Logo image
Logo image

Czy warto jeść owoce po treningu? istotne fakty

2 min.
Po treningu warto dostarczyć sobie składników odżywczych wspomagających regenerację. Dowiedz się, czy owoce je zawierają.
Czy warto jeść owoce po treningu? istotne fakty
Ostatnia aktualizacja: 14 października, 2020

Spożywanie warzyw i owoców jest zalecane w każdej diecie, gdyż pozytywnie wpływa na zdrowie. Dotyczy to także sportowców. Nie brak jednak mitów, które warto obalić. Dlatego odpowiadamy na pytanie czy warto jeść owoce po treningu.

Po pierwsze, miej na uwadze, że owoce to woda, cukier i mikroskładniki odżywcze. Do tych ostatnich należą przede wszystkim przeciwutleniacze, które pozytywnie wpływają na zdrowie i regenerację mięśni. Nie wszystkie owoce zawierają jednak identyczne ilości antyoksydantów.

Dobrze jeść owoce po treningu, by dostarczyć sobie węglowodanów

Spożywanie węglowodanów prostych po intensywnym wysiłku to dobra strategia dietetyczna usprawniająca regenerację organizmu. 

Według badania opublikowanego w magazynie Nutrients, dostarczanie sobie białek i cukrów prostych po treningu poprawia wydajność procesu odbudowywania zużytego glikogenu.

Some figure

Wspomniany artykuł sugeruje, że należy spożywać 0,8 grama cukrów na kilogram wagi na każdą godzinę ćwiczeń. W ten sposób optymalizuje się procesy regeneracji mięśni i zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji.

Aby zapewnić sobie podaż wspomnianych składników, warto jeść owoce po treningu. Najlepiej wybierać te bogate w węglowodanybanany, truskawki, winogrona czy owoce leśne.

Owoce to źródło antyoksydantów

Inne składniki odżywcze biorące udział w regeneracji mięśni to antyoksydanty. Substancje te blokują powstawanie wolnych rodników i ograniczają uszkodzenia komórek, co reguluje procesy zapalne. Ich działanie zostało udowodnione i opisane w artykule opublikowanym w magazynie Antioxidants.

Suplementacja antyoksydantów nie przynosi u sportowców tak dobrych efektów, gdyż substancje te mogą wpływać na sygnalizację komórkową w mięśniach. Może to zaszkodzić treningowi.

Mimo wszystko, antyoksydanty dostarczane z pokarmem wykazują pozytywny wpływ na organizmy sportowców. Chronią bowiem komórki przed uszkodzeniem oraz hamują procesy zapalne, skracając czas regeneracji. Jedzenie owoców po treningu zapewnia ich podaż.

Najlepiej wybierać owoce w żywych kolorach, gdyż te zawierają najwięcej antyoksydantów. Zaleca się owoce leśne, truskawki i pomarańcze.

Właściwości nawadniające owoców

Co więcej, warto dodać, że owoce zawierają dużo wody. Jedzenie ich po wysiłku pomaga uzupełnić utracone płyny, co wspomaga późniejszą regenerację.

Some figure

W tym celu najlepiej sprawdzą się odmiany o wysokiej zawartości wody – na przykład melon czy arbuz. Mimo wszystko należy jednak uzupełniać spożycie owoców piciem odpowiedniej ilości wodyNajlepiej pij ją schłodzoną.

Warto jeść owoce po treningu

Jak już wiesz, jedzenie owoców po wysiłku niesie ze sobą wiele korzyści. Możesz dobierać owoce zależnie od potrzeb – gdy ćwiczysz w wysokiej temperaturze, sięgaj po te zawierające dużo wody.

Z kolei po intensywnym treningu najlepiej wybrać te z dużą ilością antyoksydantów i cukrów, na przykład owoce leśne. Dobrym pomysłem jest zrobienie koktajlu z różnych owoców, by zapewnić sobie różnorodne mikroskładniki.

Nie zapominaj o uzupełnieniu spożywania owoców pełnowartościowymi posiłkami. By odpowiednio zaplanować dietę, zgłoś się do specjalisty, który opracuje jadłospis zgodny z twoimi potrzebami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alghannam AF., Gonzalezz JT., Betts JA., Restoration of muscle glycogen and functional capacity: role of post exercise carbohydrate and protein co ingestion. Nutrients, 2018.
  • Kawamura T., Muraoka I., Exercise induced oxidative stress and the effects of antioxidant intake from a physiological viewpoint. Antioxidants, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.