Krótkie intensywne treningi oraz ich zalety
Krótkie intensywne treningi mają wiele zalet. Ten rodzaj ćwiczeń jest idealny dla wszystkich ludzi, ale jest szczególnie dla tych, którym brakuje czasu.
To doskonała opcja, aby zachować zdrowie poprzez regularną aktywność fizyczną. Poniżej przyjrzymy się niektórym z najważniejszych korzyści płynących z intensywnych i krótkotrwałych ćwiczeń.
Czym są krótkie intensywne treningi?
Krótkie intensywne ćwiczenia, znane również jako treningi HIIT, są jedną z najlepszych opcji dla maksymalnego wykorzystania czasu podczas ćwiczeń.
Ten rodzaj treningu charakteryzuje się dużą skutecznością i niesie ze sobą takie same korzyści, jak ćwiczenia z umiarkowaną intensywnością przez dłuższy czas.
Ale z czego składa się trening z interwałami o dużej intensywności? Ćwiczenia te polegają na intensywnym ćwiczeniu ciała przez krótkie okresy, na przykład 30 sekund. Na przykład, istnieją rutyny i programy HIIT.
Stopniowo intensywność jest obniżana do średniego poziomu na 40 lub 45 sekund. Następnie podnosi się ponownie na 35 sekund i tak dalej, zmieniając czas między kolejnymi interwałami. Ten rodzaj treningu nie powinien przekraczać 20 minut dziennie.
Najważniejsze korzyści z wykonywania intensywnych i krótkich ćwiczeń
1. Czas nie stanowi wymówki
Niewątpliwie jedną z głównych zalet i korzyści krótkich, intensywnych ćwiczeń jest czas. Ten rodzaj treningu jest szczególnie polecany, jeśli nie masz dużo czasu na ćwiczenia.
Chociaż wydaje się to niewiarygodne, mając mniej niż 20 minut dziennie możesz cieszyć się niesamowitymi efektami przy tego rodzaju intensywnych ćwiczeniach. Konieczne jest jednak posiadanie minimalnej zdolności do wykonywania tych czynności bez fizycznej dekompensacji.
2. Spalaj więcej kalorii
Kolejną wielką zaletą intensywnego treningu interwałowego jest to, że generuje większe spalanie tłuszczu i kalorii. W związku z tym, jak wyjaśniono powyżej, niezwykłe wyniki można zaobserwować w czasie krótszym niż szacowano.
W praktyce trening interwałowy spala więcej kalorii nie tylko w czasie treningu, ale także w ciągu 24 godzin po treningu.
3. Krótkie intensywne treningi poprawiają zdrowie układu krążenia
Krótkie intensywne mają również korzystny wpływ na zdrowie serca. W rzeczywistości badania naukowe pokazują, że stałe treningi zmniejszają ryzyko rozwoju różnych chorób serca i cukrzycy.
4. Utrata wagi, ale nie mięśni
Generalnie ćwiczenia kardio wiążą się z utratą masy mięśniowej. Jedną z zalet krótkich, ale bardzo intensywnych ćwiczeń jest to, że chociaż następuje znaczny spadek tkanki tłuszczowej i wagi, to samo nie dzieje się z masą mięśniową.
Trening ten pozwala na utrzymanie masy mięśniowej, a nawet jej zwiększenie, w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Dzieje się tak głównie dlatego, że czas treningu jest bardzo krótki i nie wystarczy, aby zacząć tracić mięśnie.
5. Krótkie intensywne treningi poprawiają pochłanianie tlenu
Pochłanianie tlenu jest rozumiane jako zdolność mięśni do efektywnej konsumpcji. Tradycyjnie zużycie tlenu poprawia się po wykonywaniu czynności fizycznych, takich jak ciągłe bieganie lub jazda na rowerze stacjonarnym z umiarkowaną prędkością.
Obecnie wykazano, że krótkie i intensywne ćwiczenia są również bardzo skuteczne w poprawie zużycia tlenu.
6. Bardziej wydajne
Trening interwałowy jest znacznie bardziej wydajny niż trening o niskiej lub średniej intensywności przez dłuższy czas.
W analizie danych, trening interwałowy cztery razy w tygodniu, trwający od 15 do 20 minut, praktykowany przez dwa tygodnie, jest równoważny treningowi aerobowemu trwającemu sześć lub osiem tygodni.
Intensywne i krótkie ćwiczenia to doskonała propozycja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję fizyczną, ale nie ma czasu na wykonywanie długich sesji kardio i podnoszenie ciężarów na siłowni.
Podobnie, jest to również rodzaj treningu polecany tym, którzy chcą schudnąć i osiągnąć szybsze efekty, a także osobom, które obawiają się utraty muskulatury. Nie ma wątpliwości, że jest to metoda treningowa o wielu zaletach i korzyściach.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.