek białkowych, a przy tym bardzo zdrowa!
Zapomnij o chlebie. Przygotuj talerz pociętych w słupki warzyw, takich jak marchew, seler i ogórek, i rozkoszuj się pysznym hummusem.
Mięso z indyka
Mięso z indyka to doskonałe źródło białka. Możesz zrobić sobie kanapki z indykiem na niskokalorycznym chlebie i dodać do nich sałatę, pomidora, a nawet domowy majonez.
Sałatka z tuńczyka
Tuńczyk z dodatkiem pomidora, ogórka, czerwonej cebuli i odrobiny słodkie kukurydzy to prosty przepis na pyszną sałatkę, która skutecznie poskromi Twój apetyt, a przy tym dostarczy Ci wielu cennych składników odżywczych.
Serek wiejski
Twarożek ma niewiele kalorii i mnóstwo białka. Możesz zjeść go sauté lub dodać do niego odrobinę miodu, jeśli masz ochotę na coś słodkiego. Serek wiejski smakuje też doskonale zmieszany z ogórkiem lub pomidorem.
Wszystko, czego potrzebujesz to odrobina wyobraźni kulinarnej oraz wiedzy na temat niskokalorycznych wysokobiałkowych produktów. Dzięki temu możesz wzbogacić swoją dietę o pyszne wysokoproteinowe przekąski, na przykład takie, jak te opisane powyżej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Centro Médico de la Universidad de Tennessee (2018). Los beneficios de comer yogur griego. https://www.utmedicalcenter.org/es/the-benefits-of-eating-greek-yogurt/
- Chorques Payá, A. (2018). “Diseño y caracterización de un bizcocho con elevado contenido en proteínas de origen vegetal de alto valor biológico.”. http://hdl.handle.net/10251/109455
- Magariños Hawkins, H., Gonzalez Esbry, M. E., Selaive Villarroel, S., & Pizarro Casner, O. (2009). ELABORACIÓN DE QUESO RICOTTA A PARTIR DE CONCENTRADO PROTEICO DE SUERO (CPS). Agro sur, 37(1), 34–40. https://doi.org/10.4206/agrosur.2009.v37n1-04
- Martínez Augustin, O., & Martínez de Victoria, E.. (2006). Proteínas y péptidos en nutrición enteral. Nutrición Hospitalaria, 21(Supl. 2), 01-14. Recuperado en 25 de diciembre de 2022, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112006000500002&lng=es&tlng=es.
- Tunick, M. H. (2014). The science of cheese. Oxford University Press.
- USDA. (2018). Edamame, congelado, preparado. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168411/nutrients
- USDA. (2019). Semillas, pepitas de calabaza y calabaza, enteras, tostadas, sin sal. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170188/nutrients
- USDA. (2019). Pavo, entero, carne y piel, cocido, asado. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171479/nutrients
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.