Jajka kurze: różne zdrowe sposoby ich jedzenia

Jajka kurze są bardzo kompletnym pod względem swojego składu produktem spożywczym. Z tego właśnie względu są więc praktycznie niezbędnym elementem większości diet stosowanych przez sportowców. Dlatego też w naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy Ci kilka niekonwencjonalnych sposobów ich przyrządzenia. Wybierz ten, którą najbardziej przypadł Ci do gustu!
Jajka kurze: różne zdrowe sposoby ich jedzenia

Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia, 2019

Sportowcy muszą zapewniać sobie stałe dostawy odpowiednich ilości białka. Dla niektórych osób zapotrzebowanie na ten makroskładnik może być jeszcze większe. Oznacza to, że praktycznie zawsze są one na etapie poszukiwania nowych, łatwych i szybkich sposobów spożywania białka. A jedną z najczęściej wybieranych opcji żywieniowych w świecie sportu są właśnie jajka kurze. To uniwersalny produkt spożywczy o wysokiej, w pełni naturalnej zawartości białka.

Jajka kurze są bardzo kompletnym pod względem swojego składu produktem spożywczym. Z tego właśnie względu są więc praktycznie niezbędnym elementem większości diet stosowanych przez sportowców.

Dlatego też w naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy Ci kilka niekonwencjonalnych sposobów ich przyrządzenia. Wybierz ten, którą najbardziej przypadł Ci do gustu!

Jajka kurze i ich składniki odżywcze

Poniżej zaprezentujemy kilka najważniejszych argumentów przemawiających za tym, że jajka kurze są naprawdę trudnym do przecenienia elementem diety każdej osoby, która potrzebuje codziennie sporych ilości białka i innych cennych substancji odżywczych.

Jajka kurze zawierają między innymi następujące składniki:

Białko

Niezależnie od tego, czy wolisz jeść białko czy żółtko, obie te części jajka zawierają w swoim składzie proteiny.

W białku jaja kurzego proteiny znajdują się w roztworze wodnym, natomiast w żółtku wiążą się z lipidami, tworząc mieszaninę dyspersyjną. Dlatego właśnie te dwa składniki jajka zachowują się inaczej podczas ich gotowania.

Rozbijanie jajka

Niezależnie od tego, którą część jajka weźmiesz pod lupę, każda z nich zawiera białko o bardzo wysokiej wartości biologicznej.

Cechę tę jajko kurze zawdzięcza głównie sporej ilości niezbędnych aminokwasów. I z tego właśnie powodu jajka kurze są używane jako produkt referencyjny. Ponadto są również przydatne do obliczania wskaźnika jakości białka w innych produktach spożywczych.

Witaminy i minerały

Jajka kurze zawierają również spore ilości witamin rozpuszczalnych w wodzie (takich jak B2, biotyna, B12) i w tłuszczach (jak witamina A, D, czy też K). Są również bogate w selen, jod, żelazo i cynk.

Wszystko to pomaga nam odzyskać siły po wyczerpujących ćwiczeniach fizycznych. A także utrzymać odpowiednie warunki w naszym organizmie tak, aby był on w stanie stawić czoła kolejnej czekającej go sesji treningowej.

Jajka kurze odpowiadają zainteresowaniom sportowców

Właściwości odżywcze jaj kurzych to tylko jeden z powodów, dla których sportowcy decydują się je dodać do swojej codziennej diety.

Jajka kurze są powszechnie dostępnymi łatwym do przyrządzenia produktem. Te cechy powodują, że są one jednym z głównych zasobów składników spożywczych, z których korzystają sportowcy i miłośnicy różnego rodzaju aktywności fizycznej.

Ich zamiłowanie do jedzenia jajek wynika również z ilości białka, które one zawierają. Między innymi od jajka właśnie wywodzi się sama nazwa białka jako substancji.

Ale obecnie w supermarketach możemy znaleźć opakowania zawierające wyłącznie przetworzone białka jajek kurzych, więc nie musimy marnować żółtek, jeżeli z jakiegoś powodu nie chcemy ich jeść.

Dlaczego sportowiec powinien zawsze uwzględniać jajka w swojej diecie?

Kiedy chcesz zwiększyć ilość spożywanego białka na co dzień, Twoim pierwszym wyborem powinny być te produkty spożywcze, które już teraz jesz.

Białko jest składnikiem odżywczym występującym głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a także w roślinach strączkowych i zbożach, choć w mniejszych ilościach.

Fakt, że są to bardzo specyficzne produkty, oznacza, że nie ma wśród nich zbyt dużej różnorodności. A to oznacza zarazem, że kiedy próbujemy przerzucić się na dietę o wysokiej zawartości białka, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na porażkę.

