Logo image
Logo image

Dieta keto - jakie są jej skutki uboczne?

3 min.
Ketoza to proces podczas którego ciało zmienia zgromadzony tłuszcz w ciała ketonowe w krwi. Następnie, są one wykorzystywane jako źródło energii.
Dieta keto - jakie są jej skutki uboczne?
Ostatnia aktualizacja: 28 sierpnia, 2020

Dieta keto polega na spożywaniu zredukowanych węglowodanów, co zmusza wątrobę do produkcji ketonów do wykorzystania jako paliwo.

Nie jest to dieta wysokobiałkowa, ale jest bogata w tłuszcz i restrykcyjna, jeśli chodzi o węglowodany. Dieta ketogeniczna polega na przyjmowaniu naturalnych tłuszczów i białek, które wspierają optymalny stan ketozy.

Węglowodany muszą stanowić od dwóch do pięciu procent dziennego spożycia kalorii. Jest to sprzeczne z zachodnimi dietami, w których od 45 do 65 procent kalorii pochodzi z węglowodanów.

Some figure

Ważne jest, aby kontrolować proces ketozy i nie spędzać zbyt dużo czasu na tej diecie. Chociaż świetnie spalają tłuszcz, ketony mogą być szkodliwe dla mięśni. Należy więc zachować szczególną ostrożność.

Jak działa nasze ciało?

Węglowodany są głównym źródłem energii w naszym organizmie ze względu na ich przemianę po spożyciu w glukozę, która jest następnie transportowana przez krew, aby ostatecznie przekształcić się w glikogen. Ten ostatni gromadzi się w wątrobie i mięśniach, i jest natychmiastową energią, jaką posiada nasze ciało, gdy się poruszamy.

Jeśli zdecydujesz się zignorować glikogenezę, nadal musisz wiedzieć, że aby przeciwdziałać glukozie obecnej we krwi, Twoja trzustka będzie wytwarzać insulinę, która aktywuje przemianę glukozy w glikogen.

Im więcej prostych węglowodanów jesz, tym wyższy jest szczyt insuliny. Im więcej glukozy przetwarza Twoje ciało, tym więcej tłuszczu powstaje.

Ketoza: definicja

Kiedy zmniejszasz spożycie węglowodanów, poziom glikogenu znacznie spada, dlatego organizm musi wykorzystać zgromadzoną energię do wytworzenia glikogenu. Ta zmagazynowana energia pochodzi z tłuszczów.

Aby przekształcić tłuszcz w ciała ketonowe, trzustka syntetyzuje hormon zwany glukagonem i ostatecznie rozpoczyna proces zwany ketogenezą. Ten proces uwalnia ciała ketonowe. Jeśli dzieje się tak przez kilka dni, ciała ketonowe gromadzą się we krwi i właśnie to nazywane jest ketozą.

Oczywiste jest więc, że jeśli możemy spalić tłuszcz, aby użyć go jako paliwa przy ketozie, to powstały diety oparte na tej właśnie zasadzie. Dieta ketogeniczna zawiera białko i małe ilości węglowodanów, ale należy pamiętać o konsekwencjach stosowania takiej diety i skutkach ubocznych, które mogą wystąpić w przypadku ketozy.

Dieta keto: skutki uboczne

Brzydki zapach ciała

  • Mocz o nieprzyjemnej woni. Ciała ketonowe zwykle opuszczają ciało z moczem, więc jego zapach może być silniejszy.
  • Nieprzyjemny oddech. Kiedy w Twoim ciele jest nadmiar ciał ketonowych, organizm próbuje się ich pozbyć poprzez oddech, dlatego musisz pić dużo wody. Wiele osób twierdzi, że odczuwa metaliczny posmak w ustach.
  • Nadmierna potliwość. Właśnie tak, ciała ketonowe mogą być również uwalniane przez pot, więc przygotuj się na silniejszy zapach ciała.
Some figure

Dieta keto a problemy zdrowotne

  • Zawroty głowy i bóle głowy. Objawy zaczynają się pojawiać po trzech dniach stosowania diety. Ciało nie ma energii i przy nagłych ruchach możesz mieć zawroty głowy. Twój mózg potrzebuje glikogenu – lub ciał ketonowych – do funkcjonowania, dlatego ten objaw jest tak powszechny.
  • Zmniejszony apetyt. Białko i tłuszcz zapewniają uczucie sytości. Są również trudniejsze do strawienia przez organizm niż węglowodany, więc naturalnie jesz mniej.
  • Nudności i wymioty, ból brzucha, problemy z oddychaniem i ogólne zmęczenie.
  • Nieregularne tętno. Możliwe, że doświadczasz przerw w impulsach elektrycznych serca, co powoduje arytmię.
  • Zmniejszony poziom wapnia. Nadmiar białka sprzyja utracie wapnia przez nerki i może nawet zwiększać ryzyko osteoporozy.
  • Utrata masy mięśniowej. Kiedy spędzasz zbyt dużo czasu w stanie ketozy, Twoje ciało najpierw zużywa tłuszcz jako energię, ale potem zaczyna zużywać mięśnie, aby wykorzystać aminokwasy jako paliwo.
  • Problemy z funkcjonowaniem mózgu. Ponieważ mózg działa na glukozie, a dieta ketogeniczna sprawia, że ona „znika”, zaczyna działać na ciałach ketonowych. Ponieważ mózg nie jest prawidłowo karmiony, może nie działać tak, jak powinien.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Herrera Castillón, E., & Montoya, E. (1974). Ayuno y diabetes en el estudio de las interrelaciones hidratos de carbono y grasas. https://repositorioinstitucional.ceu.es/handle/10637/729
  • MayoClinic. (2020). ¿La dieta cetogénica es para ti? Opinión de un experto de Mayo. (2020, January 3). Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/is-the-keto-diet-for-you-a-mayo-expert-weighs-in/art-20457595
  • Ríos, V. G., Panico, L. R., Demartini, M. G., & Carniello, M. Á. (2001). Complicaciones en el tratamiento para epilepsia con dieta cetogénica. Revista de neurologia33(10), 909. https://doi.org/10.33588/rn.3310.2001341

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.