Nawadnianie organizmu podczas gry w padla
Nawadnianie organizmu jest niezbędne, ponieważ ludzkie ciało składa się z 60 procent wody. W ciągu dnia tracisz płyny i dlatego musisz je uzupełniać.W przypadku gry w padla, utrata płynów może być znaczna, ponieważ jest to sport, który uprawiamy na świeżym powietrzu, często w pełnym słońcu.
Dziś porozmawiamy o roli nawadniania w sporcie w ogóle, a w szczególności podczas gry w padla. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kiedy jest najlepszy moment na picie wody, gdy uprawiasz sport i ile powinieneś jej wypijać.
Nawadnianie organizmu i jego znaczenie
W ciągu dnia każdy z nas musi pić płyny. Za każdym razem, gdy idziesz do łazienki lub pocisz się, tracisz płyny i musisz je uzupełniać. Z pewnością niejednokrotnie słyszałeś, że powinieneś pić dwa litry wody dziennie. W rzeczywistości jest to ilość orientacyjna, ponieważ zależy od wysiłku osoby i ilości płynów, które traci.
Poza tym są osoby, które nie mają problemu z piciem wody, dla innych jest to prawdziwy wysiłek.
Jeśli jesteś jedną z tych osób, którym picie wody przychodzi z trudem, możesz połączyć ją z innymi płynami; Napoje izotoniczne lub naturalne soki to najlepsze alternatywy. Unikaj jednak soków gotowych i napojów gazowanych, ponieważ zazwyczaj zawierają one zbyt duże ilości cukru.
Kwestię nawodnienia należy traktować poważnie, ponieważ niedostateczna ilość płynów potrzebnych organizmowi może mieć poważne konsekwencje. Niektóre z nich to zawroty głowy, udar cieplny lub nawet omdlenia. Najlepiej jest zawsze nosić ze sobą butelkę wody, abyś mógł pić ją przez cały dzień.
Powinieneś także przestrzegać wskazówek, które przedstawiamy poniżej. Szczególnie jeśli grasz w padla lub uprawiasz inny sport wymagający podobnie dużego wysiłku.
Nawadnianie organizmu podczas gry w padla
Gra w padla jest jednym ze sportów wymagających picia dużych ilości płynów. To dlatego, że jest to gra na świeżym powietrzu a latem upał jest często bardzo intensywny. Niejednokrotnie zdarza się, że gracze muszą zrezygnować z gry w wyniku zawrotów głowy lub omdlenia.
Dlatego zarówno dla zdrowia jak i wydajności organizmu ważne jest stałe nawadnianie. Poniżej przedstawimy wskazówki, które powinieneś zawsze przestrzegać podczas grasz w padla.
Przed treningiem
Przed rozpoczęciem gry w padla musisz przygotować swoje ciało do wysiłku. Dlatego konieczne jest picie co najmniej dwóch szklanek wody lub takiej samej ilości napoju izotonicznego. Najlepiej jest picie tej ilości w ciągu godziny, aby uniknąć uczucia ciężkiego brzucha przed rozpoczęciem treningu.
Podczas treningu
Ilość wody, którą wypijasz podczas treningu zależy od czasu trwania sesji treningowej. W miarę upływu czasu podczas ćwiczeń tracisz więcej płynów, więc będziesz musiał pić więcej wody.
Zalecamy picie niewielkich ilości na raz, tylko łyk za każdym razem gdy zmieniasz ćwiczenie. W ten sposób nie będziesz czuł się ociężały, a będziesz stale kompensować utratę płynów. Poza tym idea, że picie wody podczas ćwiczeń powoduje wzdęcia, to mit i nie ma na to żadnych dowodów.
Po treningu
Jeśli wykonałeś dwa poprzednie kroki, odwodnienie pod koniec treningu będzie umiarkowane. Teraz nadszedł czas, aby uzupełnić utracone płyny. Po zakończeniu ćwiczeń możesz zacząć nawadnianie organizmu wodą lub napojami izotonicznymi. Spróbuj też pysznych naturalnych soków podczas relaksu, gdy dajesz odpocząć swojemu ciału.
Krótko mówiąc, gra w padla jest jedną z wielu aktywności fizycznych, które oprócz dużego wysiłku wymagają uzupełniania utraconych płynów i minerałów. Dla własnego dobrego samopoczucia zawsze pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Palacios, N., Montalvo, Z., & Ribas, A. M. (2009). Alimentación, nutrición e hidratación en el deporte. Consejo Superior de Deportes (Vol. 165, p. 26). https://doi.org/10.1016/j.jad.2014.04.038
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.