Czy sztuczne słodziki są szkodliwe?

Czy sztuczne słodziki są szkodliwe?

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2019

Jak sama nazwa wskazuje, sztuczne słodziki zwiększają poziom słodkości produktów spożywczych. Cechuje je niska kaloryczność i intensywny, słodki smak. W dzisiejszym artykule postaramy się ustalić, czy są szkodliwe dla naszego zdrowia, czy nie.

W dzisiejszych czasach dostęp do jedzenia jest niezwykle łatwy. Nic dziwnego, że w ostatnich latach zaobserwowano skokowy wzrost spożycia cukru, co przełożyło się na prawdziwą epidemię otyłości i problemów z wagą, które są widoczne w wielu społeczeństwach.

Ale czy sztuczne słodziki mogą pomóc rozwiązać ten problem?

Choroby układu krążenia stały się codziennością i stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów. Są bezpośrednio związane z otyłością.

Sztuczne substancje słodzące, stanowiące niskokaloryczny zamiennik cukru, są uznawane za jedno z ewentualnych rozwiązań tego problemu.

Sztuczne słodziki

Środki słodzące to substancje chemiczne używane do słodzenia jedzenia i napojów. Przede wszystkim pozwalają konsumentom szybko posłodzić pokarmy używając niewielkiej ilości słodzika.

Poza tym są cenione ze względu na niską kaloryczność. Te zalety sprawiają, że są często wykorzystywane w napojach dietetycznych i niskokalorycznych napojach gazowanych.

Chociaż sztuczne słodziki pomagają zmniejszyć spożycie cukru, to ich spożywanie wywołuje wiele kontrowersji. Niektóre badania wskazują, że te substancje mają wiele szkodliwych skutków ubocznych.

Zalety sztucznych substancji słodzących

Największa zaleta sztucznych słodzików to fakt, że ich używanie prowadzi do zmniejszenia spożycia cukru. Pokarmy i napoje, w których cukier zastąpiono słodzikami, pomagają ograniczyć ilość cukru w naszej diecie.

Cukier i miód na łyżkach

Dieta z ograniczonym spożyciem cukru wiąże się z niższą ilością tkanki tłuszczowej, jak również z obniżonymi poziomami trójglicerydów i cholesterolu.

Poza tym promuje zdrowie całego organizmu, zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia lub cukrzycy typu 2.

Sztuczne słodziki i ich wady

Trzeba podkreślić, że praktycznie wszystkie zalety sztucznych słodzików sprowadzają się do zmniejszenia spożycia cukru. Co więcej, słodziki działają korzystnie jedynie wtedy, gdy jemy je w umiarkowanych ilościach.

Niepewność co do zalet słodzików zwiększają ostatnie badania na temat długoterminowych skutków spożywania dużych ilości sztucznych substancji słodzących przez myszy, w tym sacharyny i aspartamu.

Ich wyniki wykazały znaczące zmiany zachodzące we florze bakteryjnej.

Flora bakteryjna jelita

Flora bakteryjna to cały ekosystem bakterii, które żyją w naszych organizmach. Znajdują się one głównie w ścianach jelita grubego i nie są szkodliwe. Wręcz przeciwnie: pomagają nam trawić wiele pokarmów.

Każdego dnia naukowcy poznają coraz więcej korzyści, jakie zapewnia zdrowa flora bakteryjna. Wiele osób uważa, że odgrywa ona taką kluczową rolę, jak organy.

Jaki wpływ na nasz organizm mają zmiany flory bakteryjnej?

Jednak badacze nie mają pewności, jak zmiany flory bakteryjnej odbijają się na naszych organizmach. Poza tym nie są w stanie wykluczyć, że wywierają na nas tak duży wpływ, jak na myszy uczestniczące we wspomnianych wyżej badaniach.

Mimo tego naukowcy są w stanie potwierdzić, że zmiany zachodzące w tym ekosystemie mikroorganizmów mogą prowadzić do zmniejszania tolerancji glukozy. To z kolei prowadzi do wystąpienia zespołu metabolicznego i stanów przedcukrzycowych.

Zespół metaboliczny to stan, w którym może pojawić się wysoki poziom cukru we krwi, nadciśnienie, jak również wysoki poziom trójglicerydów oraz “złego” cholesterolu LDL we krwi.

Cukier i sztuczne słodziki na dłoni

Poza zmianami biochemicznymi często pojawia się niska wytrzymałość podczas ćwiczeń oraz otyłość brzuszna, czyli narastanie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i bioder. Ten zespół może prowadzić do wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz zwiększa ryzyko zawału serca.

Podsumowując, wszystko przed czym próbujemy się ochronić zmniejszając konsumpcję cukru, nadal stanowi duże zagrożenie, jeśli spożywamy sztuczne słodziki w dużych ilościach.

Postaraj się unikać ich lub jeść ich niewiele, przynajmniej dopóki naukowcy nie opracują jednoznacznych wniosków dotyczących ich wpływu na nasze organizmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.