Intensywne treningi a słaba dieta - dlaczego to bez sensu?
Poza tym, że jest paliwem dla organizmu, jedzenie może sprzyjać lub szkodzić całej Twojej pracy wykonywanej na siłowni. Czy w pełni korzystasz z pokarmów, które dostarczasz swojemu organizmowi? A może marną dietą sabotujesz intensywne treningi?
W dzisiejszym społeczeństwie uważa się, że około 70 procent sukcesu w sporcie zależy od diety. Czy jednak dieta naprawdę jest kluczem do lepszych wyników, czy też wykonując intensywne treningi nie musimy zwracać uwagi na to, co trafia na nasz talerz? W tym artykule wyjaśnimy, czy lepiej trenować ciężko czy dobrze się odżywiać.
Wiele osób uważa, że już samo ćwiczenie lub przestrzeganie diety może dać zadowalające wyniki. Jednak w większości przypadków oba aspekty odgrywają ważną rolę i uzupełniają się. Za każdym razem, gdy słyszymy, że dieta stanowi znaczną część sukcesu w sporcie, mówi się o tym w dużo szerszym kontekście, który obejmuje wiele różnych rzeczy. Musimy pamiętać, że te słowa są zwykle skierowane do osób, które już ciężko trenują.
Innymi słowy, wyrażenie to skierowane jest do osób, które podnoszą ciężar i uprawiają sport zawodowo. Powiedzenie, że “nie można naprawić ćwiczeniami złej diety” nie odnosi się do osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej. Lub jedynie od czasu do czasu uprawiających sport.
Drugim ważnym spostrzeżeniem dotyczącym ćwiczeń jest to, że nie każdy, kto trenuje, będzie dawał z siebie 110% na macie czy siłowni. Jest ono skierowane głównie do osób, które nie wykonują intensywnych treningów lub treningów wysokiej jakości. Czytaj dalej, jeśli chcesz lepiej zgłębić ten kontrowersyjny temat.
Jeśli nie trenujesz ciężko, nie zobaczysz wyników
Nie ma wątpliwości, że dieta jest podstawowym czynnikiem w świecie fitness. Jest to jednak prawdą tylko wtedy, gdy Twoje treningi są naprawdę wysokiej jakości.
Na przykład, jeśli dana osoba nie trenuje odpowiednio, jeśli chodzi o jakość, czas trwania i intensywność treningów, nie będzie miała pozytywnych rezultatów. Bez dobrze dobranego planu ćwiczeń nie zobaczy pożądanej muskulatury, nawet jeśli przestrzega ścisłej diety.
Co jednak, jeśli celem osoby jest po prostu zrzucenie wagi lub utrzymanie obecnej wagi? Dieta może być świetnym sposobem na osiągnięcie tych celów. Wbrew pozorom, schudnięcie czy zadbanie o sylwetkę to cele większości ćwiczących. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że dieta powinna iść w parze z ćwiczeniami fizycznymi, które przynoszą liczne korzyści.
Intensywne treningi przy złej diecie
Przeanalizujmy inny scenariusz: co się stanie, jeśli osoba wykonuje intensywne i wysokiej jakości ćwiczenia, ale jej sposób odżywiania jest daleki od tego zalecanego przez dietetyków? Ciężki trening jest ściśle związany z dietą konkretnej osoby.
Jeśli dieta jest bogata w składniki odżywcze, takie jak białka i makroelementy, organizm dostanie zastrzyk sporej liczby wysokiej jakości kalorii, co doprowadzi do wzrostu masy mięśniowej i siły. Jednak nawet jeśli utrzymana zostanie zdrowa dieta, ale nie zmniejszysz jej kaloryczności, bez ćwiczeń nie osiągniesz swoich celów sylwetkowych.
Jeśli dana osoba ma dietę ubogą w białko, jej mięśnie nie będą w stanie odpowiednio się zregenerować po treningu. Taka dieta przy intensywnych treningach doprowadzi do obniżenia masy mięśniowej, a tym samym pogorszenia się wyglądu sylwetki osoby ćwiczącej.
Intensywne treningi i planowanie jadłospisu są kluczem do sukcesu
Jeśli masz wątpliwości co do tego, która dieta jest dla Ciebie odpowiednia i pasuje do Twojego planu treningowego, skonsultuj się ze specjalistą lub trenerem w celu uzyskania pomocy. Ich porady sprawią, że szybciej osiągniesz swoje cele.
Podsumowując, możemy potwierdzić, że dieta ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wyników. Musimy jednak pamiętać, że sama dieta nie pomoże Ci osiągnąć pewnych celów sylwetkowych, takich jak na przykład lepsza rzeźba, jeśli nie będzie jej towarzyszył odpowiedni model żywienia.
Dlatego przestańmy bezrefleksyjnie powtarzać, że dieta stanowi 70 procent sukcesu w odchudzaniu. Lepiej powiedzieć, że dzięki zrównoważonej diecie i ciężkiej pracy możemy osiągnąć świetne wyniki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- OMS. (2012). OMS | Alimentación sana. Alimentacion Sana. https://doi.org/10.3746/jkfn.2014.43.11.1642
- del Castillo, V. (1995). La alimentacion del deportista. In Salud, Ejercicio Físico y Deporte(pp. 5–8). Retrieved from http://www.federemoycanotaje.org/media/9404/la alimentación del deportista.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.