Dzienne spożycie soli: ile powinno wynosić?
Sól to jedna z najczęściej używanych przypraw, która zawsze jest obecna w naszej kuchni. Jednak w dużych ilościach może być szkodliwa dla zdrowia. Właśnie dlatego powinnaś dowiedzieć się, ile wynosi dzienne spożycie soli.
Dietetycy zalecają przestrzeganie diety z małą ilością soli. Z pewnością słyszysz te wytyczne bardzo często. W związku z tym możesz zacząć zastanawiać się jakie powinno być Twoje dzienne spożycie soli.
W dzisiejszych czasach nasi rodzice i dziadkowie wiedzą, że sól wiąże się z wysokim ciśnieniem tętniczym. Ale ile soli możemy bezpiecznie spożywać? Zbyt duża ilość soli stanowi źródło wielu problemów zdrowotnych. Dlatego warto dowiedzieć się więcej.
Sód: główny winowajca
Sól, której używamy w kuchni, zawiera przynajmniej 40 procent sodu. Organizm człowieka potrzebuje odpowiedniej ilości sodu, aby zapewnić poprawność wszystkich procesów zachodzących w ciele. Jednak nie są to duże ilości.
Sód uznaje się za jeden z mikroskładników odżywczych, bo nasz organizm potrzebuje go niewiele. Odgrywa istotną rolę w kontrolowaniu ciśnienia krwi, objętości krwi i przyswajaniu składników odżywczych. Co więcej, to kluczowy składnik dbający o odpowiednie skurcze mięśni.
Sód pełni funkcję regulującą niektóre procesy zachodzące w organizmie. Dlatego nic dziwnego, że zbyt wysokie dzienne spożycie sodu może prowadzić do rozchwiania działania kluczowych organów. Oprócz tego może także upośledzić funkcjonowanie nerek oraz zmniejszyć wchłanianie wapnia.
Problem z ilością
W jednym gramie soli mieści się 400 miligramów sodu. Jest jednak jeden problem: czysta sól nie stanowi jedynego źródła tego pierwiastka. Wiele powszechnie spożywanych produktów spożywczych zawiera “ukryty” dodatek soli. Znajdziesz go w przekąskach, sosie sojowym, parówkach, serze, mięsie itp.
Co stanie się, jeśli zjesz zbyt dużo soli? Jeśli wymienione wyżej produkty goszczą na stałe w Twojej diecie, a oprócz tego dodajesz do potraw soli z solniczki, to z pewnością dostarczasz swojemu organizmowi nadmiar sodu. Większość osób nie ma pojęcia, jakie jest ich dzienne spożycie soli.
Badania pokazują, że 90 procent Amerykanów spożywa dziennie około 3400 mg soli. To dane zebrane przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Center for Disease Control and Prevention). Od razu widać, że ta wartość przekracza zalecane ilości.
Dlatego warto dowiedzieć się, ile soli możemy spożywać każdego dnia, nie narażając się przy tym na problemy zdrowotne.
Przeczytaj także: Etykiety żywności – czy można im ufać?
Jakie powinno być dzienne spożycie soli zgodnie z wytycznymi WHO?
Agencje zdrowia publicznego podają górny limit dziennego spożycia soli, którego nie powinno się przekraczać. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by dorosła osoba spożywała maksymalnie 5 gramów soli dziennie. To jedna łyżeczka do herbaty oczyszczonej, jodowanej soli.
W pięciu gramach soli mieści się około 2300 mg sodu. Należy podkreślić, że chociaż możemy bez większego problemu kontrolować ilość soli, którą dodajemy samodzielnie do potraw, to często jesteśmy bezradni, jeśli chodzi o sól znajdującą się w przetworzonych produktach spożywczych.
To ogromne wyzwanie, bo sól, którą spożywamy każdego dnia, pochodzi aż w 75 procentach właśnie z tych produktów.
Poza tym nadal nie udało się znaleźć wspólnego stanowiska odnośnie zalecanego spożycia dziennego soli. Badacze z McMaster University w Kanadzie sugerują, że dzienne spożycie wynoszące mniej niż 3000 mg soli jest także groźne dla zdrowia. Badania jeszcze nie zostały zakończone, ale wynika z nich, że niewielki udział soli w naszej diecie również może być szkodliwy.
Przeczytaj także: Akrylamid: zagrożenie dla zdrowia znajdujące się w jedzeniu
Szkodliwe skutki niedoboru sodu
Niedobór sodu w organizmie to hiponatremia. Jest uznawana za objaw nadmiernego zatrzymywania wody w organizmie, które dotyka niektóre osoby. W najbardziej zaawansowanej postaci może prowadzić do wystąpienia drgawek, śpiączki, a nawet wywoływać śmierć. Sama widzisz, że poziom nawodnienia organizmu jest nierozerwalnie związany z tym pierwiastkiem.
Większość ekspertów zaleca niskie spożycie sodu, oprócz kilku wyjątkowych przypadków. Dieta, procesy wytwarzania żywności i jakość produktów spożywczych dostępnych na rynku – wszystko to i tak sprawia, że jemy zbyt wiele soli. Spożywanie jej w wysokich ilościach jest niebezpieczne dla osób z nadciśnieniem.
Produkty gotowe do podgrzania często zawierają dużo soli. Dlatego też osoby cierpiące na choroby układu sercowego powinny ograniczyć spożycie soli. To samo dotyczy osób, które ukończyły 51 rok życia, cierpiących na nadciśnienie i cukrzycę. W ich przypadku dzienne spożycie soli wynosi maksymalnie 1500 miligramów dziennie. Obowiązuje ono również pacjentów z niewydolnością nerek.Kilka zaleceń
Zdrowie Twojego organizmu zależy w dużym stopniu od dziennego spożycia soli. Powinnaś nie tylko zwracać uwagę na to, ile dodajesz jej do domowych potraw, ale także na sód obecny w żywności przetworzonej. Dlatego powinnaś czytać wszystkie etykiety żywności.
W swojej kuchni możesz dodawać sól do potraw, które tego wymagają, ale zawsze uważaj, ile jej wsypujesz. W końcu sól podbija smak każdej potrawy.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.