Dieta wysokobiałkowa

Znaczące zwiększenie spożycia mięsa, ryb i jaj kurzych powoduje utworzenie wyjątkowo sycącej diety. Bez cienia wątpliwości będzie ona zupełnie inna, niż ta, do której prawdopodobnie przywykłeś do tej pory.

Stosując dietę o wysokiej zawartości białka, możesz z łatwością wpaść w pułapkę w postaci kupowania drogich suplementów białkowych, które mogą być Ci jednak całkowicie niepotrzebne.

Jajka kurze są najbardziej wszechstronnym pokarmem o wysokiej zawartości naturalnego białka. Dlatego powinniśmy z nich korzystać tak często, jak tylko będziemy w stanie.

Jedzenie jajek z innymi produktami spożywczymi

Dodawaj białka jajek kurzych do innych produktów, aby nie zjeść go zbyt wiele w postaci surowej. Idealnym rozwiązaniem są na przykład purée ziemniaczane i zupy typu krem.

Ponadto, jeśli właśnie gotujesz warzywa, dodaj oddzielone białko lub całe jajko do gorącej wody. Następnie zmiksuj całość za pomocą robota kuchennego na masę o jednorodnej konsystencji.

Dla tych, którzy mogą być zaniepokojeni możliwością przedostawania się bakterii salmonelli z surowych jaj mamy dobrą wiadomość.

Wystarczy tylko pamiętać o tym, że samo ciepło wystarcza, aby białko jajka ugotowało się i jednocześnie zabiło wszelkie bakterie. I dlatego właśnie nie będziesz narażony na żadne ryzyko przyrządzając jajka w ten właśnie sposób.

Smażone jajka kurze bez dodatku oleju

Z technicznego punktu widzenia, użycie określenia „smażone” nie jest czymś, co tutaj pasuje, ale… zapewne wiesz dobrze, co mamy na myśli. Ogólnie rzecz biorąc cała procedura postępowania jest taka sama, jak przy jajku sadzonym.

Po prostu podgrzej patelnię i napełnij ją wodą tak, by mieć warstwę o grubości około 1 cm. Następnie poczekaj, aż się ona zagotuje i rozbij nad nią jajko kurze.

Jajka sadzone

Otrzymasz coś podobnego do smażonego jajka, ale bez dodatkowego tłuszczu, jaki z reguły towarzyszy tej potrawie. Jest to zatem znakomita opcja na potrzeby do utraty wagi.

Nawet czas przyrządzania posiłku jest taki sam, jak w przypadku jajka sadzonego, więc teraz nie ma wymówek, aby z tego sposobu nie korzystać!

Jajka kurze z mikrofalówki

Do przygotowania jajka opisywaną w tym punkcie metodą, nie potrzebujesz nawet wody, oleju ani w ogóle niczego. Wystarczy Ci jedynie kuchenka mikrofalowa i to w zasadzie wszystko.

Przy pierwszej próbie radzimy zachować jednak ostrożność, ponieważ każde urządzenie tego rodzaju ma inne parametry, więc cała operacja może przebiegać inaczej. Zawsze warto więc w takim przypadku rzucić okiem do instrukcji obsługi w poszukiwaniu przydatnych informacji.

  1. Na początek umieść jajko w nieprzywierającym pojemniku. Możesz też użyć kropli oleju, rozprowadzić je po dnie i położyć następnie na nim kawałek papieru do pieczenia tak, aby jajko się nie przykleiło do naczynia.
  2. Następnie przykryj je plastikową folią. Wykonaj widelcem kilka otworków w folii tak, aby wewnątrz pojemnika nie wzrastało ciśnienie powietrza.
  3. Zacznij od podgrzewania całości przez 40 sekund przy średniej mocy kuchenki.
  4. Następnie sprawdź białko jajka. Jeśli jest ono jeszcze surowe, podgrzewaj przez kolejne kilkanaście sekund w kuchence mikrofalowej.

Pamiętaj jednak o tym, że jeśli będziesz podgrzewać jajko zbyt długo, jego żółtko stwardnieje. To, czy będzie to pożądanym przez Ciebie efektem, zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych upodobań dotyczących sposobu jedzenia jajek kurzych.

Typowe sposoby jedzenia jajek

Oczywiście nadal istnieją pewne typowe sposoby przyrządzania jajek, które wcześniej próbowaliśmy i zapewne doskonale znamy. Gotowanie, smażenie, naleśniki i omlety

Do tego ostatniego sposobu możesz zawsze dołożyć dodatkowe ilości białka tak, aby zwiększyć jego objętość i koncentrację w gotowej potrawie. W ten sposób nie zwiększysz ilości tłuszczu w swoim daniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.