Logo image
Logo image

Dieta przeciwzapalna: co zawiera i jej wpływ na organizm

2 min.
Stany zapalne to do pewnego stopnia pozytywne zjawisko. Dieta przeciwzapalna pozwala je kontrolować, gdyż bazuje na niezbędnych składnikach odżywczych.
Dieta przeciwzapalna: co zawiera i jej wpływ na organizm
Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2020

Stany zapalne mogą przekształcić się w skomplikowane schorzenia, jeśli wymkną się spod kontroli. Dieta przeciwzapalna pomaga uniknąć takiej sytuacji, gdyż dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych.

Należy podkreślić, że stan zapalny sam w sobie nie jest szkodliwy. To naturalna i potrzebna reakcja organizmu. Problem pojawia się, gdy zapalenie wymyka się spod kontroli i organizm nie jest w stanie go regulować. Wówczas dochodzi do różnych zaburzeń.

Dieta przeciwzapalna

Ten rodzaj diety zawiera różne składniki odżywcze łagodzące stany zapalne. Najważniejszą rolę odgrywają tu kwasy omega-3 pochodzące z olejów roślinnych, tłustych ryb i orzechów.

Istnieją naukowe dowody na pozytywny wpływ tej klasy związków na zdrowie. Są w stanie zapobiegać problemom z układem krążenia. Jednak nie tylko tłuszcze mają takie właściwości. Wiele fitonutrientów blokuje produkcję wolnych rodników i ogranicza występowanie zapaleń.

Some figure

Wyróżnia się wśród nich kurkumina. Ten obecny w kurkumie antyoksydant zapobiega rozwojowi wielu złożonych schorzeń, w tym nowotworów, jak podaje badanie opublikowane w magazynie Nutrients.

Czego unikać?

Przy diecie przeciwzapalnej należy zwiększyć spożycie pewnych składników odżywczych, a przy tym ograniczyć podaż substancji toksycznych i szkodliwych.

Związki powodujące najwięcej stanów zapalnych to tłuszcze trans. Powstają one podczas obróbki termicznej tłuszczu w wysokiej temperaturze. Dlatego lepiej unikać smażenia i spożywać oleje na zimno.

Powinno się także ograniczyć spożycie cukrów prostychgdyż wpływają one na układ hormonalny i zdrowie metaboliczne. Ich częste spożywanie może doprowadzić do przeciążenia trzustki i stanu zapalnego w jej obrębie.

Some figure

Należy też unikać toksycznych związków powstających w wyniku obróbki termicznej w wysokiej temperaturze, takich jak akrylamid czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.

Akrylamid uwalniany jest podczas obróbki termicznej węglowodanów. Węglowodory natomiast powstają w wyniku grillowania mięsa. Te toksyczne substancje są rakotwórcze i negatywnie wpływają na zdrowie.

Napoje w diecie przeciwzapalnej

Nie tylko żywność ma znaczenie. Napoje także odgrywają ważną rolę w diecie. Alkohol najlepiej całkowicie wyeliminować, gdyż zaognia zapalenia i obciąża wątrobę.

Lepiej też unikać słodzonych napojów i tych zawierających słodziki, ponieważ niszczą florę bakteryjną jelit. Warto pić dużo wody. To główny składnik ludzkiego ciała. Co więcej, transportuje ona składniki odżywcze.

Dieta przeciwzapalna dla zdrowia

Zdrowe odżywianie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na wiele dolegliwości. Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad diety przeciwzapalnej i nie przeciążać organów.

Przede wszystkim należy skupić się na podaży wymienionych powyżej składników odżywczych, a szczególnie kwasów omega-3 i fitonutrientów. Wśród nich wyróżnia się kurkumina. Inne rośliny także zawierają je w swoim składzie.

Warto unikać produktów szkodliwych i toksycznych, takich jak alkoholOgraniczenie spożycia słodzonych napojów i wybieranie odpowiednich technik obróbki termicznej poskutkuje polepszeniem stanu zdrowia na dłuższą metę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calder PC., Omega 3 fatty acids and inflammatory processes: from molecules to man. Biochem Soc Trans, 2017. 45 (5): 1105-1115.
  • Giordano A., Tommorano G., Curcumin and cancer. Nutrients, 2019.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.