Zawał serca - czy można po nim ćwiczyć kardio?

Czy osoby, które miały zawał serca mogą ćwiczyć kardio?
Zawał serca - czy można po nim ćwiczyć kardio?

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2019

Ważne jest, aby osoby, które przeszły zawał serca, dopasowały aktywność fizyczną do swojego stanu zdrowia. O ile lekarz nie zaleci inaczej, wykonywanie ćwiczeń w sposób umiarkowany i w stałym tempie przyniesie wiele korzyści dla zdrowia.

Jeśli przeszedłeś zawał serca, bardzo ważne jest, żebyś dbał o siebie i przestrzegał wszystkiego, co zalecają lekarze. Wielu pacjentów zastanawia się, czy mogą wykonać ćwiczenia kardio po zawale serca. Jeśli masz takie same wątpliwości, przeczytaj poniższy artykuł.

Czy możesz wykonywać ćwiczenia kardio, jeśli miałeś zawał serca?

Odpowiedź jest twierdząca, o ile uwzględnisz niektóre bardzo ważne kwestie, takie jak rodzaj aktywności, intensywność ćwiczeń i częstotliwość. Od czego to zależy? Zasadniczo od kondycji oraz stanu, w jakim Twoje serce jest po przebytym zawale.

Badanie lekarskie kobiety, która miała zawał serca

W pierwszej kolejności lekarz musi wykonać wszystkie badania, które zostaną uznane za odpowiednie, aby sprawdzić, jak pracuje serce ma pacjenta. Lekarz przeanalizuje stan mięśnia sercowego, zbada czy podczas wysiłku fizycznego występują zaburzenia rytmu serca, czy pacjent cierpi na niedokrwienie mięśnia sercowego czy nie.

Jeśli wszystkie te testy wypadną pomyślnie i okaże się, że dana osoba nie jest narażona na żadną z wyżej wymienionych patologii, lekarz może dać zielone światło dla ćwiczeń kardio po zawale serca.

Korzyści z kardio po zawale serca

Należy pamiętać, że na ogół korzyści płynące z ćwiczeń w ogóle są nie do przecenienia. Dotyczy to szczególnie osób, które przeżyły zawał serca. Uprawianie sportu może zmniejszyć czynniki ryzyka wystąpienia ponownego epizodu (drugie zawały serca są częstsze niż myślisz), a także pomóc kontrolować ciśnienie krwi.

Ponadto dzięki ćwiczeniom zmniejszysz poziom lipidów, cholesterolu i glukozy we krwi. Ponadto zredukujesz stres oraz pozbędziesz się nadprogramowych kilogramów – czyli wszystkich bezpośrednich przyczyn zawałów serca.

Strach to całkiem naturalna emocja w przypadku osób, które doznały zawału serca, ponieważ naturalnie nie chcą, aby to się powtórzyło. Dlatego wiele z nich zaczyna prowadzić siedzący tryb życia, sądząc, że dzięki temu ich układ sercowo-naczyniowy nie doznaje żadnych „wstrząsów”.

Jest to jednak błędne przekonanie, które należy wyeliminować poprzez informacje i konsultacje z kardiologiem. W rzeczywistości serce potrzebuje wzmocnienia. Jak możesz to osiągnąć? Wykonując umiarkowanie intensywne ćwiczenia kardio.

Sport przynosi korzyści nie tylko na poziomie fizycznym, ale także emocjonalnym. Potrafi zdziałać cuda u kogoś, kto doznał zawału serca. Wiele osób uważa, że ​​po ataku serca ich życie się skończyło. Kiedy jednak będziesz angażował się w różne aktywności i ćwiczył z innymi ludźmi, stopniowo poczujesz się bardziej pewny siebie i przestaniesz się bać o swoje zdrowie.

Ćwiczenia cardio po zawale serca: zalecane ćwiczenia

Gdy lekarz uzna, że po zawale serca jesteś w stanie wykonywać ćwiczenia kardio, następnym krokiem jest ustalenie, w jakich treningach możesz uczestniczyć, a następnie wybranie najbardziej odpowiadającej Ci aktywności.

Kardiolog może zalecić ćwiczenia, które będą najlepiej dopasowane do Twoich celów, a przede wszystkim będą dla Ciebie korzystne pod względem intensywności i częstotliwości.

Starsza kobieta i mężczyzna na spacerze - ćwiczenia dla seniorów

Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś (lub miałeś dłuższą przerwę w treningach), bardzo ważne jest, aby zacząć od lekkich aktywności. Zacznij od czegoś łatwego i nie ćwicz dłużej niż 20 lub 30 minut dwa razy w tygodniu. Spacer po parku może być świetnym pomysłem.

Najlepszym sportem dla osób, które przeszły zawał serca, jest ten, który pozwala poruszać całym ciałem i sprawia, że ​​Twoje tętno delikatnie wzrasta.

Po regularnych spacerach, jeśli tylko czujesz się dobrze, możesz zwiększyć intensywność i na przykład zacząć łączyć marz z powolnym bieganiem, a następnie zacząć brać udział w wyścigach na średnich dystansach. Korzystnie wpłynie to również na pracę układu oddechowego i prawidłowy przepływ krwi przez Twoje ciało.

Inne aktywności korzystne dla osób, które miały zawał serca

Inną opcją jest jazda na rowerze, niezależnie od tego, czy jest to rowerek stacjonarny w domu lub na siłowni czy trening na zewnątrz. Zacznij od lekkich przejażdżek po ścieżkach rowerowych, które są mniej wymagające, niż trasy dla zaawansowanych kolarzy.

Są też osoby, które zapisują się na lekcje tańca towarzyskiego. Ćwiczą Zumbę w klubie fitness lub w domu lub tańczą salsę z partnerem. Czyli oprócz ćwiczeń kardio świetnie się też bawią!

Pływanie jest oczywiście jedną z najbardziej zalecanych aktywności kardio po zawale serca. Możesz nawet połączyć je z innymi sportami lub poćwiczyć słynny aquaerobik.

Ważną rzeczą w ćwiczeniach po zawale serca jest czerpanie radości z treningu i bycie dla siebie wyrozumiałym. Może w którymś momencie możesz wybrać inną aktywność, którą bardziej lubisz lub odważysz się zacząć ćwiczyć bardziej intensywnie. Ale najpierw zacznij powoli. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na sygnały wysyłane Ci przez Twoje ciało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aparicio Garca-Molina, V. A., Carbonell-Baeza, A., & Delgado-Fernández, M. (2010). Beneficios de la actividad física en personas mayores. Revista Internacional de Medicina y Ciencias de La Actividad Fisica y Del Deporte. https://doi.org/ISSN: 1577-0354


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.