Hormony: jak możesz wykorzystać je podczas treningu?

Hormony: jak możesz wykorzystać je podczas treningu?

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2020

Możesz wykorzystać swoje hormony, aby poprawić jakość treningu. Wystarczy, że będziesz znała swój cykl menstruacyjny i fazy, na jakie się dzieli. Kiedy już poznasz potrzeby swojego ciała w każdej z nich, dowiesz się, jak możesz osiągnąć maksymalne rezultaty podczas treningu. Przygotuj się na lepsze wyniki!

Hormony są produkowane przez nasze organizmy, aby umożliwiały niesamowitą liczbę naturalnych procesów. Jednak bardzo często nie mamy pojęcia w jaki sposób działają i nie wykorzystujemy ich w pełni. Właśnie dlatego w poniższym artykule wytłumaczymy, jak możesz skorzystać z dobrodziejstw naturalnych hormonów, aby lepiej trenować.

Hormony i trening

Kiedy mówimy o hormonach i ich związku z ćwiczeniami, odnosimy się do naturalnej produkcji hormonów, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Istnieje wiele nieprawdziwych informacji dotyczących hormonów i sposobu, w jaki nasze ciała je produkują.

Jeden z największych mitów otaczających hormony to przekonanie, że wraz z rozwojem mięśni nagle stają się bardziej “męskie”. To nie całkowita bzdura. Prawda jest taka, że hormony działają inaczej u mężczyzn, a inaczej u kobiet. Organizmy mężczyzn i kobiet mają różne potrzeby, co oznacza, że produkowane przez nie hormony wykonują różne działania.

Na przykład mężczyzna wytwarza do 20 razy więcej testosteronu niż kobieta. Właśnie dlatego jest mu o wiele łatwiej wypracować mięśnie. Jednak nie oznacza to, że kobiety znajdują się w gorszej sytuacji, bo mogą produkować więcej hormonu wzrostu lub są bardziej podatne na działanie hormonów anabolicznych.

Mężczyzna ćwiczący plecy

Kolejna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to fakt, że mężczyźni są narażeni na szybszą utratę rezultatów po zaprzestaniu treningu. Z kolei kobiety utrzymują wysportowaną sylwetkę przez trochę dłuższy czas. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ kobiety mogą gromadzić białka i glikogen w mięśniach przez dłuższy czas.

Istnieje wiele ciekawych faktów dotyczących roli hormonów w organizmach mężczyzn i kobiet. Kobiety potrzebują większych dawek energii, gromadzą więcej tłuszczu, ale tracą mniej masy mięśniowej. Zazwyczaj aby utrzymać masę mięśniową nie potrzebują aż tyle białek czy węglowodanów co mężczyźni.

Jak wykorzystać hormony, aby poprawić trening

Ten artykuł koncentruje się głównie na kobietach i sposobie, w jaki ich organizmy produkują hormony. W trakcie cyklu menstrualnego każdy z hormonów odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ciała. Nie oznacza to oczywiście, że w organizmach mężczyzn nie zachodzą zmiany hormonalne, jednak są one o wiele mniejsze niż u kobiet.

Wpływ, jakie dieta i trening wywierają na Twoje ciało będzie różnił się w zależności od fazy cyklu, w której się znajdujesz. Dlatego jeśli chcesz wykorzystać jak najwięcej zalet swoich hormonów, aby lepiej trenować, musisz koniecznie wiedzieć jak wygląda działanie Twojego cyklu.

1. Faza pęcherzykowa

Zaczyna się wraz z końcem okres. W tym etapie kobiety są bardziej podatne na działanie insuliny, lepiej tolerują węglowodany i wykorzystują więcej glikogenu jako źródło energii. Oznacza to, że w tej fazie ich organizm spala mniej kalorii i tłuszczów, a metabolizm jest wolniejszy.

To najlepsza pora na trenowanie, a rezultaty będą szybciej widoczne. W tym okresie poleca się treningi o wysokiej intensywności, które niwelują spowalnianie metabolizmu.

2. Faza owulacyjna

To środkowa faza cyklu, podczas której komórka jajowa “wędruje” do macicy, aby doszło w niej do zapłodnienia. W fazie owulacyjnej dochodzi do stopniowego zmniejszania apetytu oraz stopniowego wzrostu metabolizmu. Masz mniejszy apetyt, ponieważ umysł koncentruje się bardziej na kwestiach związanych z prokreacją, a nie jedzeniem.

Kobieta ćwicząca kardio - hormony podczas treningu

Obserwuje się również nieznaczny wzrost siły związany z uwalnianiem testosteronu i w fazie może dochodzić do większej liczby urazów niż w innych. Dzieje się tak, ponieważ nie czujesz się zmęczona, a konsekwencje ostrego treningu nie są aż tak widoczne. To doskonały moment na ćwiczenia siłowe.

3. Faza lutealna

To najbardziej skomplikowana faza w cyklu menstrualnym, obejmująca okres przed krwawieniem miesięcznym oraz w jego trakcie. Pierwszy jej “objaw” to zwiększenie apetytu (możesz nawet spożywać o 500 kalorii więcej każdego dnia) oraz przyspieszenie metabolizmu.

Poza tym tłuszcz jest częściej wykorzystywany jako źródło energii, tolerancja węglowodanów jest niższa, co tym samym obniża podatność na insulinę. Jednocześnie zmniejszający się poziom progesterony przekłada się na mniejszą ilość serotoniny. Z tego powodu często pojawiają się zmienność nastrojów, irytacja oraz ból głowy.

Z drugiej strony utrata krwi spowalnia transport tlenu do mięśni, co przekłada się na wyniki. Mimo tego nie powinnaś całkowicie rezygnować z treningu, a jedynie zmniejszyć jego intensywność. Polecamy skoncentrować się na ćwiczeniach kardio, a nie na treningu siłowym.

Podsumowując, nie wahaj się wykorzystywać swoje hormony w celu poprawy treningów. Zawsze bierz pod uwagę w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego się znajdujesz i pamiętaj o potrzebach Twojego organizmu związanych z każdą z nich. Jeśli będziesz przestrzegała naszych wskazówek, to z pewnością uda Ci się polepszyć Twoje sesje treningowe!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Centro Provincial de Información de Ciencias Médicas de Camagüey, Aguilar S, M. M., & A., Q. (2017). La mujer, el ciclo menstrual y la actividad física. Revista Archivo Médico de Camagüey.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.