Logo image
Logo image

Co nie traci daty ważności: jedzenie, które się nie psuje

3 min.
Co nie traci daty ważności: jedzenie, które się nie psuje
Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2019

Część produktów spożywczych nie traci daty ważności dzięki swoim właściwościom i odpowiedniemu przechowywaniu. Możesz je spożywać nawet kilka lat po zakupie bez obaw o własne zdrowie.

Data przydatności do spożycia znajdująca się na opakowaniach określa, do którego momentu można spożywać dany produkt spożywczy bez uszczerbku na zdrowiu i ryzyka wystąpienia zatrucia. Jednak istnieję żywność, która nie traci daty ważności.

Czynniki, które decydują o tym, że nie należy już spożywać określonego produktu spożywczego, to między innymi stabilność mikrobiologiczna i mikrobiologia prognostyczna. Badacze analizują umiejętność rozmnażania się mikroorganizmów prowadzącą do psucia jedzenia, aby ustalić maksymalny okres, w którym można je bezpiecznie spożywać.

Z kolei mikrobiologia prognostyczna uczy, jak przechowywać jedzenie w odpowiednich warunkach. Informacje o tym znajdują się na opakowaniu, podobnie jak data przydatności do spożycia.

Czasami wydaje nam się, że firmy z branży produktów spożywczych podają zbyt krótkie terminy przydatności do spożycia, zwłaszcza gdy po ich upłynięciu jedzenie jest nadal w idealnym stanie. Dzieje się tak, bo na opakowaniu znajdują się dwie daty, które często ze sobą mylimy. Druga z nich to “należy spożyć do”.

Data “należy spożyć do” wskazuje moment, w którym dany produkt może zacząć tracić, takie właściwości jak smak, kolor, tekstura lub aromat. W tym artykule przedstawimy pokarmy, które nie tracą daty ważności.

Suszone warzywa strączkowe

Jeden z czynników, który sprawia, że produkty spożywcze się psują i nie nadają się do spożycia, to wilgoć i ilość wody, którą zawierają. Właśnie dlatego suszone rośliny strączkowe nie tracą daty ważności. Możesz je spożywać nawet kilka lat po zakupie.

Ryż, jeden z głównych produktów, który nie traci daty ważności

Biały ryż (w przeciwieństwie do brązowego) można przechowywać bardzo długo, jeśli znajduje się w chłodnym i suchym miejscu. Jednak brązowy ryż, w którego łupince są olejki eteryczne, łatwiej się psuje i staje się kwaskowaty.

Some figure

Miód

Ludzie, którzy żyją w pojedynkę, często rezygnują z kupna miodu, bo jest sprzedawany w dużych opakowaniach. Spożycie całości w pojedynkę może potrwać całe wieki.

Na szczęście miód znajduje się na naszej liście potraw, które nie tracą daty ważności. Cukier może się skrystalizować, ale podgrzanie opakowania przez kilka minut sprawi, że miód znów osiągnie lejącą konsystencję.

Przeczytaj także: Miód: sposób na naturalną regenerację mięśni

Cukier

Kolejną pozycją na naszej liście niepsujących się pokarmów zajmuje cukier. Upewnij się jedynie, że przechowujesz go w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.

Some figure

Przeczytaj także: Słodkie napoje: jak wpływają na Twój organizm?

Sól

Nadal powszechnie używamy soli, by zakonserwować żywność i przedłużyć jej przydatność do spożycia. Jej właściwości konserwujące sprawiają, że się nie psuje.

Przyprawy

Papryka w proszku, suszone oregano czy czarny pieprz – te przyprawy nie tracą swoich właściwości przez długi czas. Dlatego też można powiedzieć, że nie tracą daty ważności.

Makaron

Makarony, dzięki niskiej zawartości wilgoci, są uznawane za pokarmy, które się nie psują – a przynajmniej można je przechowywać przez długi okres.

Minus jest taki, że po kilku latach zaczynają tracić smak. Mimo tego ich spożywanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Gorzka czekolada

Gorzką czekoladę można długo przechowywać w spiżarni, bo przez lata zachowuje swoje właściwości. Niestety czekolada mleczna psuje się znaczeni szybciej.

Some figure

Kawa rozpuszczalna

Kawa rozpuszczalna może być długo przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu.

Alkohol

Napoje alkoholowe cechuje wysoka zawartość alkoholu, który zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Dzięki temu można je spożywać nawet przez wiele lat.

Some figure

Ocet jabłkowy

Podobnie jak sól, tak i ocet jabłkowy jest używany od wieków do produkcji różnych przetworów. To kolejny produkt, który nie psuje się i można go spożywać przez wiele lat od momentu produkcji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crump, J. A., Sjölund-Karlsson, M., Gordon, M. A., & Parry, C. M. (2015). Epidemiology, Clinical Presentation, Laboratory Diagnosis, Antimicrobial Resistance, and Antimicrobial Management of Invasive Salmonella Infections. Clinical microbiology reviews28(4), 901–937. https://doi.org/10.1128/CMR.00002-15
  • Layton, P. (2012). Emergency food storage & survival handbook: Everything you need to know to keep your family safe in a crisis. Clarkson Potter. https://books.google.at/books?id=WSYrNxolKK8C
  • López-Alt, JK. (2020). Las fechas de vencimiento que debe seguir. New York Times , D1 (L). https://link.gale.com/apps/doc/A620819668/HRCA?u=anon~350691d8&sid=googleScholar&xid=148f904c

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.