Błędy żywieniowe - poznaj 7, które na pewno popełniasz
Nawyki związane ze zdrowym odżywianiem się błyskawicznie stają się niezwykle popularne na całym świecie. Do tego stopnia, że w wielu wypadkach stają się wręcz obsesją. Mity o tym, co powinniśmy robić lub czego nie powinniśmy w związku z naszą codzienną dietą są naprawdę liczne i zróżnicowane. I rzeczywiście, w niektórych przypadkach wybierając odpowiednie dla siebie jedzenie, możesz popełnić kilka błędów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ale jakie tak naprawdę popełniamy błędy żywieniowe?
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka wskazówek, które pozwolą Ci uniknąć najczęściej popełnianych wpadek, jakimi są błędy żywieniowe i pomyłki w doborze diety. Niektóre nieprawidłowe nawyki związane z jedzeniem mogą być już częścią naszej diety, a my wciąż nie zdajemy sobie sprawy z tego, że należy ich unikać. Pora zatem je poznać wszystkie!
Obsesja na punkcie zdrowego odżywiania się, a najbardziej typowe błędy żywieniowe
Uważne przyglądanie się temu co jesz, jest bardzo zdrowym podejściem. Jeśli do tego prowadzisz życie pełne aktywności fizycznej, w tym uprawiasz regularnie ćwiczenia i unikasz stresujących sytuacji, to możesz sobie w zasadzie tylko pogratulować.
Ale zupełnie inną rzeczą jest nadmierna wręcz obsesja na punkcie zdrowego odżywiania. Obsesja taka może wywołać u Ciebie wiele różnego rodzaju zaburzeń równowagi, zarówno od strony emocjonalnej, jak i fizjologicznej. A wszystkiemu winne będą błędy żywieniowe, które popełniasz w swojej własnej diecie.
Niezwykle poważny błąd – pomijanie śniadania
Ogólnie rzecz biorąc, pomijanie posiłków nie jest dobrym rozwiązaniem dla naszego organizmu. Co więcej, zlekceważenie pierwszego posiłku w ciągu dnia, jakim jest śniadanie jest zdecydowanie najgorszym z możliwych pomysłów.
Po przebudzeniu się nasz organizm musi, jak najszybciej uzupełnić wszystkie składniki odżywcze, które stracił po długim okresie snu, bez możliwości zjedzenia czegokolwiek. Musisz także zaopatrzyć się w niezbędne elementy tak, aby móc zmierzyć się z trudami nadchodzącego, nowego dnia.
Wyjątkowo zgubne błędy żywieniowe w postaci nawyku niejedzenia śniadania mogą doprowadzić do powtarzających się przypadków zasłabnięć lub niedoborów niektórych składników odżywczych.
A te problemy natury fizjologicznej, jeśli będą się częściej powtarzać, mogą z łatwością doprowadzić do o wiele poważniejszych chorób. Równie często przynoszą one efekt wręcz przeciwny do tak wymarzonej przez nas utraty wagi.
Jeśli niczego nie zjemy w ciągu pierwszej godziny po obudzeniu się, możemy przez cały dzień mieć wrażenie nieustającego głodu. W efekcie zjemy więc więcej, niż byśmy to zrobili w normalnych warunkach. Ponadto będziemy mieć także tendencję do zjadania produktów pozbawionych jakichkolwiek wartości odżywczych, takich jak fast foody.
Smażone ziemniaki
To znane i popularne warzywo dostarcza naszemu organizmowi, między innymi, cennego kwasu foliowego, potasu i witaminy C. Trzy czwarte składu przeciętnego ziemniaka to woda. Ponadto ten popularny składnik wielu potraw cechuje się także bardzo niską zawartością tłuszczu i sodu.
Ale smażenie ich nie jest najzdrowszą opcją. Można bez cienia wątpliwości uznać tę procedurę ich przygotowania za typowe błędy żywieniowe.
Ziemniaki oblane olejem stają się jednym z najmniej zdrowych produktów spożywczych, które możemy zjeść. W końcu stają się wtedy nośnikami szkodliwych tłuszczów nasyconych. A jednocześnie wszystkie ich cenne właściwości odżywcze zanikają się podczas procesu smażenia wskutek działania zbyt wysokiej temperatury.
Gotowanie brokułów
Przy wyborze zdrowej i pożywnej żywności brokuły są jedną z najczęściej polecanych opcji. Jednak wszystko wygląda pięknie w teorii, dopóki do gry nie wkroczą typowe błędy żywieniowe związane z tymi warzywami.
