Bieganie - cztery ważne korzyści dla zdrowia
Medycy i osoby uprawiające ten sport nieustannie chwalą korzyści zdrowotne jakie przynosi bieganie. Jest to typ treningu, który przyciąga coraz więcej zwolenników, a można je uprawiać wszędzie. Prawie każdy może biegać praktycznie w każdym miejscu, w tym podczas wakacji.
Zaletą techniczną biegania jest to, że nie wymaga ono żadnego sprzętu, nie musimy nosić ze sobą ciężkich przedmiotów. To plasuje ten typ ćwiczeń na początku listy rekomendowanych sportów z medycznego punktu widzenia; niewiele jest wymówek, którymi można się wykręcić.
Możemy także nazywać ten sport joggingiem, choć istnieją tu pewne specyficzne różnice. Tak czy inaczej ważne jest, aby zrozumieć, że chodzi o poruszanie się z większą prędkością niż podczas spaceru.
Korzyści płynących z biegania jest w istocie wiele, są związane ze zdrowiem psychicznym, jak również zdrowiem oraz zmianami fizycznymi, które wyraźnie wpływają na nasz wygląd. W tym artykule opowiemy o niektórych pozytywnych skutkach tego sportu.
1. Bieganie zapobiega chorobom
Jedną z zalet biegania jest możliwość zapobiegania niektórym chorobom. To jeden z powodów, dla których wielu lekarzy różnych specjalności zaleca tę aktywność.
Jeśli zapytamy kardiologów, wymienią kilka przeciwwskazań do rozważenia zanim zaczniemy biegać. Pacjenci z problemami z sercem mogą uprawiać jogging; dzięki temu staje się ono bardziej wydajne, a z czasem spada ciśnienie krwi. Oczywiście powinni wcześniej przejść odpowiednie badania i pozostać pod stałą opieką lekarską.
Ponadto ćwiczenia zmuszają mięśnie do pozyskiwania energii z otaczających tkanek, w tym z tłuszczu. Dlatego bieganie jest niezwykle pomocne w odchudzaniu, co pomaga kontrolować dwa ważne czynniki ryzyka: otyłość i hipercholesterolemię.
Innym źródłem energii mięśniowej jest glukoza. Kiedy biegamy, cukier dostaje się do miocytów – komórek mięśniowych – w celu wytworzenia energii i utrzymania aktywności fizycznej. Dzięki temu poziom glukozy we krwi spada, co powoduje zmniejszenie jej stężenia w osoczu, a to z kolei zapobiega cukrzycy typu 2 lub pomaga ją kontrolować.
Bieganie wpływa korzystnie także na układ odpornościowy. Oczywiście powinniśmy trenować w sposób umiarkowany, unikając nadmiernego wysiłku, na przykład maratonów.
2. Bieganie wzmacnia kości
Regularne bieganie z czasem wzmacnia również tkankę kostną. Tego typu trening wzmacnia kości i zapobiega osteoporozie. Jest to kluczowa zaleta biegania dla kobiet, zwłaszcza gdy osiągają wiek menopauzalny.
W okresie menopauzy następuje spadek poziomu estrogenu, który przyspiesza utratę minerałów kostnych. Utrata wapnia zwiększa porowatość tkanki kostnej a tym samym ryzyko złamań.
Jeśli kobieta regularnie uprawia sport przed menopauzą, ograniczy to utratę wapnia. To zapewni jej korzystną pozycję do walki z obniżeniem poziomu estrogenu.
3. Bieganie wpływa korzystnie na masę ciała
Ważną częścią procesu odchudzania jest aktywność fizyczna, a bieganie jest zwykle jednym z najbardziej polecanych ćwiczeń. W połączeniu z dietą, trening jest kluczowym elementem kontroli masy ciała.
Bieganie spala kalorie, które mięśnie czerpią z tkanki tłuszczowej. Kiedy waga spadnie do właściwego poziomu, bieganie pomoże utrzymać aktualną masę ciała, tworząc równowagę między spalonymi a spożywanymi kaloriami.
Utrata masy ciała jest ważna dla ochrony przed chorobami, takimi jak nadciśnienie i cukrzyca. Innymi słowy, tracąc na wadze eliminujemy jeden z czynników ryzyka obu dolegliwości.
4. Psychologiczne korzyści zdrowotne płynące z biegania
Korzyści zdrowotne płynące z biegania nie ograniczają się jedynie do zdrowia fizycznego. Zmiany w neuronach zachodzące podczas biegania wpływają korzystnie na stan naszego umysłu wprowadzając nas w stan relaksu i odprężenia.
Efekt ten jest jeszcze silniejszy, kiedy biegamy na świeżym powietrzu, ponieważ kontakt z naturą, światło słoneczne i wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin.
Zmęczenie związane z aktywnością fizyczną działa również jako skuteczna pigułka nasenna. Uprawianie sportu w ciągu dnia może pomóc Ci dobrze się wyspać w nocy.
Nie możemy również nie docenić tego, w jaki sposób osiągnięcie upragnionych celów zwiększa naszą samoocenę. Realizacja zamierzeń i korzystne zmiany w wyglądzie fizycznym przyczyniają się do tego, że czujemy bliski związek z samym sobą i odkrywamy to, czego naprawdę chcemy w życiu.
Bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, wykorzystaj je!
Te, które omówiliśmy w tym artykule, to tylko niektóre z korzyści zdrowotnych tego typu treningu, ale jest jeszcze wiele innych. Jeżeli wcześniej miałeś wątpliwości, czy warto zacząć uprawiać bieganie, mamy nadzieję, że je rozwialiśmy. Jeżeli regularnie biegasz, staraj się kontynuować trening i korzystać z wielu zalet, jakie przynosi ten sport!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Andreu, J. Prieto. Experiencia deportiva, ansiedad y motivación en corredores populares. Cuadernos de Psicología del Deporte 17.1 (2017): 51-58.
- Díaz, JF Jiménez, and Joaquín María López. Nutrición deportiva avanzada. (2013).
- Lee, Duck-chul, et al. Running as a key lifestyle medicine for longevity. Progress in cardiovascular diseases 60.1 (2017): 45-55.
- Szabo, Attila, and Júlia Ábrahám. The psychological benefits of recreational running: a field study. Psychology, health & medicine 18.3 (2013): 251-261.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.