Jajka: produkt, który może obniżać ciśnienie tętnicze
Czy w Twojej diecie znajdują się jajka? Dowiedz się dlaczego powinnaś je jeść.
Chociaż przez wiele lat powątpiewano, czy jajka powinny być włączane do zdrowych diet, to najnowsze badania wskazują na coś zupełnie innego. Okazuje się, że te spożywanie jajek nie wywiera wpływu na poziom cholesterolu we krwi.
Co więcej, cechuje je wysoka zawartość białka, co stanowi klucz do rozwoju zdrowych mięśni. Ale czy są w stanie obniżać ciśnienie tętnicze?
Dietetycy przez długi czas zalecali ograniczać spożycie jajek. Jednak dzisiaj rezygnują z tego zakazu. Powinnaś spożywać je w umiarkowanej ilości, włączające je do zbilansowanej diety bogatej w owoce, warzywa i świeże produkty.
Czy jajka mogą obniżać ciśnienie tętnicze?
Naukowcy przebadali peptyd obecny w proteinach znajdujących się w białku jajka, które mogą wywierać korzystny wpływ na ciśnienie tętnicze. Okazało się, że peptyd ten może hamować konwertazę angiotensyny, nie pozwalając tym samym na podnoszenie się ciśnienia tętniczego.
Oczywiście konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, aby poznać skuteczność tego peptydu oraz jego działanie w różnych warunkach. Obecnie naukowcy sugerują, że regularne jedzenie jajek można porównać do przyjmowania niewielkiej dawki captoprilu każdego dnia, ale bez ryzyka wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych.
Wszystkie badania, które zostały opublikowane na temat peptydów, powstały na bazie testów przeprowadzonych na zwierzętach. Aby mieć pewność, jaki ma wpływ na organizm człowieka, konieczne jest przeprowadzenie badań na ludziach.
Jajka mogą obniżać ciśnienie tętnicze: kopalnia składników odżywczych
Oprócz zalet wymienionych powyżej, jajka zawierają również wiele wspaniałych wartości odżywczych. Przede wszystkich cechuje je wysoka zawartość witaminy D, której brakuje w dietach wielu osób.
Witamina D wywiera znaczący wpływ na zdrowie kości i układ odpornościowy. Poza tym chroni nas przed rozwojem różnych poważnych chorób. To mikroskładnik odżywczy, który organizm może pozyskiwać dzięki wystawianiu na działanie promieni słonecznych. Jednak jeśli nie przebywasz długo na słońcu, musisz włączyć ją do swojej diety.
Oprócz tego w jajkach znajdują się także kwasy tłuszczowe, w większości kwasy tłuszczowe nasycone. Wbrew powszechnym przekonaniom potrzebujesz kwasów nasyconych, aby Twój organizm był zdrowy i działał w wydajny sposób.
Łatwe w przygotowaniu
Kolejna zaleta jajek to ich uniwersalność. Możesz przygotować je na patelni tworząc omlet lub jajecznicę. Stworzysz z nich doskonałe dania. Nie tylko świetnie smakują, ale również są zazwyczaj szybkie w przygotowaniu i proste. Poza tym z łatwością połączysz je z innymi składnikami.
Musisz jedynie pamiętać, aby ograniczyć ilość smażonych jajek. W smażonych potrawach znajdują się niebezpieczne związki chemiczne, takie jak akrylamid.
Jajka nie podnoszą poziomu cholesterolu
W rzeczywistości jajka wywierają bardzo nieduży wpływ na poziom cholesterolu we krwi. Podnoszą go jedynie nieliczne produkty spożywcze i to zazwyczaj w bardzo niewielkim stopniu.
Z drugiej strony istnieje bardzo mało pokarmów, które obniżają cholesterol. Jego poziom spada głównie dzięki regularnemu spożywaniu tłustych ryb i orzechów. Uważaj za to na tłuszcze trans, ponieważ to właśnie one stanowią największe zagrożenia dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Badania dotyczące jajek i profilów lipidowych przeprowadzone na ludziach wskazują, że wzrost cholesterolu znajduje się na takim samym poziomie zarówno po spożyciu 4, jak i 16 jajek w ciągu tygodnia.
Tym samym chociaż oczywiście jedzenie jajek wywołuje nieznaczny wzrost poziomu cholesterolu, to nie stanowi on powodu do paniki, ponieważ pozostaje taki sam nawet po spożyciu ich w dużych ilościach.
Co więcej, najnowsze badania kwestionują również wpływ cholesterolu na zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że nasze lęki są ugruntowane na przekonaniach, które można z łatwością kwestionować.
Podsumowanie dotyczące konsumpcji jajek
Jajka stanowią doskonały dodatek do codziennej diety. To doskonałe źródło białek, które są niezbędne do budowy mocnych mięśni. Poza tym zawierają duże ilości witaminy D. Niektóre badania sugerują, że mogą nawet chronić ludzi przed wzrostem ciśnienia tętniczego, co oznacza, że mogą stanowić świetne uzupełnienie leków.
Na sam koniec pragniemy rozprawić się mitem głoszącym, że jajka podnoszą poziom cholesterolu i należy ograniczać ich spożycie. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że stosujesz jak najlepszą dietę, która jest dopasowana do Twoich potrzeb, powinnaś zasięgnąć porady dietetyka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- He H., Zhang T., Zhou J., Zhu Z., Na X., Zhou G., Zhuang G., Liu A., Associations of physical activity and egg intake with hypertension among Chinese middle-aged and older population. Sci Rep, 2019. 9 (1): 7722.
- Browning LC., Cowieson AJ., Vitamin D fortification of eggs for human health. J Sci Food Agric, 2014. 94 (7): 1389-96.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.