Diety bezglutenowe - czy warto ich spróbować?
Diety bezglutenowe stosuje coraz więcej osób. Jednak spora liczba zainteresowanych zaletami takiej diety decyduje się na nią bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Warto jednak pamiętać, że dieta bezglutenowa jest zalecana jedynie w przypadku osób cierpiących na nietolerancje lub celiakię.
Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że gluten jest bardzo demonizowany. Z tego powodu wiele osób cierpiących na problemy trawienne i inne dolegliwości postanawia z niego zrezygnować na własną rękę.
Poza nimi istnieje też spora grupa, która uważa, że to właśnie gluten jest odpowiedzialny za nadwagę i otyłość. Niektórzy są wręcz przekonani, że gluten ma ścisły związek z zachorowaniami na cukrzycę.
Diety bezglutenowe — kontrowersyjne białko
Wielu zdrowych dorosłych, którzy nie mają celiakii ani żadnych nietolerancji pokarmowych, uważa diety bezglutenowe za najlepszy sposób na osiągnięcie wymarzonej wagi. To zjawisko zyskało na sile z powodu kilku celebrytów, którzy twierdzą, że to właśnie dzięki rezygnacji z glutenu są w stanie utrzymać nienaganną sylwetkę.
Ale nie istnieją żadne badania, które potwierdzałyby tę tezę. Co więcej, niektórzy specjaliści odkryli, że osoby na diecie “glutenowej” mają mają mniejsze szanse na wystąpienie u nich niektórych chorób serca.
Możesz usprawiedliwić jedzenie glutenu tym, że spożywanie produktów pełnoziarnistych jest dobre dla zdrowia. Oczywiście osoby z nietolerancją glutenu czy celiakią powinny całkowicie wykluczyć to białko ze swojej diety.
Na czym polega problem z dietami bezglutenowymi?
Skuteczność diety bardzo często określa się na podstawie tego, jak ławo ją utrzymać oraz zachować odpowiedni balans składników odżywczych. Z tego powodu, chociaż naukowcy odkryli pewne zalety glutenu w przypadku zdrowych dorosłych, odradzają jednak spożywanie go w nadmiarze.
Nie zapominajmy jednak, że w przypadku problemów zdrowotnych, takich jak nadwaga i otyłość, gluten jest maleńką cząstką większego problemu. Właściwymi przyczynami nieprawidłowej wagi są: źle zbilansowana dieta pełna tłuszczów nasyconych, a uboga w owoce i warzywa oraz brak ruchu.
Eksperci nie potwierdzili zależności pomiędzy redukcją glutenu w diecie a utratą wagi. Nie znaleźli także żadnego związku glutenu z większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę. Co więcej, odkryto, że chociaż sam w sobie gluten nie zawiera żadnych wartości odżywczych, pełni ważną funkcję w przyswajaniu wapnia i witaminy D.
Kiedy diety bezglutenowe są konieczne?
Naukowcy ustalili, że około 1 procent światowej populacji ludności cierpi na celiakię lub inne zaburzenia związane z trawieniem glutenu. Uważają jednak, że objawy rzadko są diagnozowane. Jest to spowodowane tym, że są one bardzo niejednoznaczne.
Sprawdź: Kiedy należy spożywać węglowodany?
Jedyną skuteczną kuracją zapobiegającą negatywnym efektom jest stosowanie diety bezglutenowej. Niestety, te diety nie oferują strefy bezpieczeństwa czy łatwych do przestrzegania wytycznych.
Poza dietą
Około 80 procent osób cierpiących na nietolerancję glutenu ma pewną patologiczną zmianę w układzie pokarmowym. Z tego powodu niekorzystne objawy związane z nietolerancją mogą dać o sobie znać nawet wtedy, gdy chorzy przestrzegają zaleceń diety.
Bardzo dużo produktów zawiera śladowe ilości glutenu. Mogą to być leki czy spożywanie pokarmów naturalnie bezglutenowych, ale zanieczyszczonych w procesie produkcji.
Przeczytaj również: Akrylamid: zagrożenie dla zdrowia znajdujące się w jedzeniu
Świeża, nieprzetworzona żywność powinna być zawsze podstawą diety
W sklepach można znaleźć coraz więcej produktów bezglutenowych. Zanim jednak kupisz bezglutenową czekoladę czy ciasteczka, pamiętaj, że zarówno w przypadku chorych na celiakię, jak i zdrowych osób najważniejsze zalecenie dietetyczne brzmi – zdrowy balans.
Wiele mąk bezglutenowych może mieć na nasz organizm taki sam wpływ, jak “zwykłe” produkty. Czyli mogą prowadzić do przybierania na wadze, problemów z układem krążenia i innych negatywnych efektów.
Poza tym powinieneś wziąć pod uwagę także aspekt ekonomiczny diety. Produkty oznaczane, jako bezglutenowe bardzo często są trzykrotnie lub nawet czterokrotnie droższe niż ich zwykłe odpowiedniki.
Poza tym bardzo ważne jest, żeby nasza dieta zawierała duże ilości świeżych owoców i warzyw, które są bogatym źródłem błonnika. Powinieneś spożywać również ryby i dobrej jakości mięso — podobnie jak w każdej innej diecie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój jadłospis jest dobrze zbilansowany i dostarczasz swojemu ciału odpowiednie ilości składników odżywczych.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.