Czym jest fermentacja żywności i jakie są jej korzyści?
Fermentacja żywności nie jest niczym nowym; od tysięcy lat spożywamy ten rodzaj pokarmu. Podstawowe, tradycyjne produkty, takie jak chleb, ser czy alkohol wciąż są wyrabiane przy wykorzystaniu tego procesu.
Obecnie, ta metoda przygotowywania żywności jest tak popularna, jak nigdy wcześniej, a fermentowane produkty można znaleźć w każdym sklepie. Powodem jest fakt, iż kiszonki mają wiele korzystnych właściwości dla organizmu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym naturalnym procesie, czytaj dalej! Szczegółowo wyjaśnimy z czego się składa oraz różne sposoby, w jakie wpływa to na zdrowie organizmu.
Z czego składa się fermentacja żywności?
Fermentacja żywności to naturalny proces podczas którego właściwości pokarmu zmieniają się przez obecność pewnych bakterii. Fermentacja nie zachodzi w każdym produkcie, ponieważ bakterie potrzebują odpowiedniego środowiska, aby się rozwinąć i zmodyfikować produkt.
Aby do tego doszło, pokarm musi zawierać cukier. Tylko w ten sposób bakterie mogą zmienić jego właściwości.
Proces fermentacji może być naturalny lub sztuczny. Naturalna fermentacja ma miejsce, kiedy bakterie są naturalnie obecne w żywności. Z kolei w sztucznym procesie fermentacji bakterie dodawane są do pokarmów, które ich nie zawierają.
Korzyści dla zdrowia
Jak już wspomnieliśmy, kiszonki są świetne dla zdrowia. Poniżej wyjaśnimy niektóre z najważniejszych ich zalet. Zdziwisz się wiedząc, jak ogromny wpływ na zdrowie może mieć coś tak prostego.
Ułatwia trawienie
Jeśli masz problemy z niestrawnością, eksperci zalecają dodanie sfermentowanych produktów do codziennej diety. W wyniku działania mikroorganizmów substancje odżywcze zmieniają się w proste cząsteczki.
Dlatego trawienie staje się łatwiejsze i możesz uniknąć irytującego uczucia ciężkości w brzuchu; jest to coś, czego wszyscy czasami doświadczamy.
Usuwa toksyny i odpady
Fermentowana żywność ma silne działanie detoksykacyjne, które może usunąć skumulowane w organizmie toksyny. Jest to naturalny sposób na oczyszczenie organizmu i poprawienie samopoczucia.
Ponadto właściwość ta ułatwia odchudzanie i stymuluje narządy pełniące tę funkcję, takie jak nerki, wątroba lub jelito.
Fermentacja żywności ułatwia wchłanianie składników odżywczych
Jak już wspomnieliśmy, mikroorganizmy sprawiają, że składniki odżywcze stają się prostymi cząsteczkami. Ponieważ są one prostsze, organizm może lepiej je trawić, dzięki czemu w pełni korzystasz z substancji odżywczych zawartych w jedzeniu.
Poprawia florę jelitową
Miliony mikroorganizmów żyjących w jelicie tworzą mikrobiom. Bakterie te mają zasadnicze znaczenie dla wchłaniania składników odżywczych, zapobiegania zarazkom oraz wzmacniania układu odpornościowego.
Czasami ulegają one uszkodzeniu w wyniku stresu, chorób lub złej diety. Tak więc doskonałym sposobem na utrzymanie ich w zdrowiu jest spożywanie sfermentowanej żywności, aby zapobiec uszkodzeniu bakterii i wystąpieniu problemów zdrowotnych.
Fermentowana żywność
Po zapoznaniu się ze wszystkimi właściwościami sfermentowanej żywności prawdopodobnie myślisz o włączeniu ich do swojej diety. Wiele produktów jest fermentowanych i można spożywać je na różne sposoby, więc nie da się nimi znudzić.
Kapusta kiszona: Klasyk w Niemczech i Polsce, składa się z fermentowanej kapusty. Ludzie spożywają ją zazwyczaj jako dodatek do mięsa lub sałatek. Jest również źródłem witamin C i K.
- Kefir: produkt podobny do zwykłego jogurtu. Zawiera probiotyki, które również dobrze wpływają na organizm.
- Kombucha: ten fermentowany napój coraz bardziej zyskuje na popularności i zasługuje na to, aby o nim wspomnieć, ze względu na ogromną liczbę zawartych w nim właściwości. To herbata o kwaśnym smaku, pochodząca z krajów wschodnich.
- Miso: podstawowy fermentowany produkt z kuchni w takich krajach, jak Chiny i Japonia. Pasta powstaje w wyniku fermentacji soi wraz z innymi zbożami; ludzie dodają ją zazwyczaj do zup.
Fermentacja żywności jest czymś, co od wieków towarzyszy ludzkiemu odżywianiu. Dzisiaj znamy już korzyści z niej wynikające i możemy wykorzystywać ją na różne sposoby. Który z nich jest twoim ulubionym?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Recetas, M., Fermentados, A., & Sencillas, R. (2015). Fermentación: Cómo hacer chucrut. Eva Muerde La Manzana.
- Vega, E. (2012). Producción de Alimentos por Actividad Bacteriana – Fermentación. Universidad de Puerto Rico, 1, 12. https://doi.org/10.1108/17511340810893090
- Montano, A., De Castro, A., & Rejano, L. (1992). Transformaciones bioquímicas durante la fermentación de productos vegetales. Grasas y Aceites, 43(6), 352–360. https://doi.org/10.3989/gya.1992.v43.i6.1132
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.