Wszystko bowiem wiąże się z sytuacją podobną do tej, którą opisaliśmy powyżej w przypadku ziemniaków. Chodzi bowiem o niewłaściwy sposób przygotowania tych produktów spożywczych.
Wśród specjalistów z dziedziny żywienia wciąż jeszcze pojawiają się spory związane z najlepszym sposobem gotowania brokułów. Jednak nie dotyczą one ich gotowania. Każdy ekspert praktycznie bez ułamka sekundy zawahania potwierdza, że praktycznie rzecz biorąc żaden z składników odżywczych występujących w dużych ilościach w brokułach nie przetrwa podczas długotrwałego gotowania tych warzyw we wrzącej wodzie.
Wapń, kwas foliowy i długa lista witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy może być naprawdę korzystną opcją dla tych wszystkich, którzy lubią brokuły. Muszą oni jednak bezwzględnie pamiętać o tym, że tych warzyw nie należy gotować. Zamiast tego trzeba będzie je delikatnie sparzyć, smażyć lub gotować na parze.
Tak czy inaczej, proces ich przyrządzania nie powinien trwać dłużej, niż tylko kilka minut. Wystarczy tylko, aby kwiatostan zmiękł w stopniu nadającym się do zjedzenia, a reszta brokuła zachowała swój uderzająco zielony kolor.
Wręcz obsesyjne unikanie tłuszczu i węglowodanów
Podczas wyboru produktów spożywczych, z których będzie się składać nasza codzienna dieta, często popełniamy typowe błędy żywieniowe. Ci z nas, którzy nie skorzystali do tej pory z profesjonalnej porady dietetycznej, mogą popełnić szereg bardzo powszechnie występujących błędów.
Szczególnie, jeśli mamy obsesję na punkcie zdrowego odżywiania lub utraty wagi. Tak czy inaczej, tłuszcze i węglowodany są niezbędnymi elementami w pełnej i dobrze zbilansowanej diecie. Trzeba tylko wiedzieć, jakie.
Nienasycone kwasy tłuszczowe są wręcz niezbędne naszemu organizmowi do wytwarzania lipidów we krwi. Są to niewielkie cząsteczki, które pełnią rolę swoistych rezerwuarów energii. Są one również potrzebne do tego, by zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego i zmniejszają jednocześnie ryzyko wystąpienia u nas cukrzycy.
Jak widać, wyeliminowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych z codziennej diety jest naprawdę poważnym błędem!
Nie usuwaj także ze swojej diety ryżu, makaronów ani produktów pełnoziarnistych. Nie rezygnuj także ze składników, takich jak kukurydza czy jęczmień tylko dlatego, że zawierają one spore ilości węglowodanów.
Podczas śniadania i obiadu (kolacja może być przecież opcjonalna), należy zawsze uwzględnić przynajmniej jeden produkt spożywczy zawierający węglowodany. W przeciwnym razie Twoje organy wewnętrzne mogą po prostu nie dostawać odpowiedniej ilości „paliwa” niezbędnego do ich prawidłowego i wydajnego funkcjonowania.
Właściwy wybór produktów spożywczych nie oznacza konieczności głodowania
Ogólnie rzecz biorąc, wszelkiego rodzaju skrajności są zawsze złe. Należy unikać szkodliwych nawyków jedzenia w bardzo małych ilościach lub w drugą stronę – przesadzania z obfitymi posiłkami. Dlatego też powinieneś zawsze unikać głodowania i popadania w nadmierne obżarstwo. Jedna i druga skrajność kwalifikuje się także, jako błędy żywieniowe.
Niektóre diety obejmują spożywanie małych porcji podzielonych na sześć lub osiem posiłków w ciągu dnia. Każdy z nich powinien zawierać wszystkie wymagane składniki odżywcze.
Pamiętaj także o tym, że jeśli przypadkowo nie zjesz jednego, czy drugiego posiłku (oczywiście bez wyraźnego zalecenia dietetyka lub lekarza), ryzykujesz również tym, że wystąpi u Ciebie anemia.
Zbytnie przywiązanie i nadużywanie określenia “light”
Słowo “light” jest zdecydowanie nadużywane na prawie wszystkich etykietach produktów spożywczych. Co więcej, obowiązujące przepisy obecnie nie regulują, że termin ten musi oznaczać zdrowszy wybór.
Musisz także zwracać na to uwagę. Sam fakt tego, że etykieta danego produktu używa nazewnictwa typu „light” (lub jego wariantu w postaci “0%” lub nazwy „dietetyczny”) nie zawsze oznacza, że taki produkt spożywczy stanowi naprawdę optymalny i zdrowy wybór.